Sukraloz Nedir? Zararlı Mıdır?
Takip Et : Üye Girişi

Merhaba sevgili okurlarımız.Günümüzde şeker yerini almaya çalışan tatlandırıcıların bir çok farklı çeşidi bulunmaktadır ve bir çok farklı gıdada kullanılmaktadır.İçecekler,kekler,şekerli gıdalar,çikolatalar gibi farklı ürünlerde kullanılmaktadır. Literatürde E954 olarak adlandırılmaktadır.

Peki Neden Kullanılır?

Şeker varken neden sukraloz adında tatlandırıcı kullanılıyor diye soracak olursanız tek sebebi paradır.Sukraloz şekerden yaklaşık olarak 600 kat daha tatlıdır.Örnek olarak bir kek fabrikasında ürünü yaparken 600 kilo toz şeker kullanmak yerine 1 kilo tatlandırıcı kullanması yeterli olacaktır.Bu sebeplerden dolayı firmalar tatlandırıcı kullanmaktadır.Bunlardan en yaygını glukoz şurubu olsa da bazı ürünlerde sukraloz kullanılmaktadır.

Sukralozun Sağlık Açısından Değerlendirilmesi! Sukraloz Zararlı Mıdır?

Şeker hastalarının tercih ettiği bu ürün kan şekerini etkilemez.Kompleks yapısı ile enerji oranı düşük ancak şekerden 600 kat daha tatlı olabilmektedir.Genel olarak yapılan ciddi çalışmalar yok.Bu konuda tecrübelerimizi sizlerle paylaşacağız.Ek olarak glukoz şurubu ile benzerliğinden dolayı o çalışmalara referans olarak alınmıştır.

  • Tatlandırıcılar vücutta sistemin tanımadığı bir şeker biçimidir.Bu yüzden yağ olarak depolanmaz ancak karaciğerde sorunlara yol açabilmektedir.
  • Gıdalarda kullanımı ile kan şekerini etkilememesi gıdaların aşırı tüketimini sebep olmaktadır.Bu sebeple obeziteye sebep olmaktadır.
  • Yapılan araştırmalarda hormonal sistem dengesini bozduğu söylenmektedir.Yağ yakıcı hormon olan leptin sistemini bozmaktadır.İlerde meydana gelecek olan kilo sorunlarının sebebi olarak gösterilebilir.Çünkü vücudun tanıdığı bir şeker çeşidi değildir.

Tüm bu maddelere göre özellikle kolada sıkça kullanılan sukraloz zararlı bir tatlandırıcı olarak değerlendirmekteyiz.Bu sebeple şeker tüketimini mümkün olduğunca azaltmalı tüketiyorsak bile doğal şeker tüketmenizi öneriyoruz.Günümüzde bazı markalar bu bilince ulaşmış durumdadır.Umarız daha hızlı şekilde bu konuda düzenleme yapılır.

 

Rating: 3.6/5. From 11 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.