Taze gıdaların marketten eve yolculuğu; Soğuk Zincir Nedir
Takip Et : Üye Girişi
En steril şartlarda, en kaliteli ürünleri, organik ve doğal olanını, en iyi tekniklerle hazırlayarak tüketiyorsunuz ancak soğuk zincirle ilgili fikriniz yoksa mikroplarla donatılmış bir gıda tüketiyor olabilirsiniz!!! soguk-zincir
PEKİ SOĞUK ZİNCİRİN KORUNDUĞUNDAN NASIL EMİN OLACAĞIZ; aşama aşama aşağıdaki gibi anlattık;
-Taze gıda ürünlerini alışverişinizde en son sıraya dahil edin bazı market alışverişleri 2 saati bulabilmekte ilk aldığınız taze gıdalar daha mağazadan ayrılmadan bozulmuş olabilir.
-Taze gıda ürünü satın aldığınız yerden eve getirip yeniden dolaba koyduğunuz süre 30 dakikayı geçmemeli (kışın sıcaklığın 2-3 derece olduğu durumlar hariç)
-Önce et balık tavuk ürünlerini dolaba yerleştirdiğinizden emin olun.
-Tezgah üzerinde çalışırken ürünü hazırlayıp pişirmeye geçme süresi 30 dakikayı geçmemeli
-Ürünleri doğru sıcaklıklarda sakladığınızdan emin olun tablo aşağıda
picture1
-Yemekler piştikten sonra 1,5 saatten fazla dışarıda kalmamalı dolaba alınmalıdır. (Pişmişte olsa mikropların en hızlı bulaşma sıcaklığı 20-50 derece arasıdır.) Yemekler sıcakken de direk dolaba alınmamalıdır, dolaptaki ısı akışını bozarak diğer ürünlere ve dolaba zarar verebileceği için. Dolaba almak için 1,5 saat geçmesine rağmen yemek yeteri kadar soğumuyor diyorsanız tencereyi soğuk su dolu başka bir kabın içine indirin.
Donuk ürünler 1 saatten fazla dışarıda kalmamalıdır. Marketten aldınız veya dondurucudan çözündürmek üzere et çıkardınız sakın kalorifer üzerine, tezgah üzerine yada suya koyarak ürünün saatlerce çözünmesini beklemeyin ya bir gece önceden dolabın alt kısmına alarak sabaha kadar çözünmesini bekleyin yada mikrodalga gibi bir teknikle hızlı çözündürün
20161103_134944
-Dolabın hem soğutucu, hem dondurucusunda her duvarıyla min.  5 cm boşluk kalacak şekilde istifleme yapın bu dolapta doğru sirkülasyon sağlar özellikle sıcak havalarda dolap sıcaklığının yükselerek gıdaların bozulmasına engel olur zaman zaman dolapta elinizle yeterli soğutma var mı? kontrol etmeyi unutmayın.
-Bulaşmalara ve ekipman kullanımına dikkat etmeyi unutmayın. Bununla ilgili yazım yakında fırından çıkacak  🙂

 

No votes yet.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.