Yeme Bağımlılığı – Siz de Bir Abur Cubur Canavarı Olabilirsiniz !!
Takip Et : Üye Girişi

Sağlıklı beslenme ve kilo vermek çoğu kişi için imkansız görünebilir. İyi niyetlerimize rağmen çoğu zaman kendimizi sağlıksız yiyecekleri tüketirken buluruz. Gerçek şu ki, bazı gıdalar beynimize bağımlılık yapacak cinsten etki edebiliyor.
Yeme bağımlılığı çok ciddi bir sorundur ve en temel nedenlerinden biri ne kadar zorlasak da bazı gıdalara karşı kendimizi kontrol edemememizdir.

Yeme Bağımlılığı Nedir ?

Yeme bağımlılığı aynı uyuşturucu bağımlılığı gibi abur cubura karşı kendimizi tutamamamız ve yemekten vazgeçemememizdir. Uyuşturucu bağımlılığına paralel olarak beyinde aynı noktaları ve sinir uçlarını uyarır. Zaman zaman “Kan şekerim düştü…” deriz ve birkaç çikolata yeriz; bu da yeme bağımlılığının yoksunluk belirtilerinden biridir.

Aslında yeme bağımlılığı yeni ve tartışmalı bir terimdir ve hangi alanlarda kullanabiliriz yaygın bir istatistiği bulunmamaktadır. Diğer obsesif bozukluklar ve aşırı yeme hissine çok benzer ve sağlıksız beslenmeden doğabilecek sorunlarla da başetmek gerekebilir.

Nasıl Etki Eder

İşlenmiş, hazır gıdaları tükettiğimiz zaman beynimizde dopamin hormonunun salgılanması artar ve bu da beynimizdeki ödül merkezine ciddi şekilde etki eder. Birnevi abur cubur tüketmek bize mutluluk verir.  Bu etkiyi uyandıran en önemli besinler şeker ve un mamülleri ihtiva eden gıdalardır.

Yeme bağımlılığının irade eksikliğiyle alakası yoktur. Aksine beynimizde oluşan ağır dopamin bombardımanının beyin biyokimyasını etkilemesi sonucu oluşur. Ve bu konuda da birçok bilimsel araştırma yapılmıştır.

Yeme Bağımlılığının 8 Belirtisi

Yeme bağımlılığının tıbbi tanısı için yapılabilecek hiçbir kimyasal test yoktur. Diğer bağımlılık türlerinde olduğu gibi davranış değişiklikleri ve anormallikleri gözlenerek tanı konur.

Tipik olarak görülen en yaygın 8 belirtisi şunlardır:

1- Yemeğimizi daha yeni bitirmiş ve karnımızın tok olmasına rağmen bazı besin gruplarını yeme ihtiyacı hissetmemiz. Karınımız tıka basa dolu olmasına rağmen yemeklerden sonra zorla da olsa tatlı yeme isteği.

2- Sevdiğiniz bir yiyeceği yerken gereğinden çok fazla yediğinizi farketseniz bile kendinizi durduramamanız. ( Bazı gıda katkı maddeleri de bu hisse neden olabilir. Bknz: Monosodyum Glutamat MSG Nedir ? )

3- Bazı yiyecekleri sık sık yemenizden dolayı suçluluk duyduğunuz halde kısa bir süre sonra tekrar yemek istemeniz.

4- Özlem duyduğunuz bir yiyeceği yerken neredeyse tıkanma noktasına kadar yemeniz.

5- Bazı yiyecekleri yemek için kafanızdan bahaneler uydurmanız. Bitter çikolata kanseri önlüyormuş bahanesiyle sık sık bitter çikolata yemeniz.

6- Bazı gıdaları daha az tüketmek veya tüketmemek için karar verseniz ve katı kurallar koysanız da bunda başarılı olamamanız.

7- Çevrenizden beslenme alışkanlıklarınızı gizleme isteği duymanız.

8- Fiziksel zararlarını bildiğiniz halde sağlıksız gıdaların tüketimini kontrol edemiyor oluşunuz.

Eğer bu maddelerden birkaçını kendinizde gözlemliyorsanız muhtemelen sizde de bazı sorunlar var demektir. Eğer 5 veya daha fazla belirti sizinle örtüşüyorsa büyük ihtimal siz de yeme bağımlısı olabilirsiniz.

Zararlı Etkileri

Yeme bağımlılığı vücudumuza hem psikolojik hem de fiziki zarar verebilir. Obezite, tip 2 diyabet, kalp hastalıkları, kanser, alzheimer, artrit bozukluklar ve depresyon gibi ciddi hastalıklara sebep olabilir.

