Tereyağı hakkında gerçekler. Faydalı mı yoksa zararlı mıdır?
Takip Et : Üye Girişi

Tereyağı hakkındaki tüm gerçekleri ortaya çıkarıyoruz. Sağlık üzerine etkisi nedir? Kolesterol nedir? Tereyağı kolesterol hastaları için zararlı mıdır? Bu yazımızda tereyağı hakkında gerçek bilgileri sizler için derledik…
Öncelikle yazımıza başlamadan önce şunu belirtmek isterim ki bahsettiğimiz tereyağı ev yapımı veya köylerde doğal şartlarda katkısız şekilde üretilen tereyağları için geçerlidir.

Tereyağının Kimyasal İçeriği

Tereyağı % 85 oranında süt yağından üretilmektedir.Kurallara göre su miktarı %16 yı geçmemelidir.Süt şekeri(laztoz),mineraller,vitaminler,protein,aromalar, asitler içinde ihtiva etmektedir.100 gram tereyağının besin içeriği yaklaşık olarak 3000Kj (710 kcal) dır.

Tereyağının sarı ve beyaz rengi nereden gelir ? Hangisi daha sağlıklıdır ?

Bilindiği üzere tereyağları sarı veya beyazımsı renklerde olabilir.1. si tereyağı yapmak için sütü alınan ineğin beslenme şeklinden 2. olarak da işleme esnasında yağa katılan kimyasal renklendirici maddelerdendir.Doğal bir ortamda yeşil çimen veya kurumuş ot satı renk bile olsa doğal şekilde katkısız beslenen ineklerin sütleri sarı olur.Bunun nedeni ise ot içinde bulunan Karetonoid maddesidir.Bu maddenin genel özelliği yağda çözünme özelliğine sahiptir.Yağda çözünen bu madde tereyağının daha sarı olmasını sağlamaktadır.Buda demek oluyor ki sarı tereyağı daha doğal beslenmiş bir inekten alınan sütten yapıldığını kanıtlamaktadır. Fakat günümüzde aşikardır ki insanları aldatma amaçlı tereyağlarına kimyasal renklendirici madde eklenmektedir.

Bu durumda yağa katılan renklendirici maddeyi çıplak gözle teşhis etmemiz mümkün değildir.Bu durumda yapmamız gerekenler mümkünse test etmektir.Bu imkanımız yoksa tereyağı en doğal yoldan,güvenilir marka ve kişilerden alınması gereklidir.Mümkünse sütü kendimiz almalı,evde kendi imkanlarımıza tereyağı yapmak en doğru olacağını unutmayalım. Şu da bilinmelidir ki her sarı renk tereyağı doğaldır demek doğru değildir.Çünkü içerisine katkı maddesiyle sarı renge boyatılarak aldatılabilirsiniz.

Kolesterol nedir? Tereyağının kolesterole etkisi:

Kolesterol: Kolesterol bir lipit yani yağ türüdür.Hayvansal kaynaklı besinlerde bulunmaktadır.HDL  ve LDL  olarak ikiye ayrılır. HDL iyi huylu kolesterol LDL ise kötü huylu kolesteroldur. Kolesterol sorunu LDL nin yüksek olmasından dolayıdır.Yüksek olduğu zaman kalp damarlarını tıkanma sorunları gözükebilir.

Tereyağı nasıl kullanılmalıdır ? Kızartma yapmak için uygun mudur ?

Tereyağının kızartma işlemlerinde kullanmak sağlıklı değildir.Dayanıklığı fazla olmayan tereyağı kızartma için kullanıldığı taktirde zararlı durumu gelebilir.Sıcak yemeklerde veya kızartma işleminin kısa sürdüğü işlemlerde kullanılabilir.Örneğin,yumurta pişirirken tavaya tereyağı eklenip kullanılabilir.

Tereyağından kolesterolü az da olsa uzaklaştırmak için:

Kızartma esnasında belli süre sonunda tava üzerinde köpükler oluşur.Bu köpükleri kaşıkla uzaklaştırdığımız zaman az da olsa kolesterol kısmını uzaklaştırmış oluruz.

