Kestane Balının Diğer Ballardan Farkı ve Faydaları Nelerdir
Takip Et : Üye Girişi

Merhabalar sevgili okurlarımız.Kestane;balı başta Karadeniz bölgesi başta olmak üzere Rize ve çevresinde üretimi artan gıda ürünleri arasında yer almaktadır.Faydalı özellikler açısından zengin olan kestane balı diğer ballara göre hem fiyat olarak hem de tat olarak ciddi farklılıklar gözükmektedir.Örnek olarak çiçek balı 40  50 liraya bulabilecekken kestane balını 150 200 lira gibi fiyatlardan bulabilmekteyiz.Peki kestane balı neden fiyat olarak daha pahalı bu konuda değinelim:

Kestane Balının Diğer Ballardan Farkları Nelerdir?

Doğal bir balda Sodyum,Potasyum,Kalsiyum,Fosfor,Demir,Çinko,Magnezyum,C vitamini, B vitamini türevleri gibi bir çok farklı besin maddesi vardır.Kestane balının diğer ballardan farkı tam da buradan kaynaklanıyor.Kestane balı antioksidan ve diğer besin maddeleri açısından ortalama 2 kat daha yüksek besin değerine sahiptir.Yapılan analizlerde * çiçek balınan iletkenliği 0.16, kestane balının ise 0.73 değere sahip olduğu tespit edilmiştir. Bu farklılığının ana sebebi kestane balının içinde mineral maddelerin yoğunluğundandır.Neredeyse 5 kat daha fazla mineral madde içermektedir.Mineral madde miktarı arttıkça gıdanın iletkenliği de artmaktadır.

Buna ek olarak arının bal kaynağı daha güvenilirdir.Örnek olarak çiçeklerden alınan polen kalitesi ve sağlığı ve kestaneden alınan polenin kalitesi aynı değildir.Besin değeri yüksek olan kestane polenleri doğal olarak balın da kalitesine ve doğallığına etki etmektedir.

Aynı zamanda ülkemizdeki kestane ağaçlarının azalması da bu balın fiyatının artmasına sebep olmaktadır.

Kestane Balının Faydaları Nelerdir?

1: Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kestane balı antioksidan ve diğer besin içeriği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı dayanıklı olmanıza yardımcı olur.

2: Boğaz Ağrıları ve Soğuk Algınlığı

Balın içeriğindeki değerli besin maddeleri solunum yolu enfeksiyonlarına karşı tüketebilecek en etkili gıdaların başında yer almaktadır.Özellikle kestane balındaki yoğun besin maddeleri kışın tüketmeniz gereken en önemli gıdalar arasındadır.Aynı zamanda öksürük sorunları üzerinde de olumlu etkileri vardır.

3: Kansere Karşı Korur

Kestane balında bulunan zengin antioksidan maddeler vücuttaki serbest radikalleri uzaklaştırarak sizleri kansere karşı korur ve kanser hücrelerinin gelişimini engeller.

4: Mide Sorunları

Özellikle mide yanması gibi sorunlarda kestane balı tüketebileceğiniz etkili gıdalar arasında yer alır.Mideyi rahatlatıcı etkiye sahiptir.

5: Yorgunluk

Kestane balının bir diğer faydası da yorgunluk, halsizlik gibi durumlarda enerjinizin yerine gelmesi ve dinç kalmanıza yardımcı olur.Bu yüzden yoğun tempolu çalışma ortamlarında veya uykunuzun ağır bastığı zamanlarda kestane balı tüketmenizi öneriyorum.