Gelecek için bazı yaygın ve tehlikeli hastalıklara karşı kendini korumaya çalışıyor olabilirsiniz fakat yeme bağımlılığı şuan için sizi tehtid eden ciddi bir sorundur. Farketmeseniz veya kabul etmeseniz bile yeme bağımlısı olabilirsiniz.

Nelerden Kaçınmamız Gerekir ?

Gerçek şu ki; yeme bağımlılığına karşı koyabilmemiz için en iyi çözüm tam perhizdir. Ne kadar erken kabul eder ve uygularsanız geleceğinizi o kadar garanti altına alırsınız. Zor bir çözüm yolu ama tek çıkış noktası bu. Fast food, hazır gıda sektörü, abur cuburlar etrafımızı sarmışken ve bunlar kültürümüzün bir parçası haline gelmişken kaçınma kararı almak çok zor bir seçenektir.

Ama bazı gıdaları hayatınızdan çıkarmanın sonuçlarını içeren bir liste hazırlayabilirsiniz. Bu beslenme alışkanlıklarınızın farkına varmanızı sağlayacaktır.


Artı Yönleri

Daha uzun yaşayacağınızı garanti edebiliriz
Kilolarınız ve vücut yapınız olması gerektiği düzeye gelir
Daha enerjik bir bünyeye sahip olursunuz
Her geçen gün daha iyi hissedersiniz
Kanser, alzheimer gibi çağın hastalıklarına yakalanma olsalığınız oldukça düşer

Eksi Yönleri

Ailenizle beraber bir hamburgerciye gidip ekstra köfteli ve patates kızartmalı bir menü yemeyi unutmanız gerekir
Abur cuburla geçiştirdiğiniz öğünlerin yerine sağlıklı yiyecekler hazırlamak ilk başta size biraz zor gelebilir

Beslenme alışkanlığınızı değiştirmek ve sağlıklı hayata geçişi kolaylaştırmak için de yapabileceğiniz bazı pratik davranış değişiklikleri vardır:

– Tetikleyici Gıdalar : Yeme isteği uyandıran, ambalajları albenili gıdalardan uzak durmak ve bu gıdaların satıldığı reyonlarda fazla vakit geçirmemek gerekir

– Fast Food Restoranları : Fast food restoranlarının yakınından bile geçmemek hayatınız için yapabileceğiniz en önemli davranıştır. Bu restoranlar sizde yemek pişirme isteğini yok eder ve hazır tüketimin kolaylığını ön plana çıkararak hem cebinizden paranızı hem de vücudunuzdan sağlığınızı çalarlar.

– Ne Yiyeceğinizi İyi Düşünün : Alışverişe çıkarken elinizde bir liste bulundurun ve sadece ihtiyacınız olan besin maddelerini satın alın. Meyve alırken yanında dondurma ne iyi gider tarzı düşünceleri engellemek için bu en iyi fikirdir.

Ne Yaparsanız Yapın Ama Birşeyler Yapın !

Yeme bağımlılığı kendiliğinden çözülecek bir sorun değildir. Genellikle sağlıksız hazır gıda tüketimiyle başlayan ve durdurulamayan bir davranış problemidir. Ve zamanla daha kötüye doğru ilerleyen bir rahatsızlıktır ( evet rahatsızlıktır ).

Şimdi buzdolabınızı açın ve içinde neler olduğuna bir göz gezdirin. Geçtiğimiz hafta içinde dışarıda neler yediğinizi, evde neler atıştırdığınızı tekrar düşünün. En son market alışverişinizde abur cubur reyonundan neler aldığınızı tekrar kontrol edin.

Eğer bu makalede yazılanlara hak verdiyseniz ve sizde normal olmayan bir yeme isteği veya alışkanlığı varsa harekete geçmemek ve hayatınızı düzenlememek için hiçbir nedeniniz yok.

Unutmayın ; en sağlıklı besinler doğal olanlardır.

Sağlıklı ve mutlu günler dileğiyle.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 2 • Selay Turgutalp
  15 Haziran, 2016

  Mehmet Bey,
  Bilgilendirici yazınız için çok teşekkürler. Gıda Mühendisiyim ve kendim geliştirdiğim ideal kilo terapisi yöntemi ile yeme bağımlılıklarını bilinçaltı yöntemler ve tekmiklerle çözmekteyim. Verdiğiniz öneriler çok doğru ancak farkındalık olmadan ve neden yeme bağımlılığı olduğuna dair kök nedene inip problemin kaynağını bulmadıkça çözüm bulunamamaktır. www. selayturgutalp.com dan ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Yazınızın üstüne farklı bakış açısı eklemek istedim teşekkürler.
  İyi günler
  Selay Turgutalp
  İdeal Kilo Terapisti
  Gıda Mühendisi

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   16 Haziran, 2016

   değerli yorumalarınız için biz teşekkür ederiz hocam çok sağolun.

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.