Zayıf Kemik ve Eklemleri Nasıl Güçlendiririz? Beslenme Tavsiyeleri
Takip Et : Üye Girişi

Yaşam koşulları, ekonomik koşullar, genetik gibi bazı etkenlerden dolayı sağlığımız etkilenmektedir.Bu sebepler ve ilerleyen yaşlarda en çok görülen sorunlardan biri zayıf kemik ve eklemlerdir.Kalsiyum, protein açısından yeterli beslenmek şarttır.Ancak bazı durumlar var ki beslenmeniz yeterli olmayabilir.Yani bazı zararlı alışkanlıklar kemiklerin güçsüzleşmesine neden olabilir.Bu yüzden kemik ve eklemleri güçlendirmek için önemli tavsiyelere yer verdik.Dikkatlice okumanızı tavsiye ediyorum.

Zayıf Kemik ve Eklemleri Nasıl Güçlendiririz? Beslenme Tavsiyeleri

1: Tuzu Azaltın

Günlük alınan gıdaların hemen hemen hepsinde belli oranda tuz içermektedir.Sadece günlük ekmek tüketimi ile vücut için gerekli olan tuz miktarı alınmış olacaktır.Ancak ekmek gibi bazı gıdalardan alınan tuzla birlikte, yemeklere de ek olarak fazlaca tuz atma alışkanlığımız bulunmaktadır.

Fazla tuz tüketimi ise kalsiyum emilimini azaltmaktadır.Siz yeterli beslenseniz bile fazla tuz tüketmek kalsiyumun vücuda faydasına olmadan idrarla birlikte dışarı atılmasına sebep olmaktadır.Bu yüzden tuzu mümkün olduğunca azaltmaya özen göstermelisiniz.

2: Çay ve Kahveyi Sınırlandırın

Aşırı çay ve kahve tüketimi kansızlık etkisiyle beraber kemik ve eklemler üzerinde de olumsuz etkileri bulunmaktadır.Çay ve kahvede bulunan besin maddeleri ve özellikle kafein kalsiyum emilimini azaltmakta ve idrarla birlikte dışarı atılmasına sebep olmaktadır.Bu yüzden günde 2 fincandan fazla kahve içmemenizi öneriyoruz.Ayrıca çaydaki etkisini azaltmak için çaya bir kaç damla limon damlatarak bu olumsuz özelliğini yok edebilirsiniz.

3: Alkol Tüketmeyin

Aşırı alkol tüketimi D vitaminin emilimini ciddi oranda azaltmaktadır.Kemikler içim en önemli vitamin olan D vitamininin az olması kemik ve eklem sağlığı üzerinde olumsuz etkilere sebep olacaktır.

4: Sigarayı Bırakın

Vücut üzerindeki zararlı etkileri kanıtlanmış olan zehir sigara D vitamini ve kalsiyumun emilimini azaltmaktadır.Bu yüzden kemik sağlığınıza da düşünüyorsanız sigaradan uzak durun.

5: Her Yemekte Yeşillik Tüketin

Her yemekte mutlaka salata, sebze gibi yeşillikler tüketmenizi öneriyoruz.Çünkü sebzelerde bulunan C vitamini, mineral ve vitaminlerin emilimini arttırmaktadır.Bu yüzden mutlaka sofranızda en az 1 çeşit yeşillik bulundurmayı unutmayın.

6: Spor Yapın

Beslenme önerileri ile birlikte günlük 30 dakikada olsa yürüyüş yapmak kemik ve eklem sağlığı açısından çok çok önemlidir.Mümkün olduğunca yürüyüş, egzersiz yapın ve güneşten faydalanarak ve yukarıda beslenme önerilerine dikkat ederek yaşlılıkta dahil en sağlıklı ve ağrısız şekilde yaşam sürebilirsiniz.

 

Mutlu ve Sağlıklı Günlere… Gıda Müh. Emir Kaboğlu

Rating: 3.1/5. From 27 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 12 Şubat, 2018
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.