Suda Eriyen Yenilebilir Ambalaj Üretildi
Takip Et : Üye Girişi

Gün geçmesin ki bir yenilik karşımıza çıkmasın. Teknolojinin sürekli gelişmesi ile bir çok yeni ürün ortaya çıksa da bu hızlı yenilik arkasında bir çok kötü etkiler bırakmaktadır.Özellikle gıda ambalajları ve plastikler çevreye ciddi zararlar vermektedir.Asırlardır süren bu kirlilik özellikle denizlerimizi ciddi anlamda kirletmektedir.

Bugün ise teknolojinin olumlu bir gelişiminden bahsedeceğiz.Endonezya’da bir grup öğrenci su yosunundan gıda ambalajı ürettiler.

Artan dünya nüfusu ile meydana gelecek kirlilik her geçen gün artmaktadır.Bu kirliliği bir nebze olsun durdurmak için yapılan çalışmada öğrenciler tamamen doğal olarak su yosunundan ambalaj ürettiler.Endonezya’da üretilen bu ürün plastik yerine alternatif olarak kullanılması bekleniyor.Öyle ki Endonezya’da meydana gelen plastiklerin% 80 civarında denize atıldığı tespit edilmiştir ve bu her geçen güğn artmaktadır.Bu amaçla öğrenciler yenilebilir ambalaj üretmişlerdir.

Asıl amaç çevre kirliliğini ve plastiğin zararlarını azalmakla birlikte, Endonezya’nın farklı bir ticareti olarak da faydalı olmaktadır.Özellikle yosun üreticileri için farklı bir kazanç kapısı olacaktır.Yeni üretilen bu ürün, ana maddesi yosun olduğundan dolayı su içinde kısa sürede erimektedir.Aynı zamanda toprak içinde de kısa sürede yok olmaktadır.Herhangi bir katkı maddesi içermeyen bu ürün aynı zamanda vitamin,mineral ve lif açısından da zengindir.

Özellikle plastik bardak olarak daha çok üretilmesi düşünülen bu ürüne nane, yeşil çay,portakal gibi aromaların eklendiği bu bardak hem renk hem de logo bile eklenebilir haldedir.Ortalama olarak bu bardaklar 30 gün içinde doğada çözünebiliyor.Uygun ortamlarda ise 2 yıla kadar korunabilmektedir.

Yapılan bir yarışmada tasarım ödülü alan bu projenin ülkemize de hızlı bir şekilde gelmesini umuyoruz.Bu tür çevresel projelerinin ülkemizde de daha çok yapılmasını umut ediyoruz.Özellikle öğrenci arkadaşlarımızın bu tür projeler üzerinde kafa yorması temennisi ile mutlu ve sağlıklı günler…

Ürün Videosu :

No votes yet.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.