Tahıl Nedir ? Faydaları Nelerdir ?
Takip Et : Üye Girişi
Güncel Haberler

Diğer bir adı Hububat olan Tahıllar Buğday,Arpa,Mısır,Yulaf,Çavdar ve Pirinç benzeri bitki ürünleri ile hasat edilen bu ürünlerin tohumlarının genel adıdır.

Dünyadaki temel besin kaynaklarından olan tahıllar ya oldukları gibi tohum olarak yada işlenip un, kepek, nişasta veya yağ olarak tüketilebilirler.

 

Tahılların iç kısmı nişasta deposudur.Çimlenen çekirdek kısmı protein ve yağ bakımından zengin olan tahıl tanelerinin dış kısmının öğütülmesiyle de kepek elde edilir.Kepek Selüloz, Hemi selüloz ve Lignince zengindir.Tahılların taşıdıkları besin değerleri birbirinden farklıdır. Tahıllarda A ve C vitaminleri neredeyse hiç bulunmayıp farklı oranlarda B vitamin çeşitleri bulunurken (B12 hariç ) yine tahıllarda bulunan karbonhidratlar nişasta olarak bulunmaktadır.

 

Buğday, Pirinç ve Çavdar çoğunlukla biz insanların beslenmesinde besin olarak kullanılırken Arpa,Mısır, Yulaf  ve Darı daha çok hayvan yemi olarak kullanılır. Tanelerinin öğütülmesiyle tahıllardan elde edilen unla ekmek yapılır, bu ekmek bol miktarda lif içerdiğinden bağırsaklar için oldukça faydalıdır.

 

Bunun yanı sıra tahıllardan yağ çıkarılabilir yada glikoz veya alkol üretiminde yararlanılabilir.

 

Bol nişasta içeren taneleriyle yüksek enerji sağlayan bu tarım ürünlerinden ;

-Buğday en çok yetiştirilen tahıldır.

-En iyi protein kaynağı kabul edilen tahıl pirinçken en düşük protein içeren mısırdır.

-En kolay sindirilebilen Pirinç,

-Yağ oranı en çok olan ve en doyurucu kabul edilen tahıl Mısır olup

Pirinç ise doğu ve uzak doğu ülkelerinin başlıca tarım ürünü ve neredeyse dünya nüfusunun yarısının temel besin maddesidir.

 

 

Tahılların ülke ve bölgelere göre dağılımına bakıldığında  Kuzey Amerika, Avrupa ve Yakın Doğuda buğdayın yaygın olduğu bilinirken Dünyada ise tahıl en çok Çin, Hindistan, ABD, Avustralya ve Arjantin de yetiştirilmektedir.

 

Tahılları Çeşitlerine Göre Gruplayacak Olursak;

Serin İklim Tahılları

 

-Buğday

-Arpa

-Yulaf

-Çavdar

Sıcak İklim Tahılları

-Mısır

-Sorgum

-Pirinç

-Darı

 

Türkiye’de enerjinin çoğunluğu ( %70-80 İ)  tahıllardan karşılanır. Tahıl ve tahıl ürünleri vitaminler, mineraller, karbonhidratlar, az miktarda yağ ve diğer besin öğelerini içermeleri nedeniyle sağlık açısından da oldukça önemli besinlerdir.

Tahıllar değirmenlerde öğütülerek,un haline gelir, ancak bu rafinasyon işlemleri sırasında tahıllar yararlı içeriğini büyük ölçüde kaybeder.Bu tür tahıllara “rafine tahıllar” denilirken, tahılın özü ve kepeğinin birbirinden ayrılmadığı tahıllara ‘tam tahıl’ denir.Tam tahıllardan yapılan besinler vitaminler, mineraller ve posa yönünden zengin olup tam tahıl ürünlerinin kalori değerleri daha düşüktür.

Tam tahıllı ürünler posa içeriği bakımından oldukça zengindir. Posa içeriği yüksek olan besinlerin tüketimi bağırsak hareketlerinin düzgün olmasını sağlar.Tahıllar İçerdikleri karbonhidratlar ve lif ile kan şekerindeki dalgalanmaları önlemeye yardımcı olur. Ayrıca uzun süre dinç ve tok hissetmemizi sağlayarak kilo kontrolünde de önemli yere sahiptirler.

 

 

 

Rating: 4.4/5. From 7 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.