Zeytinyağı Ağacı Yaprağının Sağlık Faydaları Nelerdir?
Takip Et : Üye Girişi

Sızma zeytinyağının sade tüketimi, sabunlar,kremler,şampuanlar gibi bir çok farklı kullanım alanları her daim karşımıza çıkmaktadır.Bu yazımızda pek konu edilmeyen zeytinyağı yani zeytin ağacının yapraklarının faydalarına ve zeytin yapraklarını nasıl kullanabilirsiniz, ne şekilde tüketebilirsiniz, zeytin yaprağı çayı konularına değineceğiz.Geleneksel tıpta yıllardır kullanılan bu yapraklar günümüz tıp uzmanları tarafından desteklenmektedir.Şimdi faydalarına göz atalım…

1: Kan Basıncı ve Hipertansiyonu Azaltın

 

Zeytin yaprağı tansiyonu düzenleme özelliğine sahiptir.Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde zeytin yaprağı özütü hipertansiyon üzerinde olumlu etkileri görülmüştür. LDL kötü kolesterolü düşürerek kalp sağlığını koruyarak kan akışını daha rahat bir hale getirmektedir.

2: Kalbi Güçlendirin

 

Kalp krizi gibi kalp rahatsızlıkları herkesi etkileyebilir – yaş sınırı yoktur! Zeytin yaprağı kısmen kan basıncını düzenleyerek kalbinizi güçlendirebilir. Fakat ana faydası aterosklerozu önlemektir.

Arter Sağlığı

Arteryel duvar, normal kan akımı ve basıncının korunması için önemlidir. Ateroskleroz (veya endotel disfonksiyonu), duvarda plak birikimi damarları sertleştirir, bu da tıkanmış kan akışı ile sonuçlanır. Bu, kalp krizi ve felç için önemli bir tehdittir. .Zeytin yaprağı, bunu birden fazla şekilde önlemeye ve iyileştirmeye yardımcı olur:

 • Yapraklardaki oleik asit nitrik oksit üretimini arttırır ve damarları rahatlatır.
 • Antioksidanlar serbest radikalleri uzaklaştırarak oksidasyonu önler.
 • Enflomasyonu önleyerek arterlerde yağ birikimi ve tortularını önler.

3: Diyabet Üzerine Etkileri

 

Yiyecek isteği bastırması ve kan şekeri düzeyini kontrol altına almada etkilidir.Bu yüzden zeytin yaprakları diyabet rahatsızlığı çekenler için etkilidir.Kan şekerini düşürür ve kan şekeri artışını sınırlar.Peki bunu nasıl yapar?

 • Şekerin bağırsaklardan alınmasını azaltır.
 • İleri glikasyon ürünlerinden dokuları koruyan doğal bir kaynaktır.
 • Zeytin yaprağındaki polifenoller insanda insülin hassasiyetini artırarak vücudu yiyecekler ve şeker hastaları için daha fazla duyarlı hale getirir.

4: Kanser Riski Üzerine Etkileri

 

Farklı şekillerde kanserle savaşan zeytin yapraklarının bir çok olumlu etkisi vardır.

Antioksidan etki:Dna hasarını önleyen ve vücuttaki zararlı serbest radikalleri yok eden antioksidanlar zeytin yaprağında bolca bulunduğundan kanserin en önemli savaşçısı haline gelmektedir.

Antiproliferatif etki:Polifenol oleuropein, kanserli hücrelerin çoğalmasını, hareket ettirilmesini ve yayılmasını ve diğer organlara geçişini engeller.

Anti-anjiyojenik ve anti-tümör etkileri:Aynı polifenol gibi ve ek olarak yeni kan hücrelerinin ve kanserli hücrelerin büyümesini engeller, böylece tümörlerin büyümesini önler. Bu hemen hemen tüm kanser türlerinde etkilidir.

Anti-inflamatuar etki:  Zeytin yaprağı özleri ayrıca tümör büyümesinin ortak bir uyarıcısı olan iltihabı bastırır. 

Kanserli hücrelerin ve tümörlerin büyümesini önleme dışında, kemoterapinin etkileri ile de ilgilenir. Zeytin yaprağı, ağız ülserlerini tedavi ederek ağız durulama tedavisine etkili olmuştur.  Oleuropein DNA’yı da korur, kanserli hücreler üzerinde toksik etki gösterir ve hücre ölümüne neden olur.

5: Artrit Tedavisine Etkileri

 

Anti-inflamatuar ilaçlar ve gıdalar artritte şişme ve ağrı azalır. Zeytin yaprağındaki oleuropein kronik enflamasyonu azaltır ve ayrıca hasarlı dokuları iyileştirir.  Ayrıca, geleneksel ilaçlar gut tedavisinde zeytin yaprağı kullanılmıştır.Bunun nedeni, durumu iyileştiren ürik asit oluşumunu teşvik eden enzimi frenleyen olueropein olabilir.

