Yemek Üstü Maden Suyu İçmek Mideyi Tembelleştirir mi?
Takip Et : Üye Girişi

Mineral açısından oldukça zengin olan maden suları hayatımızda ciddi anlamda yer almış bulunmaktadır.Sayfamıza gelen pek çok soru üzerine bu yazıyı yazma gereği duydum. Maden suyu mideyi nasıl rahatlatır? Maden suyu asitli midir? Mideyi tembelleştirir mi? Ramazanda yemek sonrası maden suyu zararlı mıdır? Mideyi genişletir mi?  Dişlere ve diş minesine zarar verir mi? gibi soruları gıda mühendisi olarak cevap vereceğiz. Olumlu ve olumsuz yönleri olsa da yazımızı sonuna kadar okuyup tam olarak bilinçlenmenizi tavsiye ediyorum. Yarıda bırakırsanız yanılgıya düşebilirsiniz. Bu yüzden sorular halinde ilerleyeceğim.

Soru 1: Maden Suyu Mideyi Tembelleştirir mi?

Şartlara göre değişiyor olsa da maden suyu mideyi az da olsa tembelleştirdiği doğrudur. Bunu açıklamak gerekirse, maden suyu asitli bir içecektir. Özellikle yemek sonrası maden suyu içmek midenin asit yapısını değiştirir. Midenin yemekleri sindirmesi için gerekli olan asidi yemek sonrasında safra kesesi ve diğer organların yardımı ile üretilir. Maden suyunu yemek sonrası içtiğimizde mide ortamı otomatik olarak asitli bir yapıya dönüşür. Dolayısıyla mide ortamı zaten belli seviyede asitli olduğu için mide tekrar asit üretmek zorunda kalmaz. Belli süre sonra ise mide bu duruma alışır ve yemek sonrasında maden suyu içmediğiniz zamanlarda bu asidin üretimi daha uzun sürebilir. Bu da yemeğin daha geç sindirilmesi anlamına gelir. Bu durum ise midenin tembelleşmesi olarak nitelendirilebilir. Ancak sodanın asitliği karbondioksit gazından dolayı oluştuğu için ciddi bir tembelleşme söz konusu değildir. Hafif ve kısa süreli etkilerinden söz edilebilir.

Soru 2 : Maden Suyu Asitli Midir? Bu Asit Zararlı Mıdır?

Maden suyu asitli bir yapıdadır. Ancak bu asit diğer asitlere göre daha kısa süre etkili ve daha az zararlıdır. Örnek olarak; kolanın asidi pH 2.5 civarındadır. Maden suyunun ise pH 5 civarındadır. Dolayısıyla kola ile arasında asit olarak oldukça büyük bir fark vardır. Asit değerinin yanı sıra asitlik veren maddeden dolayı da diğer asitlere göre zararsızdır. Yani kolanın asit yapısını kazanması için fosforik asittir. Bu asidin etkisi bu maddenin parçalanmasına kadar devam eder. Ancak maden suyundaki asit suya karbondioksit gazının eklenmesinden dolayı oluşur. Bu gazın kaçmasın ile de asitlik kısa sürede uçar gider. Kapağının açılması asit seviyesini düşürdüğü gibi sıcaklığın artması ile karbondioksit çözünürlüğü azalacağı için asitlik düşer. Kolada da karbondioksit gazı vardır ancak fosforik asit eklendiği için bu asit daha uzun süre etkilidir. Maden suyu asidi ise kısa sürede etkisini yitirir. Sonuç olarak maden suyunun mide sorunları olmayan kişilerin rahatça tüketebileceği bir içecektir.

Soru 3 : Maden Suyu Mideyi Nasıl Rahatlatır?

Maden suyunun içilmesi sonrasında asitli gazlar direkt olarak mideye iner. Bu esnada bu gazlar midede çözünür. Bu asitli yapının da sindirime az da olsa verdiği etki ile beraber mide rahatlar. Midedeki gıdalar daha hızlı parçalanır. Aynı zamanda bu gazların da çıkması ile midenin ani olarak şişmesi ve inmesi ile de rahatlama durumu meydana gelir. Kısa süreli olsa da asidin verdiği etki ve soğuk bir içecek olması gibi etmenler mideyi geçici bir rahatlatma etkisi vardır. 

