Ton Balığının Faydaları nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Ton balığı yani diğer adı Orkinos olan yaklaşık 5-6 metre boylarında 900 kilograma kadar ağırlığa ulaşabilen hızlı yüzen ve kendinden küçük balıkları yiyerek beslenen bir balık. Bu çevik balık genel de sürü halinde gezer ve avlanması diğer balıklara göre zahmetlidir. Adı kadar faydaları da tonlarca olan balığın faydalarına biraz daha detaylı değinelim.

Ton Balığının Faydaları

  • Vücuttaki iyi kolesterolün artmasına yardımcı olur.
  • Kan akışını hızlandırır.
  • Omega 3 yağ asitleri içerdiği için göz sağlığında rol oynar.
  • Selenyum içermesi (Selenyum eksikliğinde mutsuzluk ve kaygı durumu meydana gelir.)
  • Antioksidan etkisi ile vücudumuza gençlik verir

 

Ton balığını genel olarak tüketimine bakarsak konserve olarak tüketiyoruz. Konserve olarak alınca içinden çıkan yağlar genellikle Ayçiçek yağı olsa da onları süzerek tüketmenin yararımıza olacağını belirtmek isterim. Her ne kadar internette tartışmalara yol açan bir konu olsa dahi aşırıya kaçmadan tüketilmelidir. Omega içerdiğinden bir sakıncası yoktur ancak tekrar belirtmem gerekir ki fazla tüketilmesi ile vücutta kilo artışına ve kolesterol yönünden olumsuzluklara yol açabilir. Son zamanlarda reklamlarda da görmeye alıştık ton balıklarını bunca faydası olan bir balık için güvendiğiniz markaları seçmeniz sizin faydanıza olacaktır. Çocuklarımızın beyin gelişimi için faydalı bir konserve ürünü olan ton balığı hakkında bahsedeceklerim bu kadar değil ancak faydaları konusunda bu kadar bilgi yeterli. Şimdi sıra lezzetinden bahsetmek istiyorum.

Lezzet olarak ton balığını ya seversiniz ya sevmezsiniz olarak görüyorum ben. Seven tarafta olmamda ki en büyük rol küçüklükten bu konservelere sıcak yaklaşmam olabilir. Hiç yemeyen bir yetişkin için biraz garip bir tadı olabilir kimisi içinde yağı bir olumsuzluk yaratabiliyor ancak kesinlikle görüntüsüne aldanıp önyargılı davranmayalım. Haftada toplam iki öğün olarak yemeyi ihmal etmeyelim gelişmiş gıda işlem yeteneği ile konserve olarak market raflarında yerini alan bu faydalı gıdayı kesinlikle alışveriş listemize ekleyelim.

Rating: 3.3/5. From 4 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.