Zencefilin Sağlık Üzerine Etkileri Faydaları Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Merhaba Sevgili Okuyucular :Zencefilin sağlık üzerine etkileri. Bugün sizlere kilosunu 10-15 tl arasında alabileceğiniz günde 4 gram tüketseniz dahi  soğuk algınlığına,kas ağrısına,kansere,astıma ve birçok hastalığa önemli derecede etkili bir bitkiden bahsedeceğim: Zencefil. Yazımda bu deva bitkisinin faydalarından,nasıl kullanılması ve tüketilmesi gerektiğinden,yan etkilerinden bahsetmeden önce kısa bir geçmişine göz atalım.

 

Zencefilin faydaları yaklaşık 2500 yıldır Doğu Asya bölgesinde (Çin,Hindistan,Endonezya)bilinmektedir.Hatta  Çinlilerin deniz tutmasına karşı zencefil kullandığı kaynaklarda geçmektedir.

İslam coğrafyasında yaygınlaşması ise Hz.Muhammed dönemine denk gelmektedir. Hint hükümdarının Hz.Muhammed’e bir testi zencefil gönderildiği bilinmektedir. Ve Kur’an-ı Kerim de ‘Cennetlikler içeceklerini kendi iştahları ölçüsünce tayin ederler. Onlara karışımında zencefil bulunan kadehler ikram edilir.’ (İnsan, 76/16-17) şeklinde bahsedilmiştir.

Avrupalılar zencefil ile Eski Roma döneminde tanışmış, uygun iklim koşulları olmadığından yetiştirememişlerdir. Ancak Yeni Dünya’nın keşfi ile zencefil,  İspanyollar tarafından bu kıtaya taşınmış ve yetiştirilmeye başlanmıştır.

Zencefilin Faydaları

Kış Hastalıkları:

Zencefil,öksürük,soğuk algınlığı,grip ve nezle gibi hastalıkların kolayca atlatılmasına yardımcı olmakla beraber, son günlerin yaygın hastalığı domuz gribine karşı korunmak amacıyla da tüketilmesi uzmanlarca öneriliyor.

Kanser:

Zencefil, kolon ve yumurtalık kanserlerine karşı kullanılan adeta bir kalkan. Kanserin yarattığı tümöre baskı uygulayarak büyümesini engeller. Ayrıca yumurta hücrelerini yok eden kanser hücrelerini öldürür ve bu hücreleri korur.

 

Sindirim:

İshal,hazımsızlık,ülser,şişkinlik gibi sorunları doğal olarak çözmek isteyenlere birebir çözüm. Ayrıca yol tutmalarına karşı yola çıkmadan yaklaşık bir saat önce toz zencefil alırsanız mideniz bulanmayacaktır.

Ağız sağlığı:

Diş ve diş eti problemlerini azaltmakla birlikte ağız kokusunu yok edip ve nefesinizi tazeler.

Solunum:

Zencefilin içinde bulunan bileşenler nefes almada kolaylık sağladığından burun tıkanıklığına karşı etkilidir.Düzenli olarak tüketildiğinde sinüsleri temizler, astım hastalığının etkisini azaltır.

Sinir Sistemi:

Sınav stresi yaşayan öğrenciler için yatmadan önce bir bardak zencefil çayı rahat uyumaya,sinirlerin gevşemesine yardımcı olur.

Ayrıca Alzheimer hastalığını, beyin hücrelerinin ölüp işlevini yitirmeye başlamasını ,engeller ve korur.

Kas Sistemi

Spor sonrası yorulan kasları güçlendirir, kasları gevşeterek oluşabilecek ağrıları engeller. Ayrıca regl dönemindeki kadınlar kas ağrılarını minimuma indirgemek amacıyla bir bardak zencefil çayı içebilirler.

Zencefili Nasıl Kullanabilirim,Tüketebilirim?

Zencefil Çayı: Kaynamış suya zencefil parçalarını atarak içine tarçın veya bal atarak tatlandırıp içebilirsiniz. Sinir sistemi ve mide rahatsızlıkları için hazırlayabilirsiniz.

Kurutulmuş Zencefil: Zencefili kurutarak uzun süreli muhafaza etmek amacıyla kurutabilirsiniz. Hintliler kurutulmuş zencefili özellikle ishal için kullanmışlardır.

Zencefil kapsülü: Zencefilden çok daha güçlüdür. Zencefilin yanı sıra bazı maddelerde bu kapsüllere eklenmiştir. Bu yüzden kullanmadan önce doktorunuza başvurunuz.

Toz Zencefil: Zencefil havanda iyice dövülüp toz haline getirildikten sonra migren ağrıları için alna sürülebilir.

 

Yan Etkileri:

Zencefil tansiyonu düşürebilir.Özellikle Hipotansiyon hastaları kullanmadan önce dikkat etmelidir.

Anestezi gerektiren operasyonlara girmeden önce zencefil kullandıysanız doktorunu bilgilendirin. Zencefil, narkozun etkisini azaltmaktadır.

Batuhan İNANLAR

Rating: 2.7/5. From 3 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 1 • Ahmet Ata
  2 Kasım, 2018

  Süper

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.