Yaz tatilinden sonra zinde ve sağlıklı hissetmenin yolları
Takip Et : Üye Girişi

Yaz tatili bitti ve eve geldiniz, fiziksel olarak şişmiş ve enerjiniz azalmış gibi mi hissediyorsunuz ? Tatil boyunca yemek yiyip hareket etmeden sahilde uzandınız mı ? Size katılıyorum, yaz tatilleri ailenizle güzel vakit geçirmek, dinlenmek, seyahat etmek ve hayattan zevk almak için güzel bir zaman dilimiyken sıklıkla yiyeceklerle boğuştuğumuz ve hareket etmeden vakit geçirdiğimiz bir sürece dönüşüyor. Merak etmeyin, bırakın o tatlı anılar tatilde kalsın. Sağlıklı yaşama istediğiniz her an geri dönebilirsiniz.

İşte yeniden zinde ve sağlıklı hissetmenize yarayacak basit ipuçları:

Şekere ara verin

Tüm şekerli yiyecekleri tüketmeye mola verin. Marketlerde satılan rafine şeker içeren tüm ürünler ve evde hazırlanan çeşit çeşit şekerli tatlıları tüketmeye ara verin. Çayınızı az şekerli veya şekersiz tüketmeye çalışın, kahvaltılarınızdaki reçel bal gibi gıdaları azaltın, çeşidi 1e indirin. Vücudunuzdaki şeker fazlasının metabolize olmasını hızlandırmak için yağsız proteinler, lifler ve sağlıklı yağları daha fazla tüketin.

Bol bol su için

Biliyoruz, bu herkesin bildiği bir konu fakat tekrar tekrar hatırlatmakta fayda var. Yeterli miktarda su içmek karaciğerinizin ve böbreklerinizin toksinleri filtrelemesine yardımcı olur. Ayrıca fazla kilolarınızdan kurtulmanıza ve tok hissetmenize katkı sağlar. Susamamış olsanız bile mutlaka su için. Çünkü bazı sulu içecekler ( kahve, meşrubat gibi ) su isteğinizi azaltır fakat vücudunuza ihtiyacınız olan suyun alınımını önler.

Bitki çaylarını deneyin

Su içmekte sıkıntı yaşıyorsanız sıcak bitki çayları imdadınıza yetişebilir. Hem su ihtiyacınızı karşılarken hem de bitkilerin sağlıklı etkilerinden ve dinlendirici, rahatlatıcı özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Bir fincan ıhlamur hem bağışıklık sisteminizi güçlendirir hem de günün yorgunluğunu üzerinizden alır.

Taze sebze tüketin

Özellikle yeşil sebzeler toksinlerin vücudumuzdan atılımı için büyük fayda sağlarlar. Sebzeler; hücrelerimize zarar veren serbest radikallerle savaşan vitamin, mineral ve organik bileşikler açısından oldukça zengindir. Ayrıca sindirim sistemine etkileri de oldukça büyüktür.

Sebzeleri buharda, renkleri kaybolmadan az bir süre pişirirseniz; olumlu etkilerinden faydalanabilirsiniz.

Hayatınıza hareket katın

Egzersiz için illaki spor salonlarına kaydolmanıza gerek yok. Asansör yerine merdivenleri kullanmak, kısa mesafeleri yürüyerek gitmek, ev işi yapmak da egzersiz sayılır. Akşam yemeğinden sonra yürüyüşe çıkmak da hem sindirime yardımcı olur hem de yağ yakımını ve kan dolaşımını arttırır. Haftasonları ailenizle birlikte bisiklet turuna çıkmak da sağlıklı yaşam için iyi bir başlangıç sayılır.

Yaz tatili sonrasında sağlıklı bir hayata geri dönmek fiziksel olduğu kadar zihinsel bir süreçtir. Zinde günlerinize geri dönmek için ne yapmanız gerekiyorsa yapın. Sizi heyecanlandıran ve daha sağlıklı ve mutlu edecek aktiviteleri listeleyin. Kendinizi ağır diyetlerle cezalandırmak yerine hoşça vakit geçirebileceğiniz sağlıklı aktivitelere yönelin.

Mutlu günler

No votes yet.
Please wait...
Son düzenleme : 26 Eylül, 2017
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.