Tırnaklardaki Beyaz Noktalar Neyin Belirtisidir ? Nasıl Düzelir?
Takip Et : Üye Girişi

Merhaba sevgili okurlarımız. Tırnaklarımız sağlık açısından bize belirtmek istediği bazı sorunlar olabilir.Genel olarak zararsız bir beyaz lekeler olarak adlandırmak doğru olacaktır.Ancak bazı durumlarda tırnaklara sürülen kozmetiklerin yan etkisi veya çinko,albümin eksikliğinden dolayı beyaz noktalar meydana gelebilmektedir.İleri seviyede ise börek,kalp veya karaciğer sorunları için bir uyarı işareti olabilmektedir.Kısacası normal tırnaktan farklı olarak beyaz lekeler bazı sorunların işaretçisi olabilir. Şimdi bunlara göz atalım…

Beyaz Lekeler Neden Olabilir?

Tırnaklarınıza gelen darbeler sonucu (ezilme gibi ) sebepten dolayı beyaz lekeler meydana gelebilir.Tırnak için ufak hava boşlukları oluşursa buda bir darbe sonucu olabilir. Genel olarak bir sorun teşkil etmemekle birlikte bir kaç hafta sonra geçmesi gerekir. Ayak tırnaklarında meydana gelen beyazlıklar ise ayakkabının aşırı sıkı olmasından dolayı kaynaklanabilir.

Çinko veya Albümin Eksikliği

Çevremizde yayılan yanlış bilgi kalsiyum eksikliğinden meydana geldiği söylenmektedir. Bu yanlış bir bilgidir. Bu lekelerin sebebi çinko veya albümin eksikliği olabilir.Vücuttaki çinko eksikliğinden dolayı enzimlerin daha az çalışmasıyla tırnaklarda beyaz noktalar görülebilir.

Aynı zamanda düşük serum proteinleri yani albüminlerde bu soruna neden olabilmektedir.

Ne Zaman Endişe Edilebilir?

1 2 nokta gibi küçük noktalar varsa sorun teşkil etmeyecektir. Ancak fazla sayıda parmakta varsa, benekler fazal büyükse,çizgi halinde veya renk değişikliğine sebep olmuşsa doktora danışmanızı tavsiye ederiz.Altında yatan önemli bir sorun olabilir ve bunu erkenden teşhis edilmesi en sağlıklı olacaktır.

Beyaz Noktalar İçin Ne Yapmamız Gerekir?

  • Beyaz lekeler zedelenmeden dolayı ise sorun yoktur. Bir kaç hafta içinde geçmesini bekleyiniz.
  • Beyaz lekeler biraz fazla ve beslenmeden kaynaklandığı şüphe ediyorsanız,sığır eti, fasülye,tavuk,yoğurt,az yağlı süt gibi çinko yönünden zengin gıdalarla beslenmenizi tavsiye ederiz.Aynı zamanda bol bol deniz ürünleri tüketebilirsiniz.
  • Tırnaklarınızı mümkün olduğunca kimyasallardan uzak tutun.Aynı zamanda sık sık yapılan pedikür, manikür gibi işlemlerin temiz ortamlarda ve aşırı kaçılmadan yapmanızı tavsiye ediyoruz.
  • Ayak tırnakları için çok sıkı ayakkabı giymeyin.
  • Tırnaklarınızı yemeyin veya ısırmayın.
  • Son olarak unutmayın ki telaş yapmanıza gerek yok. Lekenin kaynağı bir darbeden dolayı olabilir ve aklınıza gelmeyebilir. Öncelikle bir darbe alıp almadığınızdan emin olmalısınız.

 Mutlu ve sağlık günlere… Gıda Müh. Emir Kaboğlu

No votes yet.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.