Sürülebilir Karaciğer Ürünleri
Takip Et : Üye Girişi
Güncel Haberler

Dünya nüfusundaki hızlı artışın sürmesi beslenme problemlerini de beraberinde getirmiştir. Bu durum alternatif gıda maddelerine yönelik araştırmaları gerekli kılmaktadır. Yeterli ve dengeli beslenmede zengin bir protein kaynağı olarak etin yeri ayrı bir önem arz etmektedir. Genel olarak yenilebilir tüm hayvansal dokular et olarak tanımlanır.

Ülkemizde sakatat adıyla anılan karaciğer insan beslenmesinde özellikle A, D, E, K ve B12 vitaminlerinin temel kaynağı olmakla birlikte yüksek düzeyde hemedemir içeriğine sahip olmasından dolayı ayrı bir öneme sahiptir. Dünyanın farklı yörelerinde karaciğer kullanılarak üretilen çeşitli ürünler bulunmaktadır. Bu ürünlerden karaciğer sosisi ile ezilmiş karaciğer ürünlerinin üretiminde bazı baharatlar ve şifalı otlar kullanılabiliyorken zaman zaman şarap ve konyak gibi tat ve aroma verici maddelerden de yararlanılmaktadır. Karaciğerden üretilen ürünler genellikle emülsiyon tipi et ürünleri sınıfına girmektedir.

Üretimde kullanılan karaciğer, et, yağ ve diğer ingredientler bir emülsiyon ortamı oluşturularak ürüne sürülebilir nitelik kazandırılmaktadır. Gıda güvenliği ve uzun raf ömrünün sağlanması amacıyla özellikle endüstriyel üretimde nitrit ve nitratlardan da faydalanılmaktadır. Bazı sürülebilir karaciğer ürünleri fermantasyon işlemine de tabi tutulmak suretiyle satışa arz edilebilmektedir. Bu ürünlerin ambalajlanması amacıyla çok farklı özelliklere sahip olan materyaller kullanılabildiği gibi doğal ve/veya yapay kılıflardan yaygın bir şekilde yararlanılmaktadır.

Sonuç olarak gibi faydalı bir gıdayı tadından dolayı sevmeyen, tüketemeyen ve daha çok tüketilmesi amacıyla sonuçlanacak güzel bir yenilik olarak karşımıza çıkmaktadır. En kısa zamanda marketlerde yer alması dileklerimizle…

Gıda Müh. Şeyma Bayrakçı

No votes yet.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.