Ucuz Tatlılarda Yapılan Hileler Dikkat!
Takip Et : Üye Girişi

Merhaba değerli okuyucular, evinde tatlı görmek isteyen orta direk bir aile veya sınavlardan bunalan öğrenciler ağızları tatlansın ve bunu bütçeyi sarsmayacak biçimde yapmaya çalışırken  sağlıklarını riske atıyorlar. Yazımda bu ucuz tatlıların özelliklerini ve kaliteli bir tatlıdan farklarını size bahsedeceğim.

Birçok pastane ürününün rafta uzun süre kalabilmesi için doğal şeker yerine mısır şurubu tercih ediliyor. Tatlandırıcı gücünün yüksek olmasıda az mısır şurubu ile çok tat vermesi diğer tercih sebebi. Mısır şurubunun içerisinde yüksek oranda fruktoz bulunmakta. Nişasta parçalandığında önce glikoza daha sonra fruktoza dönüştürülmekte ancak fruktoz , glikoza oranla vücutta daha az kullanılıyor ve kullanılmayan fruktoz, yağa dönüşüyor. Bu da çağımızın hastalığı obeziteyle beraber diğer hastalıkları beraberinde getiriyor.
Yediğimiz şerbetli tatlılarda ise maliyeti yüzünden hilelere
başvuruluyor. Özellikle baklava,fıstıklı sarma,şöbiyet gibi tatlılarda büyük aldatmacalar var. Gerçek baklavanın 1kilosunda bulunan Antep fıstığı ve tereyağın maliyeti yaklaşık 30 tl bu sebeple kilosu 35-40 tl nin altındaki baklavalar yenmemelidir. Maliyeti daha ucuz yapmak adına yapılan bazı hileler ise şunlardır:

-Bezelye ve yeşil gıda boyasına batırılmış yer fıstığı antep fıstığının yerine,

-Tereyağ yerine margarin,

-Ceviz yerine leblebi tozu,

-Şeker yerine mısır şurubu kullanılmaktadır.

 


Baklava ve Tatlı Üreticiler Derneği (BAKTAD) Başkanı Mehmet Yıldırım bu konuda, ‘‘Gerçek baklava ile hilelinin birbirinden ayırt etmenin zor .  İyi baklavanın rengi altın sarısına benzer, çatal batırıldığında bir hışırtı duyulur. Ağızda dağılır; damakta eşsiz bir tat bırakır” dedi.

Bu sahtekarlığı engellemek öncelikle sizlere düşüyor sevgili okuyucular. Uyanık olun ürünlerin kalitesine ve fiyatına dikkat edin. Siz denetimi yaparsanız yetkililer mutlaka harekete geçer.

Ayrıca fruktoz mısır şurubu zararları yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

No votes yet.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 1 • Selcuk uysal
  16 Şubat, 2016

  Evet Tatlı alırken dikkat edilmeli ve bilindik yerlerden alınmalıdır. Gaziantepte tercihim Güllüoğullarıdır.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.