6: Bağışıklık Sistemini Güçlendirmesi

 

Zeytin yaprağı ve ekstraktları doğal antifungal, antiviral ve antimikrobiyal aktiviteler gösterir ve bunlar influenza gibi enfeksiyonlara neden olan virüslerle mücadele eder. Antiviral özelliği nedeniyle, HIV-1 virüsü ile ilgili enfeksiyonların neden olduğu değişimleri tersine çevirmek için de kullanılır.

7: Cildinizi Canlandırın

 

Genellikle kaçınılmaz olan UV ışınlarına uzun süre maruz kalmak, cilt hastalıklarının ortak bir nedenidir. Zeytin yaprakları cilt bakım ürünlerinde, UV ışınlarının neden olduğu cilt hasarını tedavi etmek için bir fotoprotektör olarak kullanılmaktadır. Ayrıca spesifik enzim düzeylerini azaltarak UV’ye maruz kalmış kanserlerde kanser oluşumunu ve tümör büyümesini önlerler.

Oleuropein, serbest radikallerin cildi tahrip etmesini önlemeye yardımcı olur ve aynı zamanda yaşlanma karşıtı bir etkiye sahiptir. Geleneksel olarak, zeytin çeşitliliği cilt temizleyicileri ve inflamatuar yaralar için bir bez olarak kullanılmıştır. Yapılan araştırmalar, zeytin yapraklarının yaraları iyileştirmede, özellikle de iltihaplı yaralarda etkili olduğunu gösteriyor.

Zeytin Yaprağı Nasıl Kullanılır?

1. Zeytin Yaprağı Çay

Zeytin yaprağı çayının kan basıncı, şeker hastalığı ve enfeksiyonlar gibi savaş koşullarında yararlı olduğu söylenir. İşte bunu evde nasıl yapabileceğiniz:

 • Zeytin yapraklarını alın ve kurutun.
 • Bir bardak suda yaklaşık 1 tatlı kaşığı veya 10-15 kurutulmuş yaprakları yaklaşık 5 dakika kaynatın.
 • Isıdan uzaklaşın ve suda yaklaşık 2 dakika sürmeye bırakın.
 • Tat çok acı ise biraz bal ekleyin.
 • Sıcak veya soğuk servis yapın.

Normal dozu kafein yerine, ideal olarak günde 2 bardak bu çayı içebilirsiniz.

2. Zeytin Yaprağı, Toz Olarak Ayıklanır

Yeni yaprakları ezip toz yapabilirken,yapraklar kullanılarak yapılan tozları almaya, herhangi bir sağlık sorununu gidermek için daha etkili olabilirsiniz. Toz çeşitli şekillerde alınabilir:

 • Gıdalara serpme deneyi yapın.
 • Meyve suları veya smoothies yapmak için kullanın.
 • Bir bitki çayı yapmak için kullanın.

 

3. Zeytin Yaprağı Spreyi

Yaprakları suyun içinde bir kaç gün bekletip bu suyu sprey olarak kullanabilir.Özellikle burun nefes açıcı olarak rahatça kullanabilirsiniz.

Uyarılar:

 • Zeytin yaprağı düşük ihtimalle laktasif (bağırsak hızlandırıcı) bir etkiye sahip olabilir.
 • Diyabetik veya hamile iseniz veya ikiniz de zeytin yaprağını herhangi bir form veya miktarda denemeden önce doktorunuza danışın.

 

 Mutlu ve sağlıklı günlere… Gıda Müh. Emir Kaboğlu

 

Kaynaklar:

