Yumurta Ama Hangisi ?
Takip Et : Üye Girişi
Tarım ve Hayvancılık

Teknoloji ve bilinçli toplum bir araya geldiğinde daha sağlıklısını daha fonksiyonel olanını aramaya başladık gıdaların. Yumurta da bu kapsamda hem sağlık hem teknoloji mağduru. Ülkemizde organik logosunu gördüğünüz herşeyi organik olarak satın alabilirsiniz ama söz “ne kadar organik” sorusuna cevap bulmaya geldiğinde biz uzmanlar bile tıkanırız. Bana öğretilen bir ürünün organik olması için 7 düvelinin hatta yan komşunun dahi organik olması gerektiği, koruyucu vb. katkı maddeleri kullanılmaması gerektiği idi. Ama bunu yapmak imkansız ve ürünü dayanıksız kıldığından uzun vadede insan sağlına zarar vermeyecek kadar sınırlandırılmış ve belirlenmiş marka tiplerde doğal ilaç ve katkı kullanmak serbest oldu. Tabiiki belirli kurallar çerçevesinde üretilmiş doğal ilaçlarla yetiştirlmiş tavuktan gelen yumurtayı yemek sonra da daha ileri gidip organik ama bir de esmer ama birde genç tavuk (max. 72 haftalık yani besin değeri daha genç ve bol).

Kahverengi veya beyaz farkeder mi ?

Kahverengi yumurta tavukları beyaz tavuklara göre daha çok besine ihtiyaç duyarlar, dolayısıyla ekonomik değildir. Fakat yumurta kabukları daha serttir, yumurta besin değeri beyaz ile neredeyse aynıdır. Fakat daha lezzetlidir. Organik yumurta organik gıdalarla beslenen tavuklardan elde edilmektedir. Hayvanın gelişim süresinde herhangi bir hormonal destek (ki türkiyede hiçbir tür tavukta hormon kullanılmaz çünkü yasaklanmıştır) kullanılmamaktadır. Organik Yumurta üretimi sertifikalı olarak yapılmaktadır. Organik şartnameye uygun yapılan çiftliklerde yine organik şartnameye uygun yaş ta yumurta ırkı tavuk alınarak organik sertifikalı yemler ile beslenen tavuklar dan elde edilen yumurta organik yumurta dır. Organik Yumurta olup olmadığını organik logosondan anlayabilirsiniz.

Freerange mi organik mi ?

Yine organik yumurta uygun yaşta yumurtalık civciv alımı ve organik sertifikalı yemler ile beslenmesi sonucu yetişen kısıtlı gün ışığı gören tavuklardan elde edilir. Burada doğal (freerange-gezen) yumurta ile organik yumurtayı birbirine karıştırmamak gerekir. Freerange Tavukçuluk doğal yumurta üretimidir , Organik Yumurta Üretimi ise tamamen organik yemlerle beslenen sertifika ile kontrol altında olan üretimlerdir. Freerange tavuklar güneş ışınlarından da faydalandığından ek vitaminlere sahip olurlar. Artık marketlerde hem freerange hem organik hem esmer hem genç tavuk yumurtası hemde omega yumurtalarını bir arada görmek mümkün. Genellikle freerange yumurtalar iyi tarım uygulamaları şartlarına göre üretilmektedir.

Organik ve iyi tarım üretim yapılan yerler iyi bir denetimden geçer. Omega3 yumurtalar ise doymamış yağ asitleri açısından zenginleştirilmiş yemlerle beslenen tavuklardan elde edilir. Pastorize yumurta henüz market raflarına inmedi ama toptan satış yapan yerlerde bulunuyor. Yumurtayı kırma işiyle uğraşmak istemeyen endüstriyel kullanım amaçlı pastorizasyon ile mikrobundan arındırılan tetrapak ambalaj teknolojisiyle korunan sıvı yumurta teknolojisi.Buğday, Pirinç, Arpa, Kara Buğday, Mısır, Yulaf, Çavdar gibi tahıllarla beslenen tavuklardan elde edilen yumurtalara da tahıllı yumurta denmekte. Selenyum da yumurtalarda sıklıkla gördüğümüz bir ibare selenyum bir mineral ve bağışıklık sistemini güçlendirici, hücreleri yenileyen bir yapıya sahip ve az önce tahıllı dediğimiz yumurtadaki tahıllarda bulunuyor aslında yumurtada zaten var ama selenyum mayalı yemlerle oranı arttırılmaya çalışılıyor yani yemi neyle güçlendirirsek yumurtaya o ismi verebiliriz.

Yumurtalarla ilgili birkaç kilit bilgi

-Yumurtalar eskiden dolapta durması gerekirken artık yumurtlama tarihi itibariyle 1 ay boyunca ortam sıcaklığında kalabiliyor. Hatta yeni taslağa göre yumurtaların yumurtlama tarihinden itibaren 18. güne kadar soğutulmaması gerekiyor. Eski mevzuata göre ise, yumurtaların 5 ila 12 derece arasında korunması gerekiyordu. Yeni taslak, 30’luk bir A sınıfı yumurta kolisinde 4 taneye kadar kırık veya kirli yumurtaya da “tolerans” kapsamında izin veriyor.

-Dışarıdan aldığınız yumurtayı evinize gidince dışarıda dolaptan aldığınızı dolapta saklamanız en uygunu.Ancak 0-2 derece gibi sıcaklıklarda yumurtanın kalitesinin ve ömrünün düştüğünü unutmayın

-Klasikleşmiş bir bilgidir ama kesinlikle katılıyoruz yumurta içine daha fazla mikrop geçişini önlemek için kesinlikle yıkamadan dolaba yumurtaları koymalıyız.

-Yumurta dolapta 1 ay dışarıda 2 hafta dayanabilir. Yıkamamak şartıyla

-Yumurtanın sarısı ve beyazının ayrılmadan beraber tükeltilmesi görüşündeyiz.Çünkü zaten doğal olan tavuktan gelmiş ilk üründe detay aramak mantıksız geliyor. Bu detaya gelene kadar dikkat etmemiz gereken çok konu var.

-Açık satılan ama köy denen yumurtaların ne zaman tavuktan yumurtlandığını biliyorsanız sorun yok bence.

Rating: 4.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 1 • ismail
  22 Haziran, 2017

  Merhaba, yazınızı okudum, emeğiniz için teşekkürler. Fakat, yazınızda kaliteli yumurtayı nasıl anlarız. En azından şunlara dikkat edin ya da şu şu belgeli ürünlere yönelin gibi bilgileride paylaşsaydınız çok iyi olurdu. Bu yazıda tüketicinin önlem alabileceği bir bilgiye raslayamadım. Genel bir bilgi verilmiş gibi geldi bana. Site adında da olduğu gibi, bilinçlendirerek aynı zamanda uygulama bilgiside verilse kaynak daha değerli olurdu. hayırlı günler.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.