Soğuklarda Vücudu Isıtan Besinler,ve Gıdalar Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Soğuk kış aylarında vücut direncinin iyi olması gerekir.Hastalıklara yakalanmamak için de soğuktan korunmak gereklidir.Bu yüzden soğuktan etkilenmemek ve üşümemek için vücut ısısının yüksek olması gereklidir.Bazı gıdalar ise vücut ısınızı doğal olarak yükseltmektedir.Bunu nasıl yapar diye soracak olursanız metabolizma hızınızı arttırarak kan dolaşımını hızlandırır.Bu sayede kan vücudunuzda daha hızlı dolaşır ve enerji ortaya çıkar.Ortaya çıkan enerjinin ise bir bölümü vücudunuza ısıtır.Bu sayede vücut ısınız doğal olarak artar.

Ne kadar kalın eşyaları giyseniz de yine de üşüyorsanız bu gıdaları daha çok tüketmenizi tavsiye ediyoruz.Metabolizmayı hızlandıran ve vücut ısısını arttıran besinlere göz atalım:

Soğuklarda Vücudu Isıtan Besinler,ve Gıdalar Nelerdir?

1: Zencefil

Zencefil vücut ısısını arttıran ve metabolizmayı hızlandıran en etkili gıdaların başında yer alır.Taze zencefili 5 10 dakika kaynattıktan sonra suyunu için ve nasıl ısındığınızı hemen fark edeceksiniz.Tadı biraz acı olsa da soğuk kış günlerinde evden çıkmadan önce 1 bardak içtiğinizde hem sizi dinç tutacak hem de soğuklarda üşümenizi engelleyecektir.

2: Tarçın

Soğuk havalardan çok etkileniyorsanız tarçını hayatınıza sokmalısınız. Genel olarak detoks etkisi ile birlikte soğuk kış günlerinde vücudunuzu ısıtacak en etkili baharatlardan biridir.Her gıda ile en basit olarak su ile karıştırıp tüketebilirsiniz.

3. Ihlamur Çayı

Kış aylarında bol bol tüketmeniz gereken çayların başında ıhlamur çayı yer alır.Çünkü C vitamini ve antioksidan içeriği sayesinde hem sağlık açısından önemli faydaları vardır hem de soğuk kış aylarında üşümenizi azaltacak vücudunuzu ısıtacaktır.Limonlu içmek daha etkili olacaktır.

4: Mandalina – Portakal

Bağışıklık sistemini güçlendiren ve kış aylarında C vitamini ihtiyacının büyük bir bölümünü mandalina ve portakal ile karşılayabilirsiniz.Aynı zamanda merabolizmanızı hızlandırarak vücut ısınızı arttıracaktır.

5:Acı Biber

Acı biberde bulunan kapsaisin maddesi vücut ısısını arttıran etkiye sahiptir.Kan dolaşımını da hızlandırır.Bununla birlikte acı biber C vitamini içeriği yüksek besinler arasında yer alır.

6: Sarımsak

Antibiyotik etkili içeriği ile birlikte vücudunuzun hem bağışıklık sistemini arttıracak hem de kan dolaşımını arttırarak vücut ısınızın yükselmesine yardımcı olacaktır.

Ek olarak vücut ısısını muhafaza etmek için demir ve B12 vitamin değerlerimizin yüksek olması önemlidir.Bu yazımızda kan yapan gıdaları listeledik.Göz atmanızı tavsiye ederiz.

Kan Yapan Besinler Nelerdir?

Mutlu ve Sağlıklı günlere.. Gıda Mühendisi Emir Erşat Kaboğlu

Rating: 4.2/5. From 5 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.