Tahıl Önemi ve Faydaları Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi
Tahıl Ürünleri

Merhaba sevgili okuyucular. Bu yazımda tahılın öneminden bahsetmek istiyorum.

İnsan yaşayabilmesi ve sosyal fonksiyonlarını sürdürebilmesi için gerekli besin maddelerini bitkisel ve hayvansal kaynaklı gıda maddelerinden sağlamaktadır. İnsanın dengeli şekilde beslenebilmesi, bu iki grup gıda maddesinin yeterli ve dengeli miktarlarda alınmasına bağlıdır. Bitkisel kaynaklı gıdalar, hayvansal olanlara göre yetiştirilmeleri, sağlanmaları, taşınmaları, saklanmaları ve işlenmeleri daha kolay ve ucuz olmasından dolayı özellikle teknolojide geri kalmış ülke ve toplum kesimlerinde daha yüksek miktarda tüketilmektedir.

Tahıl ise bitkisel gıda maddeleri içinde yukarıda belirtilen üstünlükler yanında kesif besin maddesi kaynağı olarak ilave bir ayrıcalığa sahiptir. Bu özellikler bitkisel gıda maddeleri ve tahıl tüketiminin artışını teşvik etmekte insanın dengeli beslenme problemini tahıllar lehine artırmaktadır.

Bugün tahıl işleme teknolojisi dev adımlarla ilerlemiştir. Ülkemiz ziraat sanatlarından teknolojiye doğru emekleme aşamasındadır. Ülkemizde bilgi birikimi ve eleman yetiştirilmesine paralel olarak yapılacak teknoloji transferi, tarıma dayalı ekonomisi olan Türkiye’ye kısa vadede fayda sağlayacaktır. Çünkü teknoloji, sanat kollarından farklı olarak, büyük üretim kapasitesinde ve onu kullanacak bilgili, yetişmiş elemana ihtiyaç duyan, işleme tekniklerini içine alır. İhtiyacı karşılanmayan teknoloji, küçük imalathanelerde üretim yapan sanat kollarıyla rekabet edemez ve yıkılır.

Ülkemizin tarıma dayalı ekonomik çehresi, tahıla dayalı beslenme alışkanlığı ve artan nüfus gerçeği diğer tarım ürünlerinin yanında özellikle tahılın işlenmesinde ziraat sanatlarından teknolojiye geçişi zorunlu kılmaktadır. Bu zorunluluk son yıllarda söz konusu olan tarım ürünlerinin ihracında, daha karlı görülen işlenmiş ürün satımı için; yeterli miktar ve kalitedeki ürün için, rekabet piyasasında en büyük ihtiyaç şeklinde önümüze çıkmış bulunmaktadır. Tabi “tarladan sofraya” deyişimizde yine gıda mühendisleri yer almakta ve tüm tahılın işlenmesinden soframıza gelene kadar sorumlulukları üstlenmektedir.

Beslenme Açısından Tahıla Bakış

İnsanın beslenmesi bakımından günümüzde tahıla bakış açısı, yüksek oranda içerdikleri karbonhidrata dayalı enerji sağlayıcı özelliği üzerinde odaklanmaktadır. Bunun yanında tahıl ürünlerinin doyum sağlayıcı fonksiyonu kayda değer diğer bir özelliktir. Tad ve aroma yönünden nötr karakterde olup, bu sayede çağlar boyu bıkıp usanmadan yenilegelen gıda maddesi olma özelliklerini korumuşlardır. Bu nötr özellik diğer aromatik gıda maddelerinin tüketilmesinde tahıl ürünlerine ideal bir taşıyıcı özellik kazandırır.

Tahıl protein miktarı bakımından küçümsenmez, fakat proteinlerinin biyolojik değeri, daha açık şekliyle esansiyel amino asitleri içeriği bakımından et, süt ve yumurta gibi hayvansal gıdalara göre eksiklik gösterirler. Sürekli tahıl ağırlıklı ya da hayvansal gıda ağırlıklı beslenmek oldukça yanlış bir yaklaşımdır. Her gıdanın kendine özgü besin değeri mevcuttur ve insan vücudunun bütün bu besinlere ayrı ayrı gereksinimi vardır.

Önce kendimizden başlayarak, çocuklarımıza doğru bir beslenme alışkanlığı kazandırmamız gerekmektedir. Sağlıklı bir yaşam için doğru ve dengeli beslenmek şarttır.

Sağlıklı günler diliyorum.

No votes yet.
Please wait...
Son düzenleme : 6 Ocak, 2018
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.