Vitamin Hapları Zararlı Mıdır? Yan Etkisi Var Mıdır?
Takip Et : Üye Girişi

Merhaba sevgili okurlarımız.Günümüzde vitamin haplarının reklamları olsun, kullanımı olsun çığır açmış durumda desek yanlış olmaz. Bir çok firma bütün vitaminleri veya belli vitaminleri bir araya toplayıp hap halinde çokta pahalı fiyatlarla satıyor.Hasta olmayan,dengeli beslenen, günlük öğünlerde taze meyve sebze bolca tüketen bir kişinin vitamin hapı kullanması fayda değil aksine zarar getirecek tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Kansere,hastalıklara, soğuk algınlığı,grip ve aklınıza gelecek bir çok rahatsızlık için özellikle C vitamini tavsiyesi üzerine satışlarda resmen patlama oldu.Bunu savunan bilim adamı ise aşırı dozda C vitamini kullanmasından dolayı prostat kanseri sebebiyle ölmüştür. ( bknz: Pauling)

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan araştırmada bütün vitaminleri içeren hapları kullanan kişilerin kullanmayanlara göre prostat kanser riski 2-3 kat arttığı görülmüştür.Aynı zaman 2012 başlarında yapılan çalışmalarda E vitamini ve selenyum takviyesi alan erkeklerin yine prostat kanseri riski %18 civarında arttığı gözlenmiştir.

Ayrıca yapılan reklamlarda beta karoten yani A vitamini akciğer kanseri hastalarına tavsiye edildi. Ancak beta karoten hapı kullanan erkeklerin akciğer kanseri %29 ilerlemiştir.Bu yüzden çalışma derhal sona erdirilmiştir.

Danimarka’da yapılan bir çalışmada D vitamini normalden fazla kullananlarda felç ve koroner rahatsızlıklarına bağlı hastalıklardan dolayı ölüm riskinin gözle görünür oranda arttığı tespit edilmiştir.

Aynı zamanda ülkemizde böbrek rahatsızlıkları son yıllarda önemli derecede artmıştır. Bunun nedeni olarak da ülkemizde gereksiz vitamin hapları veya ilaçların doktor tavsiyesi olmadan aşırı şekilde kullanılmasıdır.Aynı zamanda ülkemizde vitamin haplarının denetimi kesinlikle yeterli değildir. Bir çok firma özellikle televizyon reklamlarında bu hapların reklamını ve satışını yapmaktadır. Herhangi bir denetim olmaksızın, nasıl üretildiği belli olmayan bu tabletler sağlık açısından büyük risk oluşturmaktadır.

 

 

Sonuç olarak, yeterli ve dengeli beslenmek ve bolca meyve,sebze tüketmek vitamin açısından ihtiyacımızı karşılamaktadır. Yeterli tüketim sonrasında bu vitaminlerin eksikliğini dert etmeyin. Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi vitamin fazlalığı da fayda değil zarar getirecektir. Özellikle haplar ve tabletler günümüzde reklamlarında etkisiyle tüketimi fazlasıyla artmıştır. Bunu engellemek için elimizden geleni yapmaktayız. Sizin yapmanız gereken doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle vitamin hapı kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Zaten meyve,sebze bolca tüketerek vitamin ihtiyacımızı karşılarken, bu hapları tüketmek hem cebinize hem de sağlığınıza zarar verecektir.Vitamin eksikliği saptandığı durumda doktorunuz gerekli talimatları sizlere verecektir.Sonuç olarak,bilip bilmeden konuşan,kesin ve net bilgiymiş gibi televizyon reklamlarında boy boy kaplayan vitamin hapları reklamlarına kanmayın. Doktorunuza danışmadan vitamin hapı kullanmayın.

Ek olarak vitamin ihtiyacınızı karşılamak için hangi gıdalarla hangi vitaminler bulunur merak ediyorsanız https://gidabilinci.com/vitamin-nedir-vitamin-eksikliginde-meydana-gelebilecek-hastaliklar-nelerdir yazımıza göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

 Mutlu ve sağlıklı günlere … Gıda Müh. Emir Kaboğlu

Rating: 4.3/5. From 3 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.