Sorbik Asit E200 Nedir? Zararlı Mıdır?
Takip Et : Üye Girişi

Bir çok gıdada koruyucu madde olarak kullanılan sorbik asit; gıdaların mantar,küf,bakterilere karşı korunmasını yardımcı olan katkı maddesidir.Gıdalarda E200 koduyla listelenmektedir.Gıdalarda %0.4 ile 0.004 oranları arasında kullanılmasına müsaade edilmektedir.

Sorbik Asit Hangi Gıdalarda Kullanılır?

Genel olarak ekmek,yoğurt, hazır pizza,pastalar,kurutulmuş meyveler,hazır çorbalar,bazı turşularda kullanılmaktadır.İçindekiler kısmına baktığınızda E200 yazıyorsa sorbik asit kullanılmış demektir.

Genellikle kuru gıdalar için kullanımı daha uygun olarak sorbik asit toz şeklinde kullanılmaktadır.Hava yardımıyla püskürtülerek gıdalara eklenmektedir.Gıda üzerinde herhangi bir tat değişikliğine sebep olmaz ancak asitlik seviyesini düşürdüğü için bu değişiklikten dolayı ufak çaplı değişimler meydana gelebilir.Genel olarak tat, koku ve renk üzerinde ufak değişimler meydana gelebilir.

En yaygın olarak peynir özellikle de kaşar peynirlerde kullanılmaktadır.Küf önleyici özelliği sebebiyle tercih edilmektedir.

Sorbik Asit Zararlı Mıdır?

Bu konuda yapılan geniş bir çalışma yoktur. Ancak yapılan ufak çaplı çalışmalarda bazı alerjik reaksiyonlara rastlanmıştır.Bitkisel kökenli bu katkı maddesi cilt üzerinde kaşıntılara ve kızarıklıklara sebep olabilir.Özellikle kullanım miktarıyla bire bir alakalı olmakla birlikte alerjisi olan kişiler için erkenden reaksiyon gösterebilmektedir.

Bu yüzden kuru ve toz gıdaların tüketimi sonrası hafifte olsa kaşıntı veya kızarıklık yaşıyorsanız sorbik asit alerjiniz olduğundan şüphe edilebilir.Bu durumda doktora danışmanızı  ve gıdaları alırken içindekiler kısmında kullanılan katkı maddelerine göz atmanızı öneriyoruz

Mutlu ve Sağlıklı günlere… Gıda Mühendisi Emir Kaboğlu

Rating: 3.7/5. From 3 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.