Uyumadan Önce Yenmesi ve Yenilmemesi Gereken Gıdalar Nelerdir
Takip Et : Üye Girişi

Uyku hayatımızın en önemli bölümünden biridir. Gerek çalışma ortamları gerek zamanın kısıtlı olması sebebiyle uykuya hasret bir yaşam geçiriyor olabilirsiniz. Bu yazımızda ise size uykunuzu en verimli hale getirecek gıdalardan bahsettik. Bu gıdalara dikkat ederek uykunuzu en verimli hale getireceksiniz. Zaten kısa olan uyku sürenizde rahat uyuyamazsınız gününüzün pek verimli geçeceği düşünülemez.Bu uyarılara mümkün olduğunca dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.

1 : Muz  ( İzinli)

Yüksek magnezyum içeriği sayesinde kaslarınızı gevşetecek ve rahat bir uyku geçirmenizi sağlayacaktır. Uyumadan önce 1 adet muz tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

2 : Aşırı Yağlı Hazır Gıdalar  (Yasak)

Özellikle hamburger gibi aşırı yağlı gıdalar uyku kalitesini olumsuz etkilemektedir. Bu yağlar mide asidini arttırarak mide yanması sorunlarını beraberinde getirmektedir. Uyku esnasında yatış pozisyonu sebebi ile bu asitler gastrite sebep olabilir. Aynı zamanda boğaz yanmalarına da sebep olabilir.

3 : Tavuk veya Hindi : ( İzinli)

Kızartılmış tavuk harici az yağlı halanmış veya fırında tavuk veya hindiyi az miktarda tüketimi rahat bir uyku geçirmenize yardımcı olacaktır.Yatmadan en az 2 saat önceden tüketilmesi gerekmektedir. Tavuk ve hindide bulunan triptofan maddesi uyku kalitenizi arttıracaktır.

4 : Alkol  ( Yasak )

Şarap gibi bazı alkollü içecekler uyku kalitesini olumsuz etkilemektedir. Hem uyku esnasında tuvalet ihtiyacınız geleceğinden dolayı uykunun bölünmesine neden olacaktır. Aynı zamanda alkolün beyindeki etkileri sebebiyle tam olarak uykuya dalmış olsanız bile sabah uyandığınızda olumsuz etkileri devam edecektir. Bu yüzden uykudan önce alkol tüketimi uykuyu olumsuz etkilemektedir.

5 : Süt – Yoğurt  (  İzinli  )

Süt, yoğurt gibi ürünler triptofan içeriği ve amino asitler sayesinde rahat ve huzurlu bir uyku geçirmeniz için tüketebileceğiniz gıdalar arasında yer almaktadır.Annelerimizin yatmadan önce süt içirmelerinin sebepleri budur.

6 : Bitter Çikolata   (  Yasak  )

Bitter çikolata içindeki kafein ve teobrom maddeleri sinir sistemini uyarır ve kalp atış hızını arttırmaktadır. Bu yüzden uyumadan önce bitter çikolata tüketmenizi tavsiye etmiyoruz.

7:  Yaseminli Pirinç  (  İzinli  )

Yine uyumadan 2- 3 saat önce pirinç tüketecekseniz yaseminli pirinç tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Normal pirince göre glikozun kana geçişini daha yavaşlatan bu pirinçler sayesinde kan şekeriniz yavaşça ve düzenli artacağından uyku kaliteniz artacaktır.

8 : Kiraz – Vİşne  (  İzinli  ) 

Vişnelerin melatonin içeriği vücudunuzun iç saatini kontrol etmeye yardımcı olur.Uykunuzun kalitesini olumlu etkiliyor ve rahat bir uyku geçirmenizi sağlıyor.

9 : Sıcak Baharatlı Gıdalar  (  Yasak  )

Uyumadan önce tüketilen sıcak baharatlı gıdalar mide asidini arttıracağı için uyku kaliteniz olumsuz yönde etkilenecektir. Uykunuz gelse bile yatağa girdiğinizde midenizin asitliğinden dolayı uykunuz kaçacaktır.

Değerli okurlarımız. Uyku kalitesi günlük hayatımızı büyük oranda etkilemektedir. Sağlıklı ve rahat bir uyku güne güzel başlamanızı sağlayacaktır. Rahatsız bir uyku ise gün boyu huzursuz olmanızı, verimsiz bir şekilde gününüzü geçirmenize neden olacaktır. Bunların yanında uyumadan 2 saat önce yeme- içme işlerini bitirmeniz gerekmektedir. Mide sağlığı açısından da uyku esnasında midenin boş olması daha sağlıklıdır. Umarım faydalı bilgiler vermişizdir. Mutlu ve sağlıklı günlere….

Rating: 2.6/5. From 5 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 13 Eylül, 2018
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 7 • Mahmut Çakır
  14 Ağustos, 2017

  Uzun zamandır sitenizi takip ediyorum gerçekten çok güzel yararlı bilgiler verdiniz için teşekkür ederim.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Zübeyde
  30 Haziran, 2017

  Vermiş olduğunuz bilgiler çokgüzel hayat kalitesini artırıcı.cok Teşekkürler.sizi tebrikediyorum.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Mahmut türkmen
  8 Mart, 2017

  Emeğinize sağlık bizler için araştırıp bulup hayat kalitemizi artırıyorsunuz

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Mahmut türkmen
  27 Ocak, 2017

  Faydalı bilgi aydınlatıcı teşkler

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   28 Ocak, 2017

   Teşekkürler Mahmut bey

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla
 • ERGİN BAKIR
  27 Ocak, 2017

  Gerçekten çok güzel ve faydalı paylaşımlar var teşekür ederiz. Emeğe saygı duymak gerek.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   28 Ocak, 2017

   Teşekkür ederiz Ergin bey yorumlarınız bizi mutlu ediyor.

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.