Teflon Tavalar Sağlık Açısından Zararlı Mıdır?
Takip Et : Üye Girişi

” Yanmaz yapışmaz” sloganlarıyla teflon tavalar uzun süre öncesinden hayatımıza girdi. Bu nedenle teflon tava ve tencere uzun yıllardır kadınların gözdeleri arasında yer aldı. Bu tavaların yüzeyi poli-tetra-flora-etilen(PTFE) adı verilen ve ”teflon” olarak bilinen sentetik bir polimerle kaplıdır. 1940’tan beri ticari olarak kullanılmakta ve patenti Dupont firmasına aittir. Başka kimyasallara reaksiyona girmediği ve pürüzsüz bir yüzey sağladığı için çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. Ancak teflon kaplamalarının içeriğindeki zararlı kimyasallar tavalar yıprandıkça yemeğe karışmaktadır ve buda doğrudan sağlığımıza etki edecektir. Tiroit hastalığına sahip olanların bezlerinde teflonda yer alan kimyasalların daha fazla bulunduğu saptanmış ve dolayısıyla teflonun direkt olarak tiroit bezi ile ilgili bir ilişkisi olduğu söylemek mümkündür.

Teflon tava kullanılmasında dikkat edilmesi gerekenler ;

1-Teflon tavaların sıcaklıkları kısa sürede hızla yükseldiği için önceden ısıtmamak gereklidir.

2- Mutfak iyi havalandırılmalı ve mümkünse aspiratör kullanılmalıdır.

3- Eğer evinizde kuş besliyorsanız;  kuşlar mutfağa girmemelidir çünkü, çok ısıtılmış bir teflon tava kuşların saniyeler içerisinde ölmesine neden olur.

4- Mutlaka tahta karıştırıcılar kullanılmalıdır.

5-Eğer teflon  tava veya tencerenizde çizik yerler varsa o kabı  kullanımdan vazgeçmelisiniz.

6- Hamile kadınların zarar görmüş teflon yüzeylerinde yaptıkları  yemeklerin çocukları içinde zararlı olacağına hiç şüphe yoktur.

Teflon kanserojen midir?

Teflonun kanserojen olduğuna dair bir delil yoktur ama teflon üretiminde kullanılan perflora-oktanik asidin (PFOA) böyle bir etkisi vardır. PFOA çevre de ve insan vücudunda uzun süre kalabileceğinden kanser riski daha yüksektir. USA’da düşük seviyelerde hemen herkesin kanında bulunur.

Su kaynaklarının kontamine olması durumunda daha yüksek seviyelerde rastlanır, İş yerlerinde PFOA’ya maruz kalanların çoğunda ise binlerce kat daha yüksek değerlere rastlanır.

İş yerlerinde PFOA ile çalışanlarda mesane ve böbrek kanseri riski daha fazladır.

Hayvansal deneylerinde PFOA’ya maruz kalmasının  karaciğer, testis, meme ve pankreas kanseri riskini arttırdığını gösterilmiştir.

Paslanmaz çelik, dökme demir, cam, toprak, seramik ve sıcaklığa dayanıklı kaplar teflon kaplamalara göre daha sağlıklıdır.

1.Paslanmaz çelik: Gıda hammaddelerinin özelliklerini değiştirmediği için teflona kıyasla sağlık açısından çok daha yararlıdır. Sağlıklı ve hijyenik bir gıda maddesi olduğundan dolayı, hastane ve gıda işletmeleri için ilk seçim olarak görünen bu madde mutfak eşyaları dahil birçok sektörde popüler hale gelmektedir. Kısaca avantajlarını şöyle sırayabiliriz:

 1. Paslanmaz çelik ürünleri genel temizlik ürünleri ile kolayca temizlenebilir.
 2. Paslanmaz çelik mükemmel bir ‘green’ malzemesidir ve geri dönüşümlüdür yani çevre dostu bir üründür.
 3. Korozyona karşı dayanıklıdır.
 4. Gözenekli değildir, bu nedenle yemeğin içerisine metal ve metalik tadı bırakmaz.
 5. Diğer türdeki mutfak eşyalarına göre kolayca ezilmez ve çizilmez bu nedenle daha dayanıklıdır.
 6. Gıda asitleri tarafından zarar görmez.

2. Seramik: Seramik tencerelerde yapılan yemekler daha sağlıklı olmaktadır.Çünkü seramik tencerelerin gıdada bulunan vitamin ve minerallerin yok olmamasını sağlamaktadır. Böylelikle yemeklerden almış olduğumuz vitamin ve minarelleri vücudumuza almış oluyoruz. Kısaca avantajlarını şöyle sıralayabiliriz:

 1. İçinde bulunan yemeklerin vitaminlerini ve minerallerini koruyor.
 2. Tamamen doğal tat da yemek pişirmenizi sağlıyor.
 3. Yüksek sıcaklığa dayanır, yanma-yapışma sorunu olmaz.
 4. Az miktarda yağ ile lezzetli yemekler yapılabilir.
 5. Alüminyum gövdesi ısıyı eşit oranda yayar.
 6. Temizliği kolay ve kolay aşınmaz.

