Tarçınlı Sütün Faydaları Nelerdir ?
Takip Et : Üye Girişi

 

Merhaba değerli okuyucularımız, sizlere bugün biraz tarçınlı sütten bahsetmek istedim.

Neden süt ?

Süt hepimizin bildiği gibi herkes için oldukça yararlı bir besindir. İçinde vücudumuz için gerekli kalsiyum,fosfor,vitamin ve çeşitli mineralleri içermektedir. Uzmanlar günde 2 bardak süt içmeyi alışkanlık haline getirmeyi tavsiye ediyorlar. Benim burada bahsedeceğim ürün bir çay kaşığı tarçın ile tatlandıracağımız süt ve kendimize kazandıracağımız faydaları.

Tarçın mı ?

Beş bin yıllık bir baharat olan tarçın, loğusa şerbeti, dar-ı çin ve darçın olarak da adlandırılmaktadır. Bazı Cinnamomum (Lauraceae) türlerinin kurutulmuş kabuğudur. Halk arasında tarçının bir gıda maddesi olarak yararlı ve etkili bir gıda maddesi olduğu fazla bilinmemektedir. Özellikle toz halinde olması ve tadı dolayısı ile çocuklar tarafından da tercih edilmemektedir.

 

Tarçının faydaları 

Tarçın kimi zaman bir gaz söktürücü ve kabızlığı önleyici şifalı bir ot kimi zaman ise antiseptik özellikli bir baharattır.Öksürüğe yararlı ve mide kuvvetlendiricidir. Aynı zamanda tarçın, kan şekerini dengeleme, uzun süreli tok hissetme ve kalori yakmaya yardımcı bir baharattır. Bununla birlikte, demirin kan yapıcı özelliği bulunmakta iken, liflerin de zayıflatıcı etkisi ile birlikte, sindirim sistemine olan olumlu etkilerinden söz etmek gerekmektedir.Diyetisyenler tarafından ara öğünlerde tüketilmesi tavsiye edilir.

Tarçının içeriğinde yüksek oranda kalsiyum, magnezyum, demir ve lif bulunmaktadır. Kalsiyum kemik gelişimini kuvvetlendiren bir etkiye sahiptir; fakat kalsiyumun magnezyum ile birlikte kullanılması, kalsiyumun etkisini daha çok arttırmaktadır. Yiyeceklere eklendiği zaman, yiyeceklerin bozulmasını ve bakterilerinin büyümesini önleyen doğal bir gıda koruyucusudur.

 

 

Tarçının daha değinemediğim bu kadar önemli faydası varken kullanım alanları oldukça kısıtlıdır. Çocuklar tarafından özellikle keskin kokusu yüzünden tercih edilmeyen bu yararlı baharat sütle buluşup ideal bir kıvama gelerek kendini daha cazip hale getiriyor.

Gün içerisinde süte katacağımız tarçın ile hem keyifli bir içecek elde edip hem de vücudumuz için gerekli olan faydalarından yararlanabiliriz.

Rating: 1.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.