Prostata Faydalı Gelen Yiyecekler Nelerdir
Takip Et : Üye Girişi

Prostat Nedir

Prostatı hepimiz hastalık olarak kullanıyoruz. Ama prostat tek başına bir hastalık değildir. Prostat erkeklerin üreme sisteminin içerisinde bulunan şekil ve boyut olarak cevize benzeyen bir salgı bezidir . Vücut’da ise idrar torbasının altında, kalın bağırsağın önünde bulunmaktadır.

Prostata Faydalı Gelen Yiyecekler Nelerdir?

 

 

Tam Tahıllı Ekmek

Tam tahıllı Ekmek ve tam tahıllı buğday ekmeği araştırmalar sonucunda 17 erkeğin 6 hafta boyunca tam tahıllı ekmek tüketmeleri doğrultusunda prostatlarının düzeldiğini araştırmaların sonucun da  belli etmiştir. Tam tahıllı ekmeğin içerdiği vitaminler prostatın zarar görmesine engel olmaktadır.Tam tahıllı ekmeğin içinde B vitamini,mineraller, antioksidanlar bakımından zengin olması prostata da çok faydalı olmaktadır.

 

Kabuklu Deniz Hayvanları

Kabuklu deniz hayvanlarının içerdiği omega 3 ,yağ asitleri ve en önemlisi çinko prostata iyi gelmektedir. Hücrenin işlevini yenilemesi için çinkoya ihtiyacı vardır ve bu ihtiyacı da kabuklu deniz hayvanlarını tüketerek elde edebiliriz.

 

Fındık

Fındık üreme organlarında çok etkili bir rol oynamaktadır. Her gün bir avuç fındık yemenin olası prostat kanserinin önüne geçmektedir ve erken tanı yapılırsa bir o kadar daha etkili olmaktadır. Fındığın içinde selenyum bulunmkatadır bu selenyum prostatın düzenini korumasında en büyük etkendir

 

Baklagiller

yeşil mercimek içerdiği  yüksek miktarda çinko nedeniyle prostata çok etkili olmaktadır.Diğer bütün baklagiller de içerdiği çinko nedeniyle prostata çok iyi gelmektedir. Ama özellikle fasulye, bakla, nohut, soya, mercimek, bezelye bunlar diğer baklagillere göre daha ön planda olmaktadır.

 

Mısır Püskülü

Mısır sütü  evde prostat için alınabilecek en iyi ilaç niteliğindedir. İdrar kaslarını ve astarının rahatlamasına yardımcı  olan mısır sütü idrar söktürücü görevini üstlenmektedir. Evde hazırlanabilecek basit tarif. Dört fincan suyun içine   tane  taze mısırın  püskülü koyunuz ve10 dakika kadar kaynamaya bırakın .kaynayan karışım ardından süzülür ve içilmeye hazır olur.bu mısır püskülü karışımı günde 3 defa içilebilir.Diğer bir karışım ise bir fincan suya 15 mısır püskülü eklenerek günde bir kaç defa içilebilir.

 

Elma Sirkesi

Elma sirkesi büzüştürme ve sıkıştırma özelliklerine sahip olmasıyla prostat da oluşan şişmeveya şişmiş olan prostat bezlerinin küçülmesinde yardımcı olur. Evde hazırlayabileceğiniz basit tarif. Bir veya iki çay kaşığı  filtre edilmemiş elma sirkesi . Bir kaşık bal ile birlikte bir bardak ılık suda karıştırın.Günde en az 2 kez yaptığınız bu karışımı için.

 

Domates

Domates prostat bezlerinin büyümesini engeller ve septomların yatıştırılmasında yardımcı olan likopen yönünden çok zengindir. Likopen prostatta oluşan iltihabı da engeller.

 

Yumurta

yumurtanın içerisinde bulunan selenyumların etkisi çok büyüktür. Yumurta prostatta oluşan ağrıyı alır ve şişkinliklerin inmesini sağlar. Eğer yumurtayı haşlarsanız bu prostatı çok büyük bir miktarda iyileşmesini sağlar.

 

Yağsız Kırmızı Et

Yağlı kırmızı et , işlenmiş et ,yağlı süt gibi proteini yüksek olan bu gıdalar genel sağlığımızı etkilediği gibi prostatımızı olumsuz yönden etkiler. Bu yüzden prostat hastalarının en dikkat etmeleri gereken yağsız et veya kıyma olmasıdır.Kısacası yağlı olan tüm gıdalardan uzak durulması gerekir. Vücudun alacağı protein önemlidir ama prostatı olan bir hasta bu tip detaylara çok dikkat etmedi gerekmektedir.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.