1. Rahmanian, Neda, Seid Mehdi Jafari ve Touseef Ahmed Wani. “Zeytin yapraklarının biyoaktif bileşenlerinin biyoaktif profili, dehidrasyonu, ekstraksiyonu ve uygulanması.” Gıda Bilimi ve Teknolojisindeki Eğilimler 42, no. 2 (2015): 150-172.
2. Khayyal, Mohamed T., Mona A. El-Ghazaly, Dalai M. Abdallah, Noha N. Nassar, Samuel N. Okpanyi ve Matthias-Heinrich Kreuter. “Sıçanlarda L-İsme Dayalı Hipertansiyonda Zeytin Yaprağı Özütün (Olea europaed) Kan Basıncı Düşürücü Etkisi” Arzneimittelforschung 52, no. 11 (2002): 797-802.
3. Cherif, S., N. Rahal, M. Haouala, B. Hizaoui, F. Dargouth, M. Gueddiche, Z. Kallel, G. Balansard ve K. Boukef. “Esansiyel arteriyel hipertansiyonun tedavisinde titre edilmiş Olea ekstraktının klinik araştırması” Journal de pharmacie de Belgique 51, no. 2 (1995): 69-71.
4. Sansit, Endang, Nafrialdi Agus, İmam Efendi, Raymond R. Tjandrawinata, Dwi Nofiarny, Tania Perrinjaquet-Moccetti ve Marian Verbruggen. “Zeytin (Olea europaea) yaprak ekstresi evre-1 hipertansiyonlu hastalarda etkilidir: Captopril ile karşılaştırma.” Phytotedicine 18, no. 4 (2011): 251-258.
5, 11. De Bock, Martin, Jose GB Derraik, Christine M. Brennan, Janene B. Biggs, Philip E. Morgan, Steven C. Hodgkinson, Paul L. Hofman ve Wayne S. Cutfield. “Zeytin (Olea europaea L.) yaprak polifenolleri, orta yaşlı kilolu erkeklerdeki insülin duyarlılığını artırır: randomize, plasebo kontrollü, çapraz bir çalışma.” 8, no. 3 (2013): e57622.
6. Visioli, Francesco, Stefano Bellosta ve Claudio Galli. “Oleuropein, zeytinlerin acı prensibi, fare makrofajları tarafından nitrik oksit üretimini arttırır.” Hayat bilimleri 62, no. 6 (1998): 541-546.
7. Singh, Indu, Michelle Mok, Anne-Marie Christensen, Alan H. Turner ve John A. Hawley. “Zeytin yapraklarındaki polifenollerin trombosit fonksiyonuna etkisi” Beslenme, metabolizma ve kardiyovasküler hastalıklar 18, no. 2 (2008): 127-132.
8, 15. Wang, Lihui, Chengyan Geng, Liping Jiang, Dezheng Gong, Dayu Liu, Hiroyuki Yoshimura ve Laifu Zhong. “Zeytin yaprağı ekstraktının anti-aterosklerotik etkisi, deneysel ateroskleroz ile tavşanlarda bastırılmış inflamatuar yanıtla ilişkilidir.” Avrupa beslenme dergisi 47, no. 5 (2008): 235-243.
9. Wainstein, Julio, Tali Ganz, Mona Boaz, Yosefa Bar Dayan, Eran Dolev, Zohar Kerem ve Zecharia Madar. “Zeytin yaprağı, hem insan diyabetiklerde hem de sıçanlarda hipoglisemik bir madde olarak ekstrakte edildi.” Tıbbi gıda dergisi 15, no. 7 (2012): 605-610.
10. Kontogianni, Vassiliki G., Pantelis Charisiadis, Evangelia Margianni, Fotini N. Lamari, Ioannis P. Gerothanassis ve Andreas G. Tzakos. “Zeytin yaprağı ekstraktları, ileri glikasyon son ürün inhibitörlerinin doğal bir kaynağı” Tıbbi gıdanin 16, no. 9 (2013): 817-822.
12, 17. Anter, Jaouad, Zahira Fernández-Bedmar, Myriam Villatoro-Pulido, Sebastian Demyda-Peyras, Miguel Moreno-Millán, Ángeles Alonso-Moraga, Andrés Muñoz-Serrano ve María Dolores Luque de Castro. “Zeytin yaprağı ekstraktlarının DNA-koruyucu, sitotoksik ve apoptoz indükleyici özellikleri üzerine bir pilot çalışma.” Mutasyon Araştırması / Genetik Toksikoloji ve Çevresel Mutagenez 723, no. 2 (2011): 165-170.
13. Hamdi, Hamdi K. ve Raquel Castellon. “Oleuropein, toksik olmayan zeytin iridosu, anti-tümör ajanı ve hücre iskeletinde bozulma maddesidir.” Biyokimyasal ve biyofiziksel araştırma iletişim 334, no. 3 (2005): 769-778.
14, 20. Barbaro, Barbara, Gabriele Toietta, Roberta Maggio, Mario Arciello, Mirko Tarocchi, Andrea Galli ve Clara Balsano. “Zeytin türevi polifenol oleuropein’in insan sağlığı üzerindeki etkileri.” Uluslararası moleküler bilim dergisi 15, no. 10 (2014): 18508-18524.
