Taze Kaşar Nedir? Eski Kaşar İle Arasındaki Fark Nedir?
Takip Et : Üye Girişi

Değerli takipçilerimiz. Bu yazımızda marketlerde sıkça rast geldiğimiz taze kaşar peynirine değineceğiz. Taze kaşar ile eski kaşar arasındaki farklara değinerek gıda mühendisi gözünden taze kaşar ibaresini yorumlayacağız.

İlk olarak kaşar peynirini kısaca tanımlayalım:

Kaşar peyniri, koyun,inek veya keçi sütünden yapılan sarımsı ve sert bir peynirdir. Besin değerine bakacak olursak:

100 gram kaşar peyniri:

Karbonhidrat : 2.56 gram

Protein: 27 gram

Yağ: 26 gram

Kalsiyum: 688 mg ve geriye kalan bazı vitamin ve mineralleri barındırmaktadır.

Ülkemize özgü peynir olan kaşar peyniri Yunanistan’da bolca tüketilmektedir.Son yıllarda market raflarında eski kaşarların yerini alan taze kaşarları çokça görmekteyiz.

Peki eski kaşar ile taze kaşar arasındaki fark nedir?

Kaşar peyniri yapım esnası sona erdikten sonra 2-3 ay süre ile dinlendirilmesi ve olgunlaştırma süreci sonrası esas kaşar peyniri yani eski kaşar olarak adlandırılan kaşar yapılmaktadır.Taze kaşarlar ise bu olgunlaştırma süresine maruz kalmadan piyasaya sürülen ürünlerdir.Bu sebepten dolayı taze kaşar tat,aroma ve besin değeri açısından eski kaşardan oldukça düşük seviyededir.Yani kısaca taze kaşar peynirine, kaşar peynir demek doğru olmaz.Ülkemize ait olan bir lezzeti bu şekilde maalesef yok edilmektedir.Şirketlerin 2 aylık olgunlaştırma süresini beklememelerinden dolayı yani daha erken kazanç sağlamak için bu yola başvurmuşlardır.

Değerli takipçilerimiz bu sebeplerden dolayı taze kaşar yerine öz kaşar olan eski kaşar tüketmenizi, verdiğiniz paranın karşılığı tat ve besin değerini almanızı istiyoruz.Mümkün olduğunca eski kaşar tüketerek taze kaşarın önüne geçmenizi tavsiye ediyoruz.Milli tatlarımız bir çıkar uğruna bu şekilde yok olması doğru değildir. 

Ek olarak bilinçaltımıza taze kelimesini kullanarak eski peynire olan ilgi azalmaktadır.Yıllanmış şarap misali kaşar da olgunlaştıkça daha lezzetli hale gelmektedir.Eski kelimesi peynirin eski olduğunu değil, olgunlaşmış olduğunu belirtmektedir. Taze kelimesi ise meyve ve sebzeler için uygundur. Peynirde bu kelimeyi kullanarak ilgi çekme politikası uygulanmaktadır.Daha dikkatli olmanızı ve paranızın tam karşılığı peynir tüketerek hem daha lezzetli, hem de besin değeri yüksek eski kaşarları tüketmenizi tavsiye ediyoruz.Son olarak taze kaşar diye kullanım yanlıştır. Peynirin tazesi olmaz, olgunlaşmamış peynir, kaşar peyniri olamaz.Ancak haşlama peyniri olabilir.

Ek olarak göz atmanızı istediğimi diğer yazımız tost peyniri hakkıdadır.: https://gidabilinci.com/tost-peyniri-nedir-kasarla-arasindaki-fark-nelerdir

Mutlu ve sağlıklı günlere… Gıda Mühendisi Emir Kaboğlu

 

 

Rating: 3.3/5. From 3 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 11 Haziran, 2017
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 4 • baha targün
  26 Şubat, 2018

  Merhaba hocam,
  Kaşar peyniri çok seven bir insanım, fakat bütçem elvermediği için ne yazık ki taze kaşar alıp yiyorum. Taze kaşar alıp olgunlaştırabilir miyim? Uygun yerim var.
  Kolaylıklar dilerim.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   27 Şubat, 2018

   merhabalar hocam.Bir kaç gün nemsiz ortamda paketinde bekletirseniz olgunlaşmış hale gelecektir.Hem lezzet hem de besin değeri açısından kalitesi artacaktır.

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla
 • Engin Damcı
  31 Ocak, 2018

  Kaşar peynirinin de olgunlaşmışı değil de olgunlaştırılmışı çıkmış… Buna ne dersiniz?

  Olgunlaştırılmış beyaz peynir katkı maddesi hakkındaki bilgilerde gogul’dan kaldırılmış… Haberdâr mısınız?

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   31 Ocak, 2018

   Bu konuda da araştırma yapıp ekleyeceğiz hocam

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.