Üzüm ve Kuru Üzümün Sağlığa Faydaları Nelerdir
Takip Et : Üye Girişi

Minik bir gıda olan kuru üzümün faydaları boyundan büyük demek yanlış olmaz.Doğu kültürlerinde ilaç olarak kullanılan kuru üzümler geçmişten beri bolca tüketilen gıdalar arasındadır.Besleyici özelliği vitamin ve mineral içeriği açısından zengin olan üzümlerin faydaları göz atalım.

1: Göz Sağlığı Korur

Genç yaştan itibaren en çok sorun yaşanan organlardan biri gözlerimizdir.Kuru üzümdeki fenolik bileşenler ve antioksidanlar sayesinde daha sağlıklı görmenize yardımcı olmaktadır.Üzümde bulunan anti-inflamatuvar ajanlar katarakt, glokom gibi göz hastalıklarının ilerlemesini durdurmaktadır.Aynı zamanda gözlerin ihtiyaç duyduğu karotenoidler ve vitamin A bakımından zengindir.

2: Mide Kanserine Karşı Koruyucudur

Mide kanserine sebep olan hücreleri engellemek için güçlü antioksidan yapısına sahiptir.Kuru üzümde bulunan fenolik bileşikler mide kanserini önleme ve mide sorunları üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır.Kanserli hücrelerin büyümesini engeller ve kanseri hücreleri öldürür.

3: Kabızlığı Giderir

Diyet lifleri bağırsak sağlığı açısından önemli etkilere sahiptir. Yapılan araştırmalarda kuru üzümünde aynı etkiye sahip olduğu gözlenmiştir.Sindirilen gıdaların geçiş sürelerini azaltmakla beraber kolon kanserinden sorumlu toksik safra sıvılarını azaltırlar.Bu yönden bağırsak sağlığı açısından ve kabızlık etkilerini ortadan kaldırmada faydaları bulunmaktadır.

4: Anemi- Kansızlık Üzerine Etkisi

İçeriğindeki B vitamini ve demir sayesinde hücrelerin oksijen taşıma kapasitesini arttırır ve anemiye neden olan dokuları engellemektedir.Uluslar Arası Kan Merkezi tarafından anemiden korunmak için en etkili gıdalar arasında gösterilen kuru üzümün tüketilmesi tavsiye edilmektedir.Kansızlık sorunu yaşayanlar için bolca kuru üzüm tüketmelerini tavsiye ediyoruz.

5: Hipertansiyondan Kurtulun

Günlük hayatta fiziksel aktivitelerin yetersizliği sebebiyle hipertansiyon sorunları son yıllarda artış göstermiştir.Hipertansiyondan kurtulmanın en etkili yöntemlerinden biri fiziksel aktiviteyi arttırmak ve b vitamini açısından zengin kuru üzün tüketmektir.B vitamini ve demir sayesinde kandaki alyuvar sayısını korur ve kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olmaktadır.

6. Kemikleri Güçlendirir

Güçlü olmak için kasları çalıştırmak iyi bir yol olsa da kemik sağlığı da bu konuda oldukça önemlidir.Kuru üzümdeki kalsiyum içeriği kemiklerinizi güçlendirir ve içindeki diğer maddeler kalsiyum emilimini arttırmaktadır.Özellikle menopoza girmiş kadınlar için kalsiyum sorununu çözmede etkili gıdalar arasındadır.

7: Diş Çürüklerine Karşı Savaşır

Kuru üzüm, antibakteriyel özelliklere sahip oleanolik asit diye bilinen bir fitokimyasal maddeye sahiptir. Araştırmalar, oleanolik asitin boşluklara ve diş çürümesine neden olan yaygın bakterilerin büyümesini engellediğini göstermiştir.

8: Kilo Kontrolüne Yardımcı Olur

Kilo vermeye çalışıyorsanız, kuru üzüm içerisindeki yüksek lif içeriği, kendinizi daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olabilir, bu nedenle kısa sürelerde acıkmayacaksınız. Bunları tahıl veya salataya eklemeniz ,öğünler arasında onları eklemeniz etkili olacaktır.

9: Kalp ve Damar Sağlığını Korur

Kalbinizi sağlıklı tutmak istiyorsanız, kolesterol düzeyinin kontrol altında tutulması istiyorsanız kuru üzüm tüketmenizi tavsiye ederiz.Araştırmalar kuru üzümlerin vücuttaki kötü kolesterol (LDL) ve trigliserid düzeylerini düşürebileceğini ve kalp sağlığının korunmasına yardımcı olduğunu göstermiştir.

10: Diğer Faydaları

Ateş: Antimikrobiyal etkisi sayesinde yüksek ateş sorunlarında bağışıklık sistemine faydaları ateşin düşmesinde tkili olacaktır.

Genç Görünüm:Cilt sorunlarında ve cildi yaşlandıran serbest radikalleri engelleyen antioksidan açısından zengindir.

Mutlu ve sağlıklı günlere… Gıda Müh. Emir Kaboğlu

Rating: 3.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.