Turşunun Bilinmeyen 5 Faydası Nelerdir
Takip Et : Üye Girişi
Bilinçli Tüketici

Turşular geleneksel olarak fazlaca tüketilmektedir. Ülkemizde geçmiş yıllarda amaç gıdayı muhafaza etmekken günümüzde ise farklı bir tat anlayışı mevcuttur.Lezzet olarak turşunun yanında faydaları da oldukça fazladır.

Probiyotik ve antioksidanlar açısından oldukça zengin olan turşu suyunu daha çok tüketmenizi tavsiye ederiz. Ancak dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var. Turşuyu evde yapmanız. Markette satılan turşular probitoyik özelliği yok denecek kadar azdır. Çünkü markette satılan turşular fermantasyon sonrası orjinal sudan çıkarılıp, tuzlu suya eklenmektedir. Bu yüzden turşularınızı kesinlikle evde yapmanızı tavsiye ediyoruz. Şimdi gelelim turşunun bilinmeyen faydalarına.

1 : Antioksidanlar ve Besinsel Maddeler

Turşunun yapılış maddesi oldukça geniştir. Salatalık, fasülye, lahana gibi turşuların yanında Rize ilimizde hamsi turşusunu gördükten sonra her şeyin turşu yapılabileceğini düşünüyorum 🙂 . Bu kadar farklı türde turşu nasıl etki göstermektedir ona bakalım. Turşu korunmak amacıyla fazlasıyla su ve tuz içermektedir.Diğer taraftan ise turşu neredeyse hiç yap içermemektedir.Düşük kalorili besinsel iyi korunmaktadır.B ve C vitamini gibi vitaminler suda çözünmektedir. Turşunun suyunu tüketin dememizin sebebi budur.Örneğin, salatalık turşusunda belli sürü sonra C vitaminin büyük bir bölümü suya geçmektedir.

Ek olarak turşu antioksidanlar, beta karoten gibi maddeler serbest radikallerin uzaklaşmasında oldukça etkisi olacaktır.Yani kanser üzerinde oldukça etkili bir gıdadır.

2: Probiyotik Etki

Turşunun fermantasyon esnasında laktik asit bakterilerinin çoğalmasıyla probiyotik bakteriler oluşmaktadır. Probiyotikler, bağırsak sağlığı açısından çok önemlidir. Bağırsakta bulunan faydalı vitaminleri sentezleyerek vücuda alınması sağlayacaktır. Ek olarak probiyotikler hakkında daha fazla ayrıntı için yazımızı göz atmanızı tavsiye  ediyoruz. Probiyotikler hakkında ayrıntılı yazı ekledik. https://gidabilinci.com/probiyotik-ve-prebiyotik-bakteriler-nedir-faydalari-nelerdir

3 : Mide Bulantısı

Özellikle hamile bayanların turşu isteklerini görmüş olabilirsiniz.Bunun nedeni ekşi gıdaların mide bulantısını önlemesidir. Turşuda mide bulantısını önleyen etkili gıdalar arasındadır.Amerika’da hamile bayanların mide bulantısı için limon ve zencefil aroması gibi ekşi gıdalar tavsiye edilmektedir. Dikkat edilmesi gereken nokta turşu suyunun fazla tuzlu olmasıdır. Bu yüzden hamile kadınların daha dikkatli olması gereklidir.Aynı zamanda böbrek rahatsızlığı çekenler ve tansiyon hastalarının da dikkat etmesi gerekmektedir.

4 : Kas Ağrıları ve Kramp Tedavileri

Yapılan araştırmalarda kas ağrıları ve kas tedavilerinde turşunun olumlu etkisi tespit edilmiştir.Deneyse kas tedavisi incelenmiş ve turşu tüketenlerin %36 daha hızlı iyileştiği görülmüştür.Tam olarak nedeni bilinmese de ağıza alınmasıyla beraber sinirlerin uyarılmasıyla ağrı ve kramp tedavilerine etkisi düşünülmektedir.

5 : Antiglisemik Etki

Turşuya katılan bir miktar sirkenin antiglisemik etki gösterdiği tespit edilmiştir.Antiglisemik etki kan şekerinin aşırı hızlı yükselmesidir. Turşunun içerisindeki sirke sayesinde kan şekerini dengeleyici etkisi vardır.

Son olarak tekrar uyarıda bulunmak istiyoruz. Turşu suyu tuzlu yapısı ile sodyum içeriği yüksektir. Tansiyon hastalarının bu konuya dikkat etmesi gerekmektedir. Fazla abartmadan evde kendi yaptığınız turşuları tüketmenizi tavsiye ediyoruz.   Mutlu ve sağlıklı günlere Gıda Müh. Emir Kaboğlu

Kaynaklar: 

1. Turşu, salatalık, ekşi, Standart Referans Release 28 Ulusal Besin Veritabanı . USDA.
2. Antioksidanlar: Derinlik . Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık için Ulusal Merkez.
3. Probiyotikler alarak sağlık yararları . Harvard Sağlık Yayınları.
4. Sabah Hastalık Rölyef . Amerikan Gebelik Derneği.
5. Yetişkinlerde Bulantı ve kusma . NHS.
6. Miller, Kevin C., Gary W. Mack, Kenneth L. Knight, J. Ty Hopkins, David O. Draper, Paul J. Fields ve Iain Hunter. “Hipohidrasyon yapılan insanlarda elektrikle uyarılan kas kramplarının refleks inhibisyonu.” Med Sci Sports Exerc 42, no. 5 (2010): 953-961.
7. Miller, Kevin C., Gary W. Mack ve Kenneth L. Knight. “Mide boşalması dinlendirilmiş, ehemhidrate insanlarda pikle suyu alımından sonra boşaltır.” Atletik eğitim dergisi 45, no. 6 (2010): 601-608.
8. Liljeberg, H. ve I. Björck. Gecikmeli gastrik boşalma oranı sağlıklı bireylerde iyileşen glisemiyi eklenen sirke ile nişastalı bir yemekte açıklayabilir. “European Journal of Clinical Nutrition 52, no. 5 (1998): 368-371.
9. Johnston, Carol S. ve Cindy A. Gaas. “Sirke: tıbbi kullanımlar ve antiglisemik etki” Medscape General Medicine 8, no. 2 (2006): 61.

No votes yet.
Please wait...
Son düzenleme : 25 Ekim, 2017
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 3 • Eyüpsultan tursucusu
  18 Temmuz, 2018

  Ev turşusu arıyorsanız. Eyüpsultan turşusu içerisinde hiç bit katkı maddesi yok…. kendi kurdugumuz tursu cesitleri ile hizmetinizdeyiz tamamen doğal

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Su
  25 Mayıs, 2017

  Merhabalar, bilgilendirici araştırmanız için çok teşekkürler. Bir soru sormak istiyorum. Peki hazır turşularda bu faydaların kaçını görebiliriz?

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   26 Mayıs, 2017

   Hazır turşularda ambalaj işlemi sırasında orjinal su kullanılmıyor. Tuz oranı düşük su katılarak paketleme yapılmaktadır. Bu yüzden hazır turşularda bu faydalar azalmaktadır. Evde yapmanızı tavsiye ediyoruz.

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.