Zencefilin Faydaları Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Zencefilin Faydaları

Dünya mutfağında en sık kullanılan çeşnilerden birisi zencefildir. Hem yemeklere kattığı nefis aroma hem de şifa kaynağı olması sayesinde zencefil mutfaklardaki popülerliğini korumaktadır. Yaklaşık 5000 yıldır tüketilen zencefilin, ilk olarak Çinliler ve Kızılderililer tarafından hastalıkları tedavi etmek için kullanıldığı bilinmektedir. Zencefilin tarifsiz tadının yanında tüm vücut sağlığına kattığı faydalar, onu değerli bir bitki haline getirmektedir.

Zencefil, inme ve kalp hastalığı risklerini azaltır!
En fazla ölüme sebep olan hastalıkların başında inme ve kalp hastalıkları gelir. Ancak sarımsak, zencefil ve soğanların gibi kanın pıhtılaşmasını önleyici besinlerin tüketilmesi durumunda kalp krizi ve inme önlenebilir.

Zencefil, hazımsızlık ve bulantıyı geçirir!

Sindirim sisteminin ve sindirim organlarının sağlığını koruyan zencefil, basit bir karın ağrısı ya da gebelikte sık görülen çok şiddetli mide bulantılarını önler ve geçirir. Zencefilin en yaygın olarak kullanıldığı rahatsızlık durumları; şişkinlik, kabız ve diğer gastrointestinal bozukluklar şeklinde sıralanabilir. Zencefil, bağırsak astarındaki düz kasları rahatlatır ve yiyeceklerin bu sistem boyunca rahat hareket etmesine yardımcı olur.

Zencefil, besin emilimini kolaylaştırır!

Sağlıklı bir yaşam için öncelikle sağlıklı besinlerle beslenmek ve vücuda alınan bu besinlerin de kolondan dışarıya kadar rahatça taşınması ve besleyici bir absorption sürecinin yaşanmasıdır. Vücuda alınan besinlerin arada bir yere sıkışması durumunda fermente olabilir, çürür ve belki hayatı tehdit eden bir sağlık sorunu yaşanabilir. İşte genel sağlık için bu kadar önemli olan sindirim sisteminin fonksiyonları zencefil tarafından desteklenir, besinlerin emilimi kolaylaştırılır.

Zencefil, bağışıklık ve solunum fonksiyonunu destekler!

Şifa kaynağı olan zencefil, vücudu ısıtmada çok etkili olduğu bir bitkidir. Bu bakımdan düzenli tüketimde organlarda toksin birikimini önler, lenfatik sistemin temizlenmesine yardımcı olur.Zencefil tüketimiyle lenfatik kanallar açıldığında, özellikle solunum sisteminde enfeksiyon oluşumu önlenir, kişinin nefes alma yeteneğini artar.

Zencefil, bakteriyel enfeksiyonları engeller!

Zencefilin faydaları üzerine yapılan bilimsel çalışmalar, zencefilin antibakteriyel özelliğinin pek çok antibiyotikte bile olmadığımı göstermiştir. Bu bağlamda özellikle bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve bakterilerle savaş gücünün artması için zencefil tüketimi önerilir.

Zencefil, mantar enfeksiyonlarıyla savaşır!

Zencefilin, mantar öldürme yeteneğinin doğadaki her hangi bir bitkide bulunmadığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Özellikle mantar tedavisi için; birkaç damla zencefil öz yağı, çay ağacı yağı ve bir çay kaşığı hindistancevizi yağını karıştırıp etkilenen bölgeye günde 3 kez uygulanması önerilir.

Zencefil, mide ülseri ve asit reflüsünü yatıştırır!

Zencefilin mide sağlığını koruyan bir bitki olduğu ve özellikle de mide ülseri tedavisinde kullanılan doğal bir ilaç olduğu bilinmektedir. Hatta zencefilin, reflü tedavisi veya asit reflüsü için tercih edilen en popüler ilaçtan daha güçlü olduğu da tespit edilmiştir.

Zencefil, ağrı kesicidir!

Ağrı kesici özelliğiyle bilinen zencefil; ağrıyı hafifletir, duyu sinir uçlarında bulunan vanilloid reseptörleri etkiler, ağrı yollarını doğrudan etkiler, aynı zamanda ağrıya neden olan iltihabı hafifletir. Aynı bağlamda zencefil; dismenore, adet kanaması veya menstrüel kramplara bağlı ağrıların da hafiflemesine yardımcı olur.

Zencefil, kanseri önlemeye yardımcı olur!

Zencefilin faydalarının araştırıldığı çalışmalarda haftada 3 kez zencefil tüketen kişilerin kolorektal kansere yakalanma riskinin düştüğü görülmüştür. Bununla birlikte zencefilin düzenli aralıklarla tüketilmesi durumunda yumurtalık kanserine yakalanma riski de azalmaktadır.

Zencefil, şeker hastalığıyla mücadeleye yardım eder!

Kan şekerinin dengelenmesinde zencefilin faydalı olduğu ve kişinin insülin duyarlılığını dengelemeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu bağlamda diyabeti önlemek ve var olan diyabetle mücadele edebilmek için zencefili beslenme programına katmak önerilir.

Kaynaklar: http://sifalibitkiler.net/zencefil-faydalari

https://draxe.com/10-medicinal-ginger-health-benefits/

Son düzenleme : 11 Ocak, 2018
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2018 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.