Tuz Sodyum Kan Basıncı ve Yüksek Tansiyon Etkileri Zararları
Takip Et : Üye Girişi

 

Merhaba sevgili okurlarım. Bu yazımızda tuzdaki sodyumun kan basıncı ve yüksek tansiyon üzerine etkileri kısaca tuzun zararlı kısımlarından bahsedeceğiz.

Sodyum hücrede yüksek su tutulmasına sebep olmaktadır.Tutulan su hücrenin hacmini genişletmek için hücre duvarlarına girmektedir.Giren bu su sebebiyle kan damarlarında basınç artar bu sürekli meydana gelirse yüksek tansiyon (hipertansiyon) hastalığı meydana gelmektedir.

 

Sodyum ve Kan Basıncı

Renin hormonu vücutta kan basıncı düzenlemek ve sodyum dengesini korumak için görev yapan hormondur.Renin böbreklerde kaynaklanan bir enzim olmasıyla beraber Angiotensin I oluşturmak için anjiyotensinojen bölünmesiyle bu döngü aktif formu, anjiotensin II dönüştürülür başlar. Anjiyotensin II aldosteron salgılanmasını uyarır. Aldosteron vücut sodyumu muhafaza sağlar. Sodyum yüksek olduğunda, bu döngü olarak aktif değildir.

Kan Basıncı ve yüksek tansiyonu arttırma riski olan sodyumun kısaca zararından bahsedecek olursak kan basıncının artması ve yüksek tansiyon sebebiyle damar içinde pıhtılaşmasına neden olabilmektedir.Bu da beyinde felce neden olabilmektedir. Bu nedenle önemi ortaya çıkmaktadırç

Sodyum ve Etkisi Azaltmak İçin Yapılması Gerekenler

Daha Taze Gıdalar yiyin:  Sodyum genel olarak paketlenmiş ve işlenmiş gıdalarda bulunmaktadır.Özellikle dışarıda yediğimiz restourant veya lokanta gibi yerlerde alımı daha fala olabilmektedir.Daha taze gıdalar meyve sebzeler bolca tüketilmelidir.

Evde Daha Fazla Yemek Pişirin: Restaurant ve lokanta yemeklerinde sodyum miktarı oldukça fazladır.Evde yapacağımız yemeklerle sodyum kontrolü elimizde olur ve kullanacağımız tuz miktarını ayarlayabiliriz.

Su: Elinizden geldiğince bolca su tüketin. Sodyumun uzaklaştırılması için su en önemli kaynaklardan biridir.

No votes yet.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 1 • Fahri PAt
  16 Şubat, 2016

  Tuz gerçekten tamamen zararlı bir madde, Hiç birimizin tuz ihtiyacı neredeyse yok olsa bile sadece aspirinin ortasındaki çizgi kadarlık bir ihtiyaç

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.