Tost Peyniri Nedir? Kaşarla Arasındaki Fark Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Merhaba sevgili okurlarım. Bu yazımızda market raflarında bulunan ‘tost peyniri’ adıyla satılan peynirlerden bahsedeceğim. Zira renk,koku ve tat olarak kaşar peynirine çok benzediği için kaşarla arasındaki farkları bilmemiz gerektiğini düşünüyorum.Öncelikle bazı kavramları kısaca tanımlayalım…

Kaşar Peyniri Nedir? Nasıl Yapılır?

Çiğ sütün belli sıcaklıklarda mayalanması,haşlanması ve kalıp haline geldikten sonra oluşan gıdadır. Koyun,keçi,inek sütünden kaşar peyniri yapılabilir.Ortalama 1 kg kaşar peyniri elde etmek için yaklaşık olarak 10 kg süt kullanılması gerekmektedir.Protein,kalsiyum açısından zengin bir gıdadır.

 

Taze Kaşar Peyniri Nedir?

Normal kaşar peynirinden tek farkı erkenden tüketime sunulmasıdır.Eğer kaşar bir kaç ay bekletilirse eski kaşar,kısa süre içinde tüketilirse taze kaşar olmuş olur.Taze kaşar,eski kaşara göre besleyici özellikleri daha düşüktür.Eski kaşarda su içeriği daha az olduğu için protein vs. açısından daha zengindir. Aynı zamanda uzun süre durması sonucu oluşan aroma ve tat verici bileşiklere taze kaşarda rastlanamaz.Fiyat olarak eski kaşar doğal olarak daha pahalıdır.

Taze ibaresinde ürün gerçekten tazedir.Fakat bazı fermente ürünlerde taze olması daha kaliteli anlamına gelmemektedir.Fermente sucuk gibi 1 aya üretilen ve 3-5 güne üretilen sucuklarda vardır.Ayrıca şarap misali eskidikçe değeri arttığı gibi kaşarda bu şekildedir.

 

Şimdi gelelim esas konumuza…

Tost Peyniri Nedir? Nasıl Yapılır?

Tost peyniri,kaşar peynirine göre daha yumuşak,daha yağlı, tost için daha uygun bir peynir çeşididir.Tost peyniri  eritme peynirinin diğer adıdır.Kulağa daha hoş geldiği için eritme peynirlerini tost peyniri adı altında gizlenmektedir.Bu yüzden öncelikle eritme peynirini tanıyalım.

Eritme peyniri, sert ve yarı sert, bazen de yumuşak tip peynirlerin birlikte kullanılması ile, ısısal işlem ve eritici tuzlar yardımıyla elde edilen bir peynir grubudur.Yani tost peynirinin kaşar ile bir alakası yoktur. Tamamen eritme peyniridir. Amacımız tost peynirini kötülemek değil, kaşar peyniri yerine tost peyniri alındığına şahit olduğumuz için bu konuya değinmeye gerek duyduk. Zira tost peynirinin ne olduğunu bilelim, ona göre alacaksak bilinçli olarak tüketelim. Zira birbirine çok benzediği için kaşar peyniri yerine daha ucuz olduğu için tost peyniri alınmaktadır.

Erime peyniri üretimi: Bu peynirin üretilmesi işleminde 2. sınıf peynirler değerlendirebilmektedir.Fosfat ve sitrat tuzlarıyla eritilen peynirler kaşar peynirine  fazlasıyla benzemektedir.Üretim hatası,kusurlu peynirler,normal sağlam peynir, fosfat tuzlarıyla beraber eritilmekte,süt proteini,bitkisel yağlar,hatta soya proteini bile ilave edilerek protein ihtiyacı bu şekilde katılabilir.

Tost Peyniri ile Kaşar Peyniri Arasındaki Farklar Nelerdir?

*Kaşar peynir için ortalama 10 kg süt kullanılırken,tost peyniri için ortalama 6 kg yeterli olmaktadır.

*Kaşar peyniri protein,kalsiyum açısından tost peynirine göre daha besleyicidir.Ayrıca kaşar peyniri su açısından daha azdır ve daha besleyicidir.

*Zevklere göre değişiklik gösterse de kaşar peyniri aroması açısından daha güzeldir.

*Firmalara göre tost peyniri üretimi daha kolay ve daha az maliyetlidir.