16. Ahmed, Khadija Muhammed. “Zeytin yaprağı ekstraktının, kanser için kemoterapi alan hastalarda iki pro-inflamatuvar sitokin ekspresyonunu azaltmada etkisi. Rasgele seçilmiş bir klinik araştırma. “Saudi diş dergisi 25, no. 4 (2013): 141-147.
18. Bazoti, Fotini N., Jonas Bergquist, Karin E. Markides ve Anthony Tsarbopoulos. “Elektrosprey iyonizasyon kütle spektrometresi ile incelenen amiloid-β-peptid (1-40) ile oleuropein arasındaki kovalent olmayan etkileşim.” Amerika Kütle Spektrometresi Derneği Dergisi 17, no. 4 (2006): 568-575.
19. Ömer, Syed Haris. “Zeytinde oleuropein’in kardiyovasküler ve nöroprotektif rolleri” Saudi Pharmaceutical Journal 18, no. 3 (2010): 111-121.
21. Impellizzeri, Daniela, Emanuela Esposito, Emanuela Mazzon, Irene Paterniti, Rosanna Di Paola, Valeria Maria Morittu, Antonio Procopio, Domenico Britti ve Salvatore Cuzzocrea. “Oleuropein aglycone, zeytinyağı bir bileşimi, farelerde II kollajen tipi enjeksiyonun neden olduğu artirit gelişimini iyileştirir.” Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics 339, no. 3 (2011): 859-869.
22. Flemmig J, Kuchta K, Arnhold J, Rauwald HW. Olea europaea yaprağı (Ph.Eur.) Ekstraktının yanı sıra izole edilmiş fenoliklerinden birçoğu gut ile ilgili enzim ksantin oksidazı inhibe eder. Phytomedicine.2011 May 15; 18 (7): 561-6.
23. Pereira, Ana Paula, Isabel CFR Ferreira, Filipa Marcelino, Patricia Valentão, Paula B. Andrade, Rosa Seabra, Leticia Estevinho, Albino Bento ve José Alberto Pereira. “Zeytin (Olea europaea L.Cv.Cobrançosa) ‘nin fenolik bileşikleri ve antimikrobiyal aktivitesi” Molecules 12, no. 5 (2007): 1153-1162.
24. Micol, Vicente, Nuria Caturla, Laura Pérez-Fons, Vicente Más, Luis Pérez ve Amparo Estepa. “Zeytin yaprağı özütü, viral hemorajik septikemi rabdovirüs (VHSV) karşısında antiviral aktivite sergiliyor.” Antiviral araştırma 66, no. 2 (2005): 129-136.
25. Lee-Huang, Sylvia, Li Zhang, Philip Lin Huang, Young-Tae Chang ve Paul L. Huang. “HIV-1 enfeksiyonu ve OLE tedavisi ile zeytin yaprağı ekstraktının (OLE) anti-HIV aktivitesi ve konukçu hücre gen ekspresyonunun modülasyonu.” Biyokimyasal ve Biyofiziksel Araştırma İletişimi 307, no. 4 (2003): 1029-1037.
26. Czerwińska, Monika E., Katarzyna Duszak, Andrzej Parzonko ve Anna K. Kiss. “Ligustrum vulgare ve Olea europaea Leaves’den elde edilen ekstraktların kimyasal bileşimi ve UVA-koruyucu aktivitesi” Acta Biologica Cracoviensia s. Botanica 58, hayır. 2 (2016): 45-55.
27. Kimura, Yoshiyuki ve Maho Sumiyoshi. “Zeytin yaprağı özütü ve ana bileşen oleuropein saçsız farelerde kronik ultraviyole B radyasyona bağlı cilt hasarını ve kanser oluşumunu engelliyor.” Beslenme dergisi 139, no. 11 (2009): 2079-2086.
28. Ömer, Syed Haris. “Zeytinde Oleuropein ve farmakolojik etkileri.” Scientia pharmaceutica 78, no. 2 (2010): 133-154.
29. Haşimi, Muhammed Ali, Afsar Han, Muhammed Hanif, Umar Farooq ve Shagufta Perveen. “Olea europaea’nın (zeytin) geleneksel kullanımı, fitokimyası ve farmakolojisi.” Kanıta Dayalı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp 2015 (2015).
30. Koca, Ufuk, İpek Süntar, Esra Küpeli Akkol, Demet Yılmazer ve Murat Alper. “Olea europaea L. yaprak özlerinin Yara onarım potansiyeli in vivo deneysel modellerle ve ekstraktların antioksidan aktivitesinin karşılaştırmalı değerlendirmesiyle ortaya çıkmıştır.” Tıbbi gıda dergisi 14, no. 1-2 (2011): 140-146.

No votes yet.
Please wait...

Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 1 • ilhan
  30 Haziran, 2017

  zeytin yaprağı ekstraktı almak istiyorum en iyi si hangi marka bunların soğuk sıkım mı yada damıtılarak mı elde edileni makbul birde tam olarak ne amaçla kullanıldığı kullanımı faydaları nelere iyi geldiği hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.