Yüzümüz ve Cildimizden Vitamin Eksikliği Nasıl Anlaşılır ?
Takip Et : Üye Girişi

Yorgunluk,halsizlik gibi durumları sık yaşıyor ve vitamin eksikliğiniz olduğunu düşünüyorsanız bu yazımız tam size göre… Özellikle doktora gidecek zamanınız yok, iğneden korkuyor veya özel hastanelerde fiyatların yüksekliği sebebiyle test imkanınız yoksa bu belirtiler sayesinde vitamin eksikliğinizi anlayabilir ve ona göre gıdalar tüketmeniz gerekmektedir. Şimdi bu durumlara göz atalım..

1: Solgun, Beyazımsı Cilt

Soluk bir yüz ve ten B12 vitamini eksikliği belirtisi olabilir.Bazı günler renginiz daha kırmızımsı oluyorsa dilinizede bakabilirsiniz.Aşırı pürüssüz bir dil B12 vitamini eksikliği olabilir.Ek olarak B12 vitamini eksikliklerine ayrıntılı bakmak için yazımıza göz atabilirsiniz. https://gidabilinci.com/b12-vitamini-eksikliginin-7-belirtisi-nelerdir

2: Kötü Saçlar

Kepek,kuru cilt,kırılgan saçlar sorunu yaşıyorsanız B7 vitamini eksikliği yaşıyor olabilirsiniz.Özellikle bağırsaklarda emilim yapılan bu vitamin antibiyotik kullanımı bağırsaktaki vitaminleri öldürdüğü için antibiyotiklerin olumsuz etkisi sonucu görülebilir.Saçlarınızda sorun yaşıyorsanız B7 vitamini açısından zengin süt ürünleri,deniz ürünleri,karnabahar tüketebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken nokta sık sık antibiyotik kullanıyorsanız bu gıdaların da etkisi olmayacaktır.

3 : Kabarık ve Şişik Gözler

Gözlerinizde şişme ve kabarıklık varsa iyot eksikliğinden şüphe edilebilir.Bununla birlikte hızlı kilo alma,kuru ciltte iyot eksikliğinin belirtisi olabilir.Tavsiyemiz tuz kullanırken iyotlu tuz kullanmanız ve deniz ürünlerini daha çok tüketebilirsiniz.

4 :Soluk Dudaklar

Dudaklarınız ve diş etlerinizin rengi soluk bir renk ise demir eksikliğinden şüphelenebilirsiniz.Aynı zamanda soğuk havalarda morarmalar da buna belirti olabilir.Tavsiye olarak bol kırmızı et, fasülte,ıspanak gibi ürünler tüketebilirsiniz.

5 : Dişinizi Fırçalarken Kanama Varsa

Diş etleriniz güçsüz, fırçalarken kanama görüyorsanız C vitamini eksikliğinden şüphelenebilirsiniz.İleri derecede dişlerinizin erken yaşta çürümesine neden olabilmektedir.Çilek,kivi,portakal,mandalina gibi meyveleri bol bol tüketmenizi tavsiye ederiz.

 

Ek olarak çocuklardaki vitamin ve mineral eksikliği belirtileri için yazımıza göz atabilirsiniz. https://gidabilinci.com/cocuklarda-beslenme-bozuklugu-vitamin-mineral-eksiligi-belirtileri

Mutlu ve sağlıklı günlere.. Gıda Müh. Emir Kaboğlu

Rating: 4.5/5. From 2 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 25 Temmuz, 2017
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 2 • MÜNEVVER
  23 Nisan, 2017

  Emeklerinize ve ellerinize sağlık yolumuz açık olsun

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Ayten canikli
  28 Şubat, 2017

  Faydalı bilgiler ve harika bir site düzenlemeniz var tebrik ediyorum başarılar diliyorum

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.