Soru 4 : Mideyi Genişletir mi?

Maden suyunun ilk içildiği anda gazların açığa çıkması ile birlikte mide kısa süreli bir genişleme olur. Gaz çıkarılması ile de bu genişleme yok olur. Yani mide kısa süreliğine genişlediği için asla midenin genişlemesi, göbeğin çıkması gibi durumlar söz konusu değildir. Mide genişlemesi üzerinde kalıcı bir etkisi yoktur.

Soru 5: Diş Minesine ve Dişlere Zarar Verir mi?

Öncelikle maden suyunun kola ile kıyaslama yapılırsa kolanın verdiği etkinin 10 da 1 i kadar dişlere zararı yoktur. Kolanın hem asitli yapısı ve aşırı şeker içeriğinden dolayı diş minesine ve dişlere ciddi zararlar vermektedir. Maden sularının dişlere etkisi üzerinde yapılan çalışma olmasa da ufak oranlarda dişlere zarar verebilir. Kısa süreli asidik yapı diş minesinin hassas bölgelerinde ufak deformasyonlara sebep olabilir. Ancak gazların uçması ile bu asitlik sona erdiği için ciddi bir zarar söz konusu değildir.

Soru 6 : Maden Suyu Hakkında Bilgiler ve Bazı Önemli Tavsiyeler Nelerdir?

Öncelikle unutmamalıyız ki maden suyu mineralli bir sudur. Değerli minerallerin barındığı bu su normal sudan tek farkı karbondioksit gazının eklenmesi ile asitli bir yapı kazanmasıdır. Bu yüzden günde 1 – 2 şişe içilmesinde zarar yoktur. Aynı zamanda mineral ihtiyacının da belli miktarını buradan karşılamış oluruz.

Maden suyunu yemekte sofradan kalktığımız gibi içmek doğru değildir. Yemek sonra aradan 20 – 25 dakika gibi bir süre geçtikten sonra içilmesi daha uygun olacaktır.

Son olarak sodyum içeriği yüksek bir içecek olduğu için tansiyon hastalarının dikkatli tüketmelerini öneriyoruz. Tadı biraz kaçacak olsa da maden suyunu biraz çalkalayarak hem mineralleri vücuda alır hem de asitli yapının az da olsa zararlarında uzak kalacağınızı hatırlatmak isterim. Sormak istediğiniz soruları yorum olarak yazarsanız cevaplayacağımı bilmenizi isterim.

Mutlu ve Sağlıklı günlere… Gıda Mühendisi Emir Erşat Kaboğlu

 

 

Rating: 3.6/5. From 7 votes.
Please wait...

Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 6 • Zikriye Öksüz
  10 Nisan, 2019

  Merhaba! öncelikle yukarıda verdiğiniz bütün faydalı bilgiler için teşekkürler.Soruma gelecek olursak, maden suyu buzdolabı dışında oda ısısında durursa ve içine limon suyu sıkılıp içilirse zayıflamaya etkisi olur mu.şimdiden teşekkürler

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Derya Turgay
  21 Mart, 2019

  Masen suyu asitli içecek değildir
  Maden sularıonın sodyom .erikleri farklıdır. Mesela Kızılatda çok fazla, Akminada düşüktür sodyum oranı. Yani her marka tansiyonu etkilemez.
  Böyle çok eksik ve yanlılşlar var yazıda

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Mehtap
  2 Mart, 2019

  Peki Zayıflamamıza yardımcı olurmu?

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   3 Mart, 2019

   Az bir etkisi olabilir yok denecek kadar az.

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla
 • Ahmet Gül
  8 Kasım, 2018

  Hocam çok teşekkür ederim çok sağolun yazılarinizi okuyorum bir sorum olcak hocam çocuklar için kaç yaş içebilir saygılar sunarım

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   9 Kasım, 2018

   15 yaş altı çocukların midesi hassattır tavsiye etmiyoruz.

   Rating: 5.0/5. From 1 vote.
   Please wait...
   Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.