Vücudumuzun İstemsiz Yaptığı 8 Tuhaf Savunma Mekanizması
Takip Et : Üye Girişi

Vücudumuz her an kendini koruma altındadır.İstemsiz de olsa vücudumuz savunmaya odaklıdır.Vücudumuzun bu yönteminde bazen farkında olamayız ama herhangi bir tehlikeye karşı bizi korumaktadır.Hapşırma,esneme,banyo sonrası elleriniz büzüşmesi gibi bazı şeylerin vücudumuz neden yaptığını kısaca göz atalım.

1: Tüylerin Dikenleşmesi

Tüylerim diken diken oldu.! cümlesini duymayanımız yoktur. Özellikle hayvanlar bu özelliklerini daha çok kullanmaktadır. Kedilere daha büyük görünmek için tüylerini kabartmaktadır. İnsanlarda ise tüylerin dikenleşmesi soğuktan  korunmak için vücudumuzun doğal olarak yaptığı bir savunmadır.Isı kaybını önlemek için tüyler dikleşir.

2: Esneme

Esnemenin kesin olarak nedeni bilinmese de beyne daha fazla oksijen gittiği söylentisinin doğru olmadığı ispatlanmıştır.Yapılan yeni araştırmalarda esnemenin, beynin kendini soğutması için kullandığı bir yöntem olduğu düşünülüyor.

3. Hıçkırıklar

Hıçkırıklar genel olarak çok fazla yemek veya çok hızlı yemek sonucu vücudumuzun bir uyarısıdır.Hızlı yemek diyaframları zarar verebilir bu yüzden vücudumuz bizleri bu şekilde uyarmaktadır.

4: Uyurken Ani Olarak Hareket

Uyurken aniden irkilme hepimizin başına gelmiştir. Ancak buda bir vücudumuzun savunma hareketidir. Uyuma esnasında nabız yavaşlar,solunum azalır ve kaslar gevşer. Genel olarak bu ölümün belirtileri olduğu için beynimiz öldüğünü sanıp bizi hayatta tutmaya çalışıyor. Şaşırılmayacak gibi değil…

5: Kırışık Parmaklar

Buruşuk parmaklar duş alırken veya 10 dakikalık suyla muamele sonrası meydana gelen olaydır. Vücudumuzun bu savunma mekanizması ıslak olan parmakları büzüştürerek nesnelerin kolay tutulması ve elden kaymasını engelleyen bir yapıya dönüşüyor.

6: Hapşırma

Hapşırma,vücudumuz en önemli savunma mekanizmalarından biridir. Burun yoluyla girmekte olan mikropların, alerjenlerin ve toz parçacıklarının uzaklaştırılması için hapşırma meydana gelir.

7: Germe

Özellikle sabah uykudan uyandığımız yaptığımız işlemlerden olan germe işlemi, saatlerdir hareketsiz alan vücudumuz ve bununu sonucu kaslara kan geçişini hızlandırmak için germe işlemi olmaktadır.Bu işlem uykunun açılmasında kafeinden daha etkili bir yöntemdir.Uykunuz geldiği her an germe işlemi yapmanızı tavsiye ederiz.

 

Mutlu ve sağlıklı günlere… Gıda Müh. Emir Kaboğlu

No votes yet.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.