Kalsiyum Sorbat E203 Nedir?Nerelerde Kullanılır?Zararlı Mıdır?
Takip Et : Üye Girişi

Koruyucu katkı maddesi olarak kullanılan Kalsiyum Sorbat,sorbik asidin kalsiyum tuzu olarak bilinmektedir.Kimyasal formül olarak C12H14Ca04  bilinmektedir.Kalsiyum sorbat E203 açık beyaz renkte olup toz halinde bulunmaktadır.Kalsiyum sorbatın suda çözünebilme oranı yaklaşık olarak %1,2 olarak bilinmektedir .Organik çözeltiler de (etil alkol gibi ) çözünmezler.Kalsiyum sorbat yaklaşık olarak 400°C ‘de bozulabilmektedir.

Yine diğer sorbatlar gibi Kalsiyum Sorbat da Avrupa dağ agacı meyvesinde doğal olarak bulunabilmektedir.

Kalsiyum Sorbat Nasıl Elde Edilir ?

Çoklu doğmamış yağ asidi tuzlarından  biri olan Kalsiyum Sorbat , kimyasala olarak sorbik asidin nötrleşmesiyle elde edilmektedir.

Kalsiyum Sorbat Nerelerde Kullanılır ?

-Kalsiyum Sorbat küflere karşı,mayalara karşı ve bakterilere karşı koruyucu madde olarak kullanılmaktadır.Diğer sorbat ürünleri gibi az asidik ve asidik ürünlerde etkili olmaktadır.Kalsiyum sorbatın en yüksek pH değeri 6,0’dır. Bu ph değeri en yüksek verimli olduğu  değerdir.

-Yapılan araştırmalar ve özellikle de Amerika Gıda ve İlaç Dairesi kalsiyum sorbatın genel olarak güvenli olduğu göstermektedir.Amerika Gıda ve İlaç Dairesi güvenilir gıda katkı maddeleri arasına almıştır.

-Kozmetik alanında,duş jeli,diş macunu ve ağız yıkama vb ürünler gibi  yerlerde kalsiyum sorbat koruyucu olarak kullanılmaktadır.

-Gıda sanayinde ürünlerin üzerine püskürtme gibi ,ürünlerin içine direk olarak katma ,ürünleri kalsiyum sorbatın bulunduğu yere batırarak koruma gibi alanlarda kullanılmaktadır.

-Mayalanmış süt ürünlerinde kullanılmaktadır.

-Çavdar ekmeğinde kullanılmaktadır.

-Bezelye konservesi yapımında ,margarin,ananas suyu, hazır çorba ve şarap gibi ürünlerin yapım aşamasında kullanılmaktadır.

Bazı gıdalarda maksimum kalsiyum sorbat kullanımı:

Peynir 3.0 g/kg

Et ürünleri 2.0 g/kg

Reçeller 0,1 g/kg Meyve şarapları 0,2 g/L

Süt ürünleri 0.05 g/kg

Ananas suyu 0,1 g/L

Margarinler 1.0 g/kg

 

 

 

No votes yet.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.