Tuz ve Su İhtiyaç İse Neden Deniz Suyu İçilmez?
Takip Et : Üye Girişi

Merhaba sevgili okurlarım. Bu yazımızda iki tezat gibi duran tuzlu-su ve deniz suyu neden içilmez konusundan bahsedeceğiz.Ülkemizin hatta Dünya’nın gelecekteki en büyük sorunlarından biri olarak düşünülen su problemi her geçen gün sanıyorum ki daha da artmaktadır.Hızla meydana gelen kirlenme sebebi ile kaynaklar yavaş yavaş tükenmektedir.Oysa ki mutlaka oturup düşünmüşsünüzdür ki Dünya’nın yaklaşık%70 i su ile kaplı olduğu halde nedir bu su kuraklığı?

Tuzlu su,tuzun ve suyun ikisi de vücudumuzun bir ihtiyacı olduğu için beraber içmek belkide kulağa pek kötü gelmeyebilir sonuç olarak ikisi de vücudumuzun ihtiyacıdır.Su vücudumuz için olmazsa olmazlardandır.%10 luk bir su kaybı ölüm ile sonuçlanabilir.Hakeza sofra tuzunda sodyum ve klorür iyonları vücudumuz için gerekli iyonlar olup bazı kimyasal reaksiyonlarda kullanılmaktadır.

 

Her şeyin azı veya fazlası zarardır.Kararını tutturmamız gerekiyor.Bu konuda en ideal olarak bir rakam verecek olursak 100 e 1 kuralıdır.Yani 1000 gram suda 10 g tuz kanımızda ortalama değerdir.Bu karışımdaki tuzlu su içilebilir ve bir zararı olmaz.Buna serumları örnek verebiliriz.Hastaneye gittiğimizde takılan serumlar tuzlu sudan başka bir şey değildir.Fakat burada önemli nokta karışım oranıdır ve yaklaşık olarak 100 de 1 dir. Bu yüzden vücudumuzda bir zararı olmadan bu şekilde kullanabilmekteyiz.Oysa ki deniz suyunun tuz oranı aşırı fazla olduğu için su ihtiyacı için kullanılamaz.Deniz suyunun tuz oranı yaklaşık 35 olarak ifade edebiliriz. Susandığımız zaman deniz suyu içmek susuzluğu gidermek bir yana daha da arttıracaktır.Aşırı hipertonik yani tuz oranı fazla olan deniz suyu zarar verecektir.Vücudumuzdaki suları da bu tuzu uzaklaştırmak için kullanılmasına gerek duyulacaktır.

Aşırı Tuzlu Su veya  Deniz Suyu İçersek Neler Olabilir?

Öncelikle bu konuda difüzyondan kısaca bahsetmemiz gerekiyor.Difüzyon doğal olarak gerçekleşen ve çok yoğun ortamda az yoğun ortama geçiş demektir.Örnek verecek olursak normal su ve aşırı tuzlu suyu bir geçirgen zar ile yan yana koyduğumuzda bir süre sonra göreceğiz ki saf su tuzlu hale gelmiştir.Aynen böyle de tuzlu su içtiğimizde difüzyon meydana gelecek ve vücudumuzdaki su tuzlu suyun içine geçecektir.Hücreler içinde dengesiz bir gidiş gelişler meydana gelecektir.

Deniz suyu içerek aslında hiç su içmemiş aksine su kaybetmiş olacağız.Bu yüzden daha çok susanacak ve ağzımız kuruyacaktır.

Vücut su kaybını telafi edebilmek için kalp atış hızını artırır, kan damarlarını kan basıncını ve hayati organlara kan akışını düzenlemesi için sıkıştırır. Bu durumda yüksek ihtimalle mide bulantısı, zayıflık ve hatta bilinç kaybı hissedilir. Vücut daha fazla susuz kalınca da, savunma mekanizması çöker. Eğer hala tuzlu suyun etkisinden kurtulmak için çok miktarda tatlı su içmediyseniz, beyin ve diğer organlara daha da az kan gideceğinden bu durum komaya, organ yetmezliğine ve nihayetindeölüme kadar gidebilir.

Tabii ki az miktarlarda deniz suyu yutmak ya da içmek sizi öldürmeyecektir. Fakat yine de etkisini ortadan kaldırmak için, tuzlu su içilmesi ya da yutulması durumundan sonra tatlı su tüketmek sizin için en sağlıklısı olacaktır.

Rating: 5.0/5. From 3 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.