SONUÇ OLARAK:

Değerli okurlarım. Amacımız asla tost peynirini kötülemek değil, market raflarında birbirine fazlasıyla benzeyen iki peynir arasındaki farkları bilmenizi istememizdir.Zira eritme peyniri yerine tost peyniri ibaresi kullanılması kaşar peyniri ile karıştırılmasına sebep olabilmektedir.Tost peyniri daha yumuşak olduğu için tost içinde daha kolay erimektedir.Kaliteli firmalar bu peyniri hakkıyla üretmektedir.Fakat bazı firmalar tost peyniri adı altında 2. kalite kusurlu peynirleri eriterek tost peyniri olarak önümüze sunmaktadır.Kaliteli,güvenilir markalardan alış veriş yapmaya dikkat etmeliyiz.

En önemlisi hangi gıdayı alacaksak alalım içindekiler kısmına bakmalıyız.Özellikle tost peynirinin içinde eritici tuz yerine emülsifiye edici tuz olarak belirtilmektedir.Çünkü firmanın amacı kaşar peynir sanıp tost peynirini almanız.Firma için kolay ve ucuz üretilen tost peynirini kaşar peyniri diye almanızı firma istiyor bu yüzden yanıltıcı unsurları kullanmaktan çekinmemektedir.Bizde müşteri olarak bu oyuna gelmemeliyiz.Bu farkı bildikten sonra alışverişimizi yapmalı, kaşar peyniri diye tost peyniri evimize sokmamalıyız.Belki biraz daha pahalı ama eski kaşar peynirini tüketmeliyiz.Kısa sürede üretilen taze kaşar veya tost peyniri yerine eski kaşar peynirini tüketmek daha uygun olacaktır.Amacımız bu oyuna gelmemeniz. biraz da olsa bilgi sahibi edebildiysek ne mutlu bize.. İyi ve sağlıklı günlere…

Rating: 4.2/5. From 24 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 11 • Mustafa yüksel
  27 Nisan, 2019

  Bilgilendirdiğiniz ićin teşekkürler. Şimdiye kadar tost peynirini kaşar diye alıyorduk.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Ayhan IŞIK
  28 Ocak, 2019

  Peki ya bu eritme peynirler bekletilip eski kaşar benzeri bir ürün elde edebilirler mi?
  İster istemez bu yazıyı okuyunca aklıma geldi?

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   30 Ocak, 2019

   Eski kaşara benzer bir tat olur besin değeri açısından eski kaşarla kıyaslanamaz.

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla
 • Melek ay
  7 Temmuz, 2017

  Gerçekten çok yararlı bilgiler edindim sayenizde emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkürler, iyi çalışmalar dilerim.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Zehra Demirel
  17 Nisan, 2017

  Çok teş.ederiz gençler yakından takipcinizim sağ olun-var olun bilinçli tüketim her zaman ömenli sizin sayenizde de öğreniyoruz

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Serhat ALTINÖZ
  14 Ocak, 2017

  Aydınlatıcı bilgiler verdiğiniz için teşekkürler.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Bora
  27 Kasım, 2016

  Çok teşekkürler. Ben de uzun zamandır tost peynirinin ne olduğunu merak ediyordum.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Bekir Yavuz
  26 Kasım, 2016

  Faydalı oldu. Tşk ederim.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Sobutay Kutay
  23 Eylül, 2016

  Etiketinde tost peyniri yazıyorsa şükredelim. Şu anda eritme peynirlerini kaşar peyniri adıyla etiketleyip piyasaya sürüyorlar. Üstelik bu aldatmayı bilinen büyük markalar yani firmalar yapıyorlar. Resmi denetimlerde bunun tespit edilebilmesi ancak emülsifiye tuz analizi ile mümkün olabilir. Ancak şu anda Türkiye’de bu analizi akreditasyon özel laboratuvarlar ve devletin tüm laboratuvarları dahil, hiç bir laboratuvar bu analizi yapamıyor. Bu durumu da bu büyük firmalar biliyor.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Nurettin
  23 Eylül, 2016

  Çok teşekkür ederim. Başka bilgiler varsa onlarda ara ara almak isterim.sağolun.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   23 Eylül, 2016

   Sitemizi takip etmeniz yeterlidir 🙂

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.