Tavukçulukta Kendi Atıklarıyla Yem Yapılması Yasaklandı
Takip Et : Üye Girişi

Yıllardır özellikle Gıda Mühendislerinin konu ile ilgili bir çok çalışma ve konudaki sorunların giderilmesi için bir çok kez uyarıda bulunmasının üzerine Gıda tarım ve Hayvancılık bakanlığı konuya el attı.

Tavukçuluk sektöründe büyük çoğunlukla daha fazla kar elde etmek amacıyla kesilen tavukların tüyleri,bağırsakları,kanı ve tüketilmeyen iç organları hayvanlara yem olarak verilmekteydi. Rendering adı verilen bu işlem hayvanın kullanılmayan kısımlarını parçalayıp yem haline getirilerek tekrar tavuklara yem olarak yedirilmekteydi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik alınan karar doğrultusunda tavuk atıklarının yem olarak kullanılmasını yasakladı.

İnsan sağlığı açısından ciddi tehdit oluşturduğu iddia edilen kendi artıklarıyla beslenen tavuklarla ilgili sevindirici haber nihayet geldi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, “Bizim önceliğimiz insan sağlığıdır. Sorumluluğumuzu yerine getireceğiz. Rendering yem yasağı 1 Ocak 2017’den itibaren uygulamaya konuldu” dedi.

No votes yet.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.