Uykuyu Kaçıran Gıdalar Yiyecekler Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Özellikle iş hayatı ve eğitim hayatında sık sık karşımıza çıkan durumlar biri uykumuzun gelmesidir. Bilgisayar başında uzun süre çalışan kişiler, sınav haftalarında sınava çalışan öğrenciler, araba süren şoförler kısacası uyumamanız gereken durumlar olabilir. Ancak bazı zamanlarda gözler kapanır direnseniz bile uykunuzu kaçırmakta zorlanabilirsiniz. İşte bu noktada bazı gıdalar ile sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Uykuyu Kaçıran Gıdalar:

1: Hareket

Fark ettiğiniz gibi uykuyu kaçırmanın en önemli maddelerinden biri hareket etmektedir. Kan akışının hızlanması gerekir. Bu yüzden uykunuz geldiği an yüzünüzü yıkayın, ufak çaplı ve kısa süreli bir spor yapın. Vücudunuzu esneterek kan gitmeyen yerlere kan pompalayın. Bu şekilde uykunuz açılacağına emin olabilirsiniz.

2: Çay – Kahve

Klasik gibi gelse de çay ve kahve kafein açısından oldukça zengindir. Bu da zihninizin dinç kalmasını sağlamaya yardımcı olacaktır. Kan akışını hızlandırarak uykunuz kaçmasına yardımcı olur.

3: Zencefil

Zencefil etkili bir uyku açıcıdır. Zencefilin metabolizmayı hızlandıran etkisi ile vücudun kan akışı hızlanacak ve vücut kanı organlara daha hızlı pompalayacaktır. Bu şekilde uykunuz kaçmasına yardımcı olacaktır.

4: Yeşil Çay

Yeşil çayda bulunan değerli besin maddeleri, mineraller ve kafein ile uykunuzun kaçmasına yardımcı olacak etkili içecekler arasında yer almaktadır.

5:Limonlu Su

Yine hem pratik hem de sağlıklı bir içecek limonlu su da uykunuzu kaçırmaya yardımcı olacaktır. 1 bardak suya bir kaç damla limon damlatarak bunu için. Ufak bir hareket sonrasında da uykunuzun kaçtığını göreceksiniz.

Uyku Kaçması İçin Yapılan Bazı Yanlışlar!

  • Kola da kafein olduğu için uykunuzu kaçırabilir ancak yüksek şer oranı sizlere daha çok zarar verir. Bu yüzden kola içmeyin.
  • Tatlı gıdaların tüketiminden uzak durun. Özellikle çikolatalara dikkat. Sadece bitter oranı en yüksek olan çikolatayı tercih edebilirsiniz.

Son Olarak:

  • Peynir, yoğurt , süt ve süt ürünleri laktik asit içeriği için uykunuzun gelmesine yardımcı olur tüketmeyiniz.
  • Yemeği hızlı yemeyin, yavaş ve lokmaları iyice çiğneyerek yutun. Midenin şişmesi veya çok dolu olması uykunuzu getirir.
  • Uykunuzun kaçması için hareketli müzikleri dinleyebilirsiniz.
  • Bu maddelere dikkat ettiğiniz halde yine de çözüm bulamıyorsanız, doktora gidin ve kan testi yapılmasını isteyin. B12 veya demir eksikliği sorunu yaşıyor olabilirsiniz.

No votes yet.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.