tosun bebek sağlıklı bebek mi?
Takip Et : Üye Girişi
Bilinçli Tüketici

Merhabalar sevgili okurlar, bu yazımda bebeklerimizin beslenmesi üzerinde duracağım. Öncelikle hepimizin aklına kazınmış olan şişman, gürbüz, tosun bebeklerin sağlıklı olmadığı gerçeğini söylemeliyim. Çocuklarımızı boş kaloriyle değil doğru yiyeceklerle, doğru zamanda beslemek, doğru alışkanlıkları yaşam biçimi haline getirmek en önemli amaçlarımızdan biri olmalı.

Vücuttaki yağ hücrelerinin artışı daha çok bebeklik çağından itibaren başlayan bir süreçtir. Bu nedenle bebeklik döneminde çocuklarımıza et olsun diye yedirdiğimiz besinlerin çoğunun yağ olduğunu da bilelim.

”Ağlamayan çocuğa meme vermezler.”  sözüne karşın çocuğumuzun her ağlaması açlık ağlaması değildir.

Peki çocuğumuzu nasıl beslemeliyiz ?

Bebeğimize doğumdan sonra ilk 6 ay boyunca sadece ve sadece anne sütü vermeliyiz. 6. aydan sonra ek gıdaya geçişle birlikte anne sütüne 24. aya kadar devam etmeliyiz. Ek gıdaya geçişin ilk 5-6 ayı ek gıdaya alıştırma dönemidir.

  • Taze meyve suları ( elma, havuç) bu dönemde verilebilir.

** 1 tatlı kaşığı ile başlanabilir. Meyveler cam rende ile taze hazırlanmalı ve bekletilmeden verilmelidir.

**Mevsim meyveleri kullanılmalı ve iyice yıkanıp, pişirilmeden ezilmeli ve kaşıkla yedirilmeli.

  • Günde 1 yemek kaşığı yoğurt verilebilir.

**Yoğurt günlük hazırlanmalı.

  • Pirinç unu, buğday unu, pirinç, bulgur, erişteyi yoğurtla çorba yapılıp verilebilir. Tarhana ve sebze çorbaları da yedirilebilir.
  • Yoğurt, meyve suyu, çorbaya alışan bebeğe başlangıçta 1 çay kaşığı yumurta ile başlanmalı. Bu dönemde kıyma, tavuk, balık sebze çorbasına karıştırılıp verilebilir. Et yoksa nohut ya da mercimek de eklenebilir.
  • 8. aydan itibaren günlük yediklerine ilave olarak 1 su bardağı yoğurt, 1 yumurta yemesi gerekir.

Çocuklarımıza yemeklerini TV karşısında , ya da oyunlarla yedirmemeliyiz. Aç olduğunda mutlaka yemek yiyeceğini ve onu zorlamamamız gerektiğini unutmayalım. Ayrıca biberon yerine kaşık, bardak kullanmalıyız.

Son olarak da bebeğimizin kilosunu ve gelişimini diğer bebeklerle kıyaslamamalıyız. Her bebeğin gelişim süreci farklıdır .

Yetişkinlikte şişman olan bireylerin %30 ‘unun bebekliğinde de şişman olduğunu ve bebeklerimizin tosun gibi değil sağlıklı ve normal kiloda olması gerektiğini unutmayalım. Sağlıkla kalın.

Stj. Dyt. Esra ÖZYOLCU

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.