Bal İle Yapılan Bazı Karışımlar:

Bal başlıca başına bir şifa kaynağı iken bazı karışımlar sayesinde neredeyse ilaçtan daha etkili bir gıda halini almaktadır.En güzel yanı ise yan etkisinin olmamasıdır. Şimdi bu karışımlardan bahsedelim:

1: Bal – Tarçın

Soğuk algınlığının en etkili ilaçlarından biri bal ve tarçın karışımı gösterilebilir.Bu 2 gıda soğuk algınlığı başta olmak üzere bir çok solunum yolu rahatsızlığına karşı sizi korur.Aynı zamanda kötü kolesterolü düşürerek kalp ve damar rahatsızlıklarına karşı sizleri korur.Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı dayanıklı olmanıza yardımcı olur.Bal ve tarçındaki zengin antioksidan içeriği kansere karşı doğal bir ilaç halini alır.2 yemek kaşığı bal içine 2 çay kaşığı toz tarçını serperek tüketebilirsiniz.Toz şeklinde sizi rahatsız ediyorsa ılık su içinde karıştırıp da tüketebilirsiniz.

2. Bal ve Limon

Soğuk kış günlerinde soğukların etkisinden koruyacak olan bu ikiliyi daha sık tüketmelisiniz.Balın antioksidan maddeleri limondaki C vitamin ile birleşince faydalı etkileri kat kat artıyor.Özellikle öksürükler başta olmak üzere kış hastalıkları üzerinde ciddi olumlu etkileri vardır.Aynı zamanda balın mikrobiyal etkisi limon sayesinde artmaktadır.Limondaki C vitamini sayesinde baldaki mineral maddeler de daha kolay emilebilir hale gelmektedir.Kullanımı ise; 1 bardak ılık suya 1-2 kaşık bal atın ve damak zevkinize göre istediğiniz kadar limon damlatın.Ancak öksürük ve boğaz ağrısı sorunları için suya ekleyerek tüketmeyin.1 kaşık balın üstüne limon damlatarak bu şekilde yutun.Bu şekilde tüketmek daha etkili olacaktır.

3: Bal ve Zencefil

Kış aylarının vazgeçilmez gıdası zencefil en önemli özelliği metabolizmayı hızlandırması ve bağışıklığı güçlendirmesidir.Bal ile birleşince soğuk günlerin en büyük yardımcı oluyor.1 – 2 adet zencefili parçalara bölün ve 10 15 dakika kadar kaynatın.Sonra bunun suyunu bal ile karıştırın ve için. Hem antioksidan içeriği hem de faydalı besin maddeleri ile kış aylarında hastalıklara karşı sizleri koruyacaktır.

Aynı zamanda zencefil etkili bir metabolizmayı hızlandırıcısıdır.Bu yüzden soğuk kış günlerinde elleriniz ve ayaklarınız çok üşüyorsa mutlaka zencefili denemenizi öneriyorum.metabolizma ve kan dolaşımını hızlandırarak vücudunuzun ısınmasına yardımcı olacaktır.Bu sayede kış hastalıklarının önüne geçmiş olacaksınız.

 

Bal Neden Bozulmaz?

Bal en kolay muhafaza edebileceğimiz gıdalar arasında yer alır. Ne kadar akışkan bir yapıya sahip olsa da %15 %19 arasında bir su içeriğine sahiptir.Bununla birlikte yapısında bulunan şeker içeriği sayesinde balı bozulmaz bir gıda haline getirmektedir.Bu derece düşük su içeriği ve yüksek şeker oranı sayesinde hiç bir zararlı mikro organizma bal içinde yaşayamaz.Ancak sadece yüzey kısmında küflenme görülebilir.Bu yüzden hava ile temasını kestiğimiz takdirde bütün tehditler engellenmiş olur.

Bu özellikleri sebebiyle bal tüketimini özellikle de kestane balını tüketmenizi öneriyorum.Sadece şeker hastalarının dikkatli tüketmeleri gerekir.Bununla birlikte bu yoğun karışımı 1-2 kaşıktan fazla tüketmemeye dikkat edin.Çünkü besin değeri yüksek olduğu ve farklı besin maddeleri başınızın dönmesine sebep olabilir.

Mutlu ve sağlıklı günlere.. Gıda mühendisi Emir Erşat kaboğlu

 

 

No votes yet.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.