3. Dökme demir: Dökme demirden yapılmış tencere ve tavalar modern mutfaklarda eski moda olarak görülebilir ama bu dayanıklı pişirme kapları mutfağımızda mutlaka olması gereken aletlerdendir. Sağlığa faydaları ise:

 1. Demir tencereler ısıyı eşit şekilde dağıtacağından yemeğinizin daha lezzetli olmasını sağlar.
 2. Dökme demir tavaları kullanarak hem yiyeceklerinizi yapışmadan pişirebilir hem de yapışmayan teflon kapların yaydığı zararlı kimyasallardan etkilenmemiş olursunuz.
 3.  Demir kaplarda pişirdiğiniz yemeklerde günlük almanız gereken demir miktarını  arttırır.

Mutlu ve günlere… Gıda Müh. Merve Cebe

 

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 25 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 5 • Neslihan
  4 Şubat, 2018

  Merhabalar teflon ,seramik,granit olan tencere tavalar cizilince kanserojen etkisi var deniyor. En sagliklisi için de çelik ürünler tavsiye ediliyor peki çelik tencere demi çizildiğinde zararlı oluyor yada ne derece çizik TE zararlı olmuyor. Kafam çok karıştı ne kullanacağımi şaşırdım. Cevap verirseniz sevinirim.

  Rating: 1.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Cevapla
 • Burcu Yurttaş
  8 Mart, 2017

  Seramik pişirme gereçlerinin yüzeyinde de yanmaz yapışmaz malzeme kullanıldığını ve dolayısıyla teflonla eşit derecede zararlı olduğunu okumuştum. Yani sorun aslında yanmaz yapışmaz kaplama maddesinde. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Sevgilerimle..

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   8 Mart, 2017

   Seramiklerde bazılarında koruyucu yüzey var yapışmaması için olmayanların üzerinde yazıyor. Bu yazıya dikkat ederek alabilirsiniz.

   Rating: 1.0/5. From 1 vote.
   Please wait...
   Cevapla
 • samet sabuncu
  8 Mart, 2017

  Merhaba,
  Bakır,alüminyum ve emaye(benim gençliğimde çinko derlerdi) kaplarla ilgili bilgi vermeniz olası mıdır?
  Peşin teşekkürlerimle..

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Mehmet ARIK
   10 Mart, 2017

   Merhabalar.
   Emaye bir kaplama çeşitidir. “Emay” ile kaplanmış malzemelere aslında emaye denir. Emay’ın içeriğinde ise silisyum, kurşun oksit ve boraks gibi maddelerin karıştırılıp pişirilmesiyle yapılır. Yüsek sıcaklıklara dayanıklıdır fakat çizilip büküldüğü taktirde içinde zararlı maddeler açığa çıkabilir -özellikle kurşun oksit- ve uzun vadede büyük sağlık zararlarına yol açabilir. O yüzden yıpranma olayını iyi incelemek gerekir.

   Bakır kaplar ise bilindiği gibi günümüzde mutfakta pek kullanılmamaktadır. Oksitlendiğinde sizi direkt zehirler. Atalarımız bu gibi durumlarda toprak yemenin iyi olacağını söylerler ama tabiiki doktora gitmek gerekir. Bakır düzenli olarak kalaylanmadıkça kullanımından kaçmak gerekir. Kalaylama işleminde bakır gerecin içi temizlenip üzerine eritilmiş kalay ile kalay kaplama yapılır. Bu da emay kaplamaya benzetilebilir fakat kullanımı emayeye göre daha risklidir.

   Son zamanlarda televizyonda alüminyum folyo kağıdının yüksek ısılarda ne kadar zararlı olduğuyla ilgili birçok haber görmüşsünüzdür. Alüminyum folyo büyük alüminyum kitlelerinin yüksek basınç ve ısıda preslenerek inceltilmesiyle yapılır. Daha ince ve kırılgan olduğu için tehlikesi alüminyum tencerelere göre daha fazladır. Alüminyum tencereler ise yine yüzeyi çizilip bozulmadığı taktirde kullnılabilir. Tahta kaşık kullanmak kullanım süresini uzatabilir. Yalnız yüzeyi çizildiğinde aynı alüminyum folyolar gibi tehlike saçabilir.

   Benim size tavsiyem her zaman doğal olanı kullanmaya özen gösterin. İmkan varsa çamur çömlek, tahta kaşık, cam ve çelik tencereler kullanmak tehlikeleri sizden olabildiğince uzak tutacaktır. Özellikle son zamanlarda moda olan plastik mutfak gereçlerini mutfağınıza sokmamanızı öneririm.

   Yardımcı olabildiysem ne mutlu. İyi günler

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.