Yeşil Çay Aslında Nedir? Faydaları Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

 

Ülkemizde herkes tarafından bilinen ve genellikle kadınların diyete başlama motivasyonu olan yeşil çay aslında nedir?
Yeşil çay, Camellia Sinensis’in (çay olarak bildiğimiz bitki) yaprakları körpe iken hemen toplanır ve kurutulur. Elde edilen bu ürün Yeşil Çay adını alır.
Çay yapraklarına yüksek sıcaklıkta şok soldurma uygulanır ve bu şekilde enzimlerin aktifleşmesi engellenir. Enzimler aktif olmadığında fermantasyon da gerçekleşemez. Sonuç olarak yapraklarda değişim olmaz ve yeşil kalır. Eğer az işlem görüp de oksidasyona maruz kalırsa Oolong Çayı (kara ejderha) denen ürün elde edilir. Yüksek oksidasyon sonucu da Siyah Çay olarak bildiğimiz ürün ortaya çıkmaktadır.
Tüm çay türleri aslında tek bir bitkiden elde edilir. İşleme tekniği çeşitliliği sayesinde farklı çay türleri oluşmaktadır.
Yeşil çay fermantasyona uğramadığı için antioksidan içeriği daha yüksektir. Yeşil çayın içindeki antioksidan türü flavonol ve kateşinlerdir. Yeşil çayın bileşiminde en çok bulunan kateşin EGCG formudur.
Kateşinler üzerinde birçok bilimsel çalışma yapılmıştır. Bu araştırmalar ve çalışmalar göz önüne alındığı zaman yeşil çayın yararlarından bahsedebiliriz;
• Yeşil çay,içindeki kateşinler sayesinde kanser riskini azaltır. Kateşin emildikten sonra hedef dokulara ulaşarak antikanser aktivite göstermektedir. Kanser oluşumunun tüm safhalarında tersine etki sağlayarak kanser hücresine karşı savaşmaktadır. Tümörü küçültür.
• Yeşil çayın içindeki kateşinler sayesinde metabolik sendromun önlenmesinde potansiyel faydaları vardır.
• Kolesterolü düşürür. Kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır.
• Yeşil çay içindeki flavonoidler sayesinde kan damarlarını güçlendirir. Yüksek tansiyonu önler ve kan şekerini düzenler.
• Kateşin içeren besinlerin kilo yönetiminde, kan şekeri kontrolünde ve kalp damar hastalıkları risklerinin azaltılmasında faydası vardır. Bunu vücuttaki yağ yakımını arttırarak başarır. Bu sayede tip 2 diyabet, obezite başta olmak üzere birçok hastalığa tedavi olabilecek yapıya sahiptir.
• Zayıflama diyetlerinde yeşil çayın verilmesinin amacı kateşinin yağ yakıcı etkisi olmasıdır.
• Kan şekerini kontrol etmesi sayesinde iştah kontrolünü de sağlar. Yeşil çay kateşinlerinin vücutta leptin düzeyini arttırıcı etkisi bulunmuştur. Vücutta leptin düzeyinin artması iştahı azaltan bir mekanizmadır.
• Genellikle bitki çaylarının rahatlatıcı, stresi azaltıcı ve bununla beraber uyku getirici özelliği bilinir. Unutulmamalıdır ki siyah çayda olduğu gibi, yeşil çay da içindeki kafein sayesinde performansı etkiler. Dinamiklik kazandırır, yorgunluğu ve uyku halini ortadan kaldırır.
• Birçok insan kahvenin idrar söktürücü özelliğinden faydalanırken aslında daha sağlıklı olan yeşil çay da kafein aktivitesine bağlı olarak idrar söktürücüdür. Bu sayede vücuttaki ödemi atar. İdrar söktürücü özelliğinden dolayı zayıflama diyetlerinde ödem sorununu önler. İdrara çıkmayı kolaylaştırdığı için böbrek sağlığı açısından yararlıdır.
• Yeşil çay içindeki C vitamini sayesinde immün sistemin korunmasına yardımcı olur. Gribal enfeksiyonlara karşı vücut direncini arttırır.

 

 

YEŞİL ÇAY İÇİLMESİ MEME KANSERİ RİSKİNİ AZALTIYOR MU?
Kadınların korkulu rüyası olan meme kanseri üzerinde yapılan bir bilimsel araştırmaya göre meme kanserine yakalanmış ve bu kanseri atlatmış olan kadınlar iki gruba ayrılıyor ve bir gruba yeşil çay tedavisi uygulanıyor. Bir grup bayan günde 3 fincan yeşil çay tüketiyor ve bu iki grup karşılaştırıldığı zaman meme kanserinin tekrar etme riskinin yeşil çay içen bayanlarda daha az olduğu görülüyor. Araştırmacılar meme kanseri ile tanışmış olan kadınlara günde 3 fincan yeşil çay önermektedir.

No votes yet.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.