Zeytin Sirkesi Tarifi - Nasıl Yapılır
Takip Et : Üye Girişi

Zeytin Sirkesi

Size biraz sirkenin faydalarında bahsedip konumuza geri döneceğim. Evet arkadaşlar hepimiz sirkeyi sevmeyebiliriz ama sirkenin salata içerisinde yaptığı mükemmel tat eklemesi bizim hem damak zevkimizin için iyi hemde sağlığımız için çok faydalıdır. Sirke baş ağrısı, boğaz ağrısı, böcek sokmalarına karşı çok etkilidir. Sadece bunla kalmayıp sizin cildinize katacağı pürüzsüzlük ve parlaklıktan bahsedelim. Bir kaşık sirke ile balı karıştırarak oluşan karışımı yüz sürerseniz ciltteki sivilce ve kızarıklıktan kurtulursunuz ve bunu gibi cilde birçok faydası vardır.Sirke insanların baş düşmanı olan kilodan kurtulmanıza da yardımcı olur.

Her sabah düzenli olarak bir bardak su ile sirkeyi karıştırın ve o karışımı aç karınla için ve farkı görün.Evet arkadaşlar şimdi konumuza dönelim bu yazı okumadan önce bu da mı oluyordu diyeceksiniz. Evet oluyor sirke vücut için çok faydalıdır bu sirklerin içerisine zeytin sirkesini de ekleyebilirsiniz.Evet  zeytin sirkesi de oluyor. Evde rahatça hazırlayabilirsiniz.Çok faydalı olması yanı sıra eskiden büyük büyük dedenizin yaptığı tariflerin arasında zeytin sirkesi de varmış.Hem size fayda verip hemde nostalji olacak. Bende bu tarifi öğrendiğimde şaşırdım ve dedim kendi kendime neden sadece ben başkaları da öğrensin deyip sizlerle de paylaşmak istedim zeytin sirkesini. Evet gel gelelim zeytin sirkesinin yapılışına. Benimde büyüklerimizden öğrendiğim tarifi sizlere anlatacağım  sizde nesilden nesile  aktarın eski tariflerimiz unutulmasın.

 

Zeytin Sirkesinin Malzemeleri
  • 1 Kilogram Yeşil zeytin
  • 1 Tatlı Kaşığı Bal
  • 1 Çay Kaşığı Tuz
  • 1 Çorba Kaşığı Nohut
  • Yarım Çay Bardağı Sir
  • Kabın Alabildiği Kadar İçme Suyu

 

Zeytin Sirkesinin Yapılış Şekli

Evet şimdi nasıl yapıldığına başlayalım. öncelikle yeşil zeytinin içindeki çekirdeğini çıkartarak başlayalım yapmaya.Çekirdeği çıkartırken dikkat edin zeytinin içindeki sıvılar üstünüze veya masa örtünüze damlamasın yoksa leke yapar.Önlem olarak kıyafetlerinizi değişebilir veya eski bir beze sarıp çıkarabilirsiniz.

 

Çekirdeklerini çıkardığınız zeytinleri temiz ve geniş bir kavanozun içine koyun ve üzerine nohut,bal ,tuz ve sirke ekleyin. Onun ardından cam kavanozun aldığı kadar içine içme suyumuzu dolduralım ve kapağı katalım. Ama kapağı kapatmadan önce hava almasını engellemek için tül veya bir bez parçasıyla kapak kısmını kapatalım. Kapattığınız bu cam kavanozun etrafına sinek gelmesini engellemek için bir bez parçasını sirkeye bandırarak cam kavanozun etrafına saralım veya bir paket lastiği ile tutturabiliriz. Yaptığımız bu sirkeyi günde bir defa ahşap bir kaşıkla karıştırmamız gerekiyor.

 

Bu hareketi bir ay boyunca tekrar edin. Yaptığınız bu sirkeyi karıştırırken kokusunu içinize çekip tadına varabilirsiniz. bir aylık  süre zarfı geçtikten sonra oluşan sirkenin tadına bakarak sirkeyi süzebilir ve başka kaplara koyunuz. Koyduğunuz kapların kapağını iyi kapattığınızdan emin olun ve emin olduktan sonra kilerinizin bir tarafına koyabilirsiniz.

Evde kendi ellerinizle yaptığınız şifa deposu olan zeytin sirkesini salatalara sos olarak kullanabilirsiniz dilerseniz de sabahları eğer mideniz kaldırırsa her sabah size enerji versin diye bir bardak su ile karıştırılmış sirkeyi tüketebilirsiniz. Afiyet Olsun Sağlıklı Bir Yaşam Sizinle Olsun …

No votes yet.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.