Yer Elmasının Faydaları Nelerdir ?
Takip Et : Üye Girişi
Faydaları Nelerdir

Yer Elması pek çok kişi tarafından bilinen ve faydaları hakkında bilgi sahibi değiliz pek çoğumuz.Yer elması nedir? Nasıl tüketilmelidir? Faydaları nelerdir ? Bu yazımızda bunlardan bahsedeceğiz.

Patates gibi yer altında büyüyen ,4-5 cm. yüksekliğe sahip olan köklü gövdeye sahip bir bitki çeşididir.Yer elması uzun ömre sahip olmasına rağmen bir kere yetişebilen bir bitkidir.Yapraklarını dökmeyen bir bitkidir.Yer elmasının boyutu 2-3 m. kökünün rengi de mor veya yeşil renklerde olan bitki türüdür. Tabi ki bu veriler yetiştirme koşulu,yetiştirilen yer,mevsimsel değişimler gibi koşullar ile beraber değişebilmektedir.

Yer elması Ay çiçeğigiller ailesine ait,yukarıda bahsettiğimiz gibi yumru gövdeye sahip olun köklü bir sebzedir.Yer elmasının asıl yetiştirilme bölgesi Orta Amerika bölgesindedir fakat Akdeniz bölgesinde de tüketimi yapılmaktadır.Yer elması nişasta bakımından oldukça zengin bir sebzedir.

Yer Elmasının Faydaları Nelerdir?

-Yüksek Tansiyonun Düşürülmesine Yardımcı Olur;İçeriğinde bulundurduğu yüksek inulin maddesi sayesinde sindirime uğramaz ve vücudumuza zarar verecek kötü bakterilere karşı koruma sağlar.Yüksek tansiyonun giderilmesinde ve hastalığın tedavisinde önemlidir.

-Yüksek Potasyuma Sahiptir;Yer elması diğer bazı meyvelerle karşılaştırıldığında ( muz gibi )  daha yüksek potasyuma sahip olduğu gözlenmiştir.Potasyum vücudumuz için ,kalp sağlığı için, kasların düzenli olarak görevlerini yerine getirebilmeleri için önemlidir.İçeriğinde bolca potasyum barındıran yiyeceklerle beraber yer elması da tüketilirse daha faydalı olacak ve kemiklerin daha sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır.

-Kolesterolün Düşürülmesine Yardımcı Olmaktadır;Yer elmasının içeriğinde bulundurduğu maddeler sayesinde kandaki trigliserit miktarını en aza indirerek ,içeriğindeki probiotik sayesinde yağ oluşumunu engelleyerek yüksek kolesterole karşı önler.

-Yüksek Demir Oranına Sahiptir;Yer elmasında çokça demir bulunmaktadır. Yer elmasında bulunan demiri elde edebilmek için yaklaşık olarak 85-87 gram kırmızı et tüketmek gerekmektedir.Yer elması yağ içermez ve bu özelliğinden dolayı vücuttaki demir emilimini arttırmak için iyi bir besin örneğidir.Ayrıca unutulmamalıdır ki demir, oksijenin vücudumuzda dağılmasına yardımcı olmaktadır.Vücutta yeterli demir bulunmadığı taktirde bağışıklık sistemi azalacak  ve oksijen ulaşımının sınırlanmasına neden olacaktır.

-Yüksek Proteine Sahiptir;Yine yer elması protein bakımından diğer kök sebzeleriyle karşılaştırıldığında daha çok proteine sahip bir besindir.İçeriğinde sülfür içeren amino asitleri bulundurması sayesinde bağ dokularının oluşumu ve esnekli olması açısından önem arz etmektedir.

-Saçların Sağlıklı Olması İçin Önemli Bir Besin Kaynağıdır;İçeriğinde bulundurduğu  bakır,demir ve C vitamini saçlarımızı besleyen, uzamasını sağlayan önemli maddelerdir.Yer Elmasının içeriğinde bulunan demir sayesinde oksijen saçlarımıza kadar iletilir ve sağlıklı saç köklerinin oluşmasına yardımcı olur.Saç kayıplarının yaşanmasını engeller.

-Vücudumuza Gerekli Magnezyum Sağlayan Bir Besindir;Yer elması magnezyum açısından önemli bir besindir.Magnezyum ise vücudumuzun sıcaklığını dengelemek ,beyinden gelen sinyalleri  gerekli yerlere iletmek ,vücudu zararlı etkin maddelere karşı korumak ve vücudun enerjisini sağlaması açısından önemli bir mineraldir.Ayrıca Magnezyum insülin direncinin azaltılmasına da yardımcı olmaktadır.Kadınlarda menopoz dönemi şikayetlerinin azaltılmasına ,adet dönemi sancılarının azaltılmasına da yardımcı olmaktadır.

-İçeriğinde Bulundurduğu Lif Bakımından Oldukça Zengin Bir Besindir;İçeriğinde lif bulunduran yiyecekleri tüketmek bağırsakların ve midenin sağlıklı olması için önemlidir.Yaklaşık olarak yer elması günlük alınması gereken lif ihtiyacının hemen hemen %10-%15 civarını karşılayabilmektedir.

-Kan Şekerinin Düzenlenmesine ve Sabitlenmesine yardımcı olmaktadır;Yer elmasının içeriğinde bulunan inülin maddesinin vücuda alınmasıyla ,vücudumuzda bu enerjiye dönüşmekte ve kan şekerinin yükselmesine ve daha güçlenmesine yardımcı olmaktadır.

-Vücudumuzun Bağışıklık Sistemini Güçlendirmektedir;Yukarıda belirttiğimiz gibi yer elmasında bulunan inülin,ayrıca vücudumuzun savunma sisteminin güçlenmesine yardımcı olarak ,vücudumuza zarar verecek bakteri ve virüslere karşı savaşır.

-Vücudumuzun Sindirim Sistemi İçin Önemlidir;Bu besin içeriğinde  bolca B vitamini ve tiamin ile kaplıdır.Tiamin,vücudun sinir sistemi için ve kas sisteminin sağlıklı olması için oldukça önem arz etmektedir.Yine midede hidroklorik asidin üretilmesi için gerekli bir besindir.Bu asidin yokluğu proteinin sindirilmesini engelleyerek ,mide de ağrılara sebep olmaktadır.

Yer Elmasının Olası Yan Etkileri:

-Fazla tüketimi safra kanalının tıkanmasına neden olabilmektedir.

-Bu besine karşı alerjisi olanlar veya içeriğinde bulundurduğu maddelere karşı alerjisi olanların tüketmesi halinde alerjik belirtiler gösterebilmektedir.

-Safrada taş oluşumlarına sebebiyet vermektedir.

Sağlıkla kalın ..

 

 

 

No votes yet.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.