Hayatınızda Bu 5 Besine Yer Açın
Takip Et : Üye Girişi

Sağlıklı bir bedene sahip olmak için sağlıklı beslenmek şart. Her ne kadar hepimiz sağlıklı beslenmek istesek de hayatın koşuşturmacası ve yoğun iş temposu yüzünden çoğumuz sağlıklı beslenmeyi ikinci hatta üçüncü plana itmekte, çoğu kez öğünlerimizi geçiştirmekteyiz.

Sağlıklı beslenme konusu çok karmaşık ve uğraştırıcı gözüktüğünden genellikle erteleme yoluna gidilir. Çünkü sağlıklı beslenme bir bütün olarak düşünülür. Uygun bir zamanda başlayacağım ve eksizsiz olarak şartlarını yerine getireceğim diye düşünülse de sonuç pek iç açıcı olmaz. Bu yüzden hayatımıza ne kadar sağlıklı besin koyabilirsek kârdır mantığıyla hareket etmeli ve sonrasında bu besinleri arttırmaya çalışmalıyız.

Yediklerimizin vücudumua ne yaptığını bilsek belki de beslenmeyi daha doğrusu sağlıklı beslenmeyi daha çok ciddiye alırdık. Sağlıklı beslenmeye bugün başlamanız için hayatınıza kolayca ekleyebileceğiniz birkaç besin şöyle:

Nar

Kış mevsiminin yaklaştığı bu zaman diliminde narı tanımakta fayda var. Nar içerdiği antioksadanlar sayesinde vücudu oksidatif stere karşı korur. Güçlü bir C vitamini kaynağı olduğundan kışın vücut direncini arttırarak hastalıklara karşı korur.

Nar serum anjiyotensin dönüştürücü enzim aktivitesini inhibe ederek  sistolik kan basıncını düşürür. Narın sadece taneleri değil kabuğu da faydalıdır. Bağırsak tenyalarına iyi geldiği saptanmıştır. Nar çekirdeği yağı kozmetik sanayide de güzellik reçetesi olarak kullanılmaktadır.

Kefir bknz

Sıkça duyduğumuz iki kavram probiyotikler ve prebiyotikler. Prebiyotikler probiyotiklerin bir nevi yiyeceğidir diyebiliriz. Probiyotikler bağırsak florasında bulunur. Görevleri sindirimi sağlamaktır. Dolayısıyla etkili bir sindirim sağlıklı bağırsaklar demek. Sağlıklı bağırsaklar ise zayıflamayı kolaylaştırır.

Bazı gıdalar probiyotiklerden bazıları prebiyotiklerden zengindir. Kefiri önemli kılan ise her ikisini içermesidir.  Kefir aynı zamanda iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Sağlam kemikler, güçlü saçlar için kefir tüketmeye özen gösterin.

Çikolata

Çikolatada bulunan kakao antioksidan özellik göstererek hastalıklara karşı koruyucu özellik gösterir. Ayrıca miktarına dikkat edilerek düzenli tüketildiği taktirde  zayıflamaya yardımcıdır. Sütlü çikolat yerine bitter olanı tercih etmelisiniz. Bitter çikolata kalp ve damar sağlığı için gereklidir. Kakao oranı %60 üzerinde olanı tercih etmelisiniz.
Çikolata hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

Balık

Balık  özellikle kış mevsiminde rahatlıkla bulabileceğiniz bir besin maddesidir. Çoklu doymamış yağ asitleri olan EPA ve DHA içeriğinden dolayı beyin gelişimi açısından oldukça önemlidir. Balık iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Bu yüzden kemik sağlığı için de oldukça gereklidir. Balığın tadını veya kokusunu sevmeyip tüketemeyenler balık yağı tüketebilirler.

Maydanoz

Maydanoz en sağlıklı bitkilerden biri. Pek çok faydası var. Yüksek C vitamini içeriğine sahip ayrıca kalsiyum kaynağı. Ancak maydanozun çok önemli bir özelliği var ki o da ödem söktürücü olmasıdır:

Alkol tüketimi veya seyahat sonrası, kadınların özel günlerinde el ve ayakları şişer. Bu yüzden böyle zamanlarda tartılmak da doğru sonuçlar vermeyecektir. Yeteri kadar su içilmediği için vücut normalde ter ve idrarla attığı sıvıyı atmak istemez ve depolamaya başlar. Bu da ödemi beraberinde getirir. Böyle durumlarda maydanoz ilaç gibi bir besindir. Sabah kahvaltınıza ekleyebilir, dilerseniz suyunu içebilirsiniz.

No votes yet.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.