Margarin ve tereyağı:

Doğruyu söylemek gerekirse bu karşılaştırmayı yapmak bile doğru değildir.Doymuş yağ oranı yüksek,erime noktası daha yüksek olduğu için margarin halkça sana yağı olarak bilinen yağ kesinlikle tereyağından zararlıdır.Margarin vücuda alındığı zaman erime noktası yüksek olduğu için damarları tıkama olasılığı daha yüksektir.Kötü kolesterol LDL nin yükselmesini etki eder.Bu yüzden zararlıdır.

Özet olarak:

Doğal yollarla elde edilmiş,katkı maddesi eklenmeyen tereyağlarının bir zararı yoktur.Kolesterol rahatsızlığı olan hastaların sıvı yağları tüketmeleri daha doğru olur.Herhangi bir rahatsızlığı olmayanlar rahat bir şekilde tüketilebilir.Geçmişte tereyağının zararlı olduğu söyleyen kesim tamamen margarinlerin satılması için yapılan bir oyundur. Nerede görülmüştür doğal bir yoldan elde edilen gıdanın normal bir tüketim sonrası zararlı olduğu? Bu soruyu da vicdanına sormanız yeterlidir…

 

Ek olarak bu yazımıza da göz atabilirsiniz. https://gidabilinci.com/tereyagi-yemeniz-icin-9-sebeple-faydalari

Rating: 4.6/5. From 5 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 6 • Arzu lazoğlu
  31 Temmuz, 2017

  Selam ben tereyağını eritip üzerindeki köpüğü ayırıp diğer kalanı cam köşelere doldurup yemeklere kullanıyorum yaptığım bu işlem doğrumu yanlış mı.
  Bilimsel açıklasın varmı
  Teşekkürler…

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   31 Temmuz, 2017

   Köpüklü kısmı kolesterol açısından zengin kısımdır.Kilo sorunu veya damar tıkanıklığı gibi sorunlar yoksa atmanıza gerek yoktur.

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla
 • Arzu lazoğlu
  5 Haziran, 2017

  merhaba benim sizden bir ricam bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.Sormak istediğim annem tere yağını eritip üzerine çıkan köpüğü alıp erimiş yağı cam kaba koyup sonra yemeklere kullanır bedeli böyle yapıyorum ama etraftan o yağı yandığını faydasının kalmadığını söyleyen komşularım var tere yağını eriterek kullanmak zararlı mı yoksa aksine faydalı mı lütfen bu konuda hakkında bana bilgi verirseniz sevinirim

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • AHMET İDRİS ULUTAŞ
   27 Haziran, 2017

   evet bu anlatılan sade yağ yapımı bu şekilde olur.kollestrolüde bertaraf etmiş oluruz.

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla
 • Fatma yaşar
  14 Ağustos, 2016

  Kafkasya da yaşayan ve yaşları 100 ün üzerinde bulunan köylülerle yıllar önce yapılan canlı bir tw röportajını izledim.adamların kullandıkları yağ yüzde 80 tereyağ çünkü başka yağ yok. O zamanlar radyolarda yazılı basında ve tw de tw yalnız trt de var tereyağını damarları tıkandığı konuşuluyor.( Margarincilerin reklamı.) köylülere tw spikeri soruyor.tereyağ damarları tıkıyormuş.yemeyin diyor.adamlar diyor.sizin damarlarının tıkarsa siz yemeyin getirin bize verin biz yeriz.tıkarsa bizim damarlarımızı tıklayın diye cevap veriyorlar.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   14 Ağustos, 2016

   İlginç bir olay ilk defa duydum kesinlikle katılıyorum herşeyin fazlası zarar tabi ki ama miktarı kadar kullandıktan sonra tereyağının bir zararı yoktur. Aynı zamanda tüm yağlar için geçerli bir kural şudur ki hareket ederek o yağı eritirsek zaten bir zarar verme ihtimali kalmaz.

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.