Yaban Mersini Blueberry Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Yaban mersini antioksidan içeriği ile günümüzün en faydalı meyveleri başında yer almaktadır. Antioksidan maddeler serbest radikalleri vücuttan uzaklaştırarak yaşlanmayı önler. Aynı zamanda kanser ve tümör hücrelerinin de oluşumunu engeller. Bu etkileri ve lezzeti sayesinde sevilen bir meyve olarak karşımıza çıkmaktadır.

Öncelikle sayfamıza sirkesini yapmasak da meyvesi yesek olmaz mı? gibi sorular geliyor. Yaban mersininin sirkesi ve meyvesi farklı şeylerdir. Faydası açısından bakacak olduğumuzda sirke meyvesinde kat kat daha faydalıdır. Çünkü burada meyvenin içeriği fermantasyon geçirmektedir. Burada şekerler parçalanır, probiyotik bakteriler gelişir. Normal meyve kan şekerini yükseltirken sirke tam tersi düşürmektedir. Çünkü ortamdaki şekeri probiyotik yani faydalı bakteriler parçalamıştır.

Son günlerde yapılan bir çalışmada yaban mersininin hafıza işlemlerini geliştirdiğini ve bozuklukları önlendiğini kanıtladılar. Biz zaten meyvenin kendisinin hafızayı güçlendirdiğini önceki yazılarımızda ekledik. https://gidabilinci.com/hafiza-ve-konsantrasyonu-arttiran-en-etkili-gidalar-nelerdir

Sirkesinin de doğal olarak aynı etkiye sahip olduğu kanıtlanmış oldu. Biz de bu yazımızda normal meyve ile sirkenin bazı farklarını ve sirkenin faydaları paylaşacağız. Aynı zamanda yazının sonunda sirkenin yapımı hakkında bilgiler vereceğiz.

Yaban Mersini Meyve ve Sirkesinin Farkı Nedir?

 • Meyvede şeker var, sirkede az veya hiç bulunmaz.
 • Sirke metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır.
 • Sirkenin kalorisi düşüktür.
 • Sirke daha antioksidan etkiye sahiptir.
 • Sirkede probiyotik bakteriler bulunur.
 • Sirke uzun süre saklanabilir.
 • Sirkenin zayıflatıcı etkisi vardır.

Meyvenin tek olumlu yanına tadının güzel olması eklenebilir. Çünkü şeker parçalanmadığı için doğal olarak daha lezzetli gelecektir 🙂

Aynı zamanda yaban mersini sirkesi;

 • Hafızayı ve konsantrasyonu güçlendirir.
 • Vücuttaki serbest radikalleri, kanser tipi hücreleri uzaklaştırır.
 • Metabolizmayı hızlandırarak zayıflamanıza ve yağ yakımına yardımcı olur.
 • Sabah kalktığınızda 1 çay kaşığı içmeniz bile metabolizmayı inanılmaz derece hızlandıracaktır.

Tüm bu etkilerinden dolayı yaban mersini sirkesi ciddi anlamda faydalı bir gıda ürünü olarak karşımıza çıkmaktadır. Elbette sirkeyi hazır değil kendimiz yapacağız. En doğal ve organik olarak, katkısız sirkemizi kendimiz yapacağız. Şimdi tarifine geçelim:

Yaban Mersini Sirkesi Nasıl Yapılır?

Basit bir dille anlatmaya çalışacağız. Bu yüzden tembellik yapmadan sirke yapmayı deneyin. Öncelikle 250 gram kadar taze yaban mersini meyvelerini 1 litrelik cam şişeye ekliyoruz. Üstünü oda sıcaklığında su ile dolduruyoruz. Bunun üstüne de 1 tatlı kaşığı şeker ekliyoruz. İşlemi hızlandırmak ve lezzet katmak için yarım çay bardağı elma, alıç veya üzüm sirkesi eklenebilir. 10 gün boyunca güneş görmeye kapalı bir yerde üzerimi bez ile sararak saklıyoruz. Her gün bu karışımı tahta kaşıkla karıştırıyoruz. 10 gün sonra bu karışımı bez ile süzüp başka kavanoza ekliyoruz. Sonrasında 1 tatlı kaşığı kaya tuzu ekliyoruz ve karıştırıyoruz. Bu şekilde de 15 gün kadar bekledikten sonra sirkemiz hazır hale gelmektedir.

Aklınıza takılan konuları facebook, instagram sayfamızdan veya yorum olarak sorabilirsiniz. Mutlaka denemenizi tavsiye ediyorum.

 

Rating: 4.0/5. From 7 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 1 • Meral şenyer
  3 Ekim, 2018

  İki yıl önce üçüncü sezaryen doğumumu yaptım on beş kilo fazlalığı var tansiyon hapı kullanıyorum kilo vermeme yardımcı olursanız sevinirim

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.