Tarım Bakanlığı Migros ve Carrefour marka yağda hile tespit etti.
Takip Et : Üye Girişi

Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığınca  31 Aralık 2015  tarihinde yayınlanan duyuru ile Taklit ve Tahşiş yapan ya da insanların sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları ürettiği veya sattığı tespit edilen firmaların listesi açıklandı. Migros ve Carrefour‘un marketlerinde kendi markası altında sattığı zeytinyağlarının da hileli olduğu tespit edildi.

Birçok firmanın insan sağlığını hiçe sayarak gıdalarda hileye başvurduğu ortaya çıktı. Bu firmalar arasında bir çok büyük firma olduğu gibi Migros ve Carrefour da yer alıyor.

Konuyla Alakalı Diğer Yazılar / Listeler

Migros marka zeytin yağında Prina Yağı kullanıldığı tespit edilmiştir.

 

Prina Yağı Nedir: Zeytinin yağı çıkarıldıktan sonra,yağ olarak tam olarak değerini yitirmeyen genellikle hayvanlarda gübre olarak kullanılan küspe çeşididir.Ayrıca kimyada sabun yapımında da katkı maddesi olarak kullanılmaktadır.

Carrefour: Bu markada ise doğal sızma zeytin yağında Yağ asidi etil esterleri bulundu.Buda Prina yağı anlamına gelmektedir.

 

Ayrıca Körfezbirlik, Sırım, Gürtaç, Varolive ve Zeytinkent adlı sızma zeytinyağı markalarında da benzer karışımlar tespit edildi.Kıyma, sucuk, köfte gibi ürünlerde kullanılan Kanatlı Eti ve Sakatat Tespiti, baş eti ve soya göze çarpıyor.

Et,tavuk sucuk üreticilerinde sakatat tespit edildi.

Duyurudaki markalara göre, kontroller sonucunda süt ve süt ürünlerinde taklit ve tağşiş yaptığı kesinleşen 10 gıda işletmesi ve bu işletmelerin ürettiği 7’si yoğurt, 4’ü tulum peyniri, 1’i tereyağı olmak üzere bu ürünlere ait bilgiler paylaşıldı. Süt ürünlerinde bitkisel yağ, nişasta ve jelatin tespit edildi. Et ve et ürünlerinde de laboratuvar tahlilleri sonucunda taklit ve tağşiş yaptığı kesinleşen 13 gıda işletmesi ve bu işletmelerin ürettiği, lahmacun içi harcı, köfte, kıyma, dana sucuğun aralarında bulunduğu ürünlere ait bilgiler duyuruldu. Örnek olarak köftede kanatlı eti, sakatat ve soya, dana sucukta tükürük bezi tespit edildiği aktarıldı.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 12 • KAAN
  6 Mart, 2017

  hilesiz kaliteli gıda istiyorsanız ve ankarada yaşıyorsanız atatürk orman çiftliğinin ürünlerini kullanabilirsiniz.Farkı farkedeceksiniz.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • MEHMET ÇIRAKOĞLU
  7 Eylül, 2016

  MIGROS CARREFOUR MARKALAR ISTISMARCI NASILSA BEN MARKAYIM DEYIP INSAN SAĞLIĞİNI DUŞUNMIYEN HEP PARAYI DUŞUNEN MARKACIKLAR HALKIMIZIN BILINÇLENMESI GEREKIYOR BEN TUM GIDA URUNLERIMI TORKUDAN ALIYORUM VE ÇOK DA BEĞENIYORUM SAĞLIĞIM BILE DAHA KALITELI OLDUM SU YOĞURT PEYNIR SUCUK KAVURMA SOS SOSIS EVDE KULANDIĞIM YUMURTA VE ZEYTININ DIŞINDA TUM URUNLERI TORKU DAN ALIYORUM

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Pınar
   24 Ekim, 2016

   Torku çıkalı daha kaç yıl olduki bizde çıktığı günden beri Torku ürünlerini alıyorum amamomdsn da korkmuyor değim nasılsa bana güveniyorlar deyip oda blr hile yaparsa hiç şaşırmam ….

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla
   • ali
    1 Mart, 2017

    Torku marka ürün almıyorum almayacagımda 2016 yazında (parti numarasını hatırlamıyorum) 1 paket toz seker aldım (3 kg) paket acık degil herhangi patlagı yok fakat sorun su ki paketin icinde siyah cisimler var dikkatli baktıgımızda kucuk bir bocek oldugunu ben ve isyerindeki arkadaslarım gorduk o gun bizim icin yeterli oldu torku adına. İkinci bir riya noktası ise bir gazetede ki yazıya gore Torku iyiymis glikoz surubu kullanmazmıs ürünlerinde (buradan bakın google> yeniakit> TORKU’nun ürünleri büyük marketlere sokulmuyor!) dün bir bisküvisine baktım üzerinde şeker surubu yazıyor pes dedim; hero bebe de bile glikoz surubu mevcut an itibariyle, bu gidisle durum ic acıcı degil dur diyen yok gıda terorune.

    No votes yet.
    Please wait...
  • mehmet
   29 Mart, 2018

   Torku masummu Adaşım Reklamı bırak…

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla
 • Cumhur
  4 Eylül, 2016

  Ne yiyeceğiz.Musluman bir ülkede guvenilecek muslumani nasıl bulacağız.Avrupali bize bunlardan daha saygılı.Urune domuz koymuşsa koydum diyor.Saglikli beslenemeyen bir toplum sadece hasta değil aynı zanda zekası da gelişmez.Bence terörist olmak sadece silahla devleti yıkmaya çalışmak değildir…

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Orhan bilgil
  1 Eylül, 2016

  Carrefour dan alışveriş yapıyorum,fakat kendi markaları altındaki ürünler ucuz olduğu için şüphelenip almıyordum.geçen gün tereyağ aldım,bunu görünce şüphelendim,acaba tereyaklarında nasıldır?

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   1 Eylül, 2016

   Sadece bu ürünlerde sorun çıktı tereyağı hakkında bir analiz yapılmadan yorum yapmak doğru olmaz

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla
   • Pınar
    24 Ekim, 2016

    Zeytinyağına hile yapmaktan çekinmeyen tereyağında veya herhangi bir şeyden bile yapmaya çekinirmi Allahtan korkmayan ha birine yapmış ha hepsine yapmış onlar için değişmez Zaten eşim Migros , Carrefour vs gibi içki ve domuz ürünlerini satan marketlerden alış veriş yapma derdi demekki haklıymış adamlarda her türlü hile varmış yazıklar olsun milletin sağlığı İle oynuyorlar

    No votes yet.
    Please wait...
 • Fatma yaşar
  16 Temmuz, 2016

  Halkın gıdasıyla oynayanların kazandıkları her kuruş zehir zıkkım olsun.bunlar da vatan haini gibi ceza almalı.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Gulcin kolay
  15 Temmuz, 2016

  Zaten yapılması gereken bir uygulama . Bim , şok gibi yerler de satilan ürünleri de analiz etmeliler.

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
 • Erol soybaş
  15 Temmuz, 2016

  Ne diyebiliz vatandaş olarak bizim hilleli gıdaları tespit edecek yetenegimiz ve imkanlarımız yok devletin bu işler için maaş verdiği beslediği görvliler işlerini tam olarak yapmaları gerekir ne yapabiliriz memleketimizin isim yapmış firmaları bunu yapıyorsa cezasının büyük olması gerekir ALLAH herşey için yardımcımız olur İHŞALLAH

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.