Çiğ Tavuktaki Beyaz Çizgiler Nedir ? Zararlı Mıdır?
Takip Et : Üye Girişi

Günümüzde özellikle ucuz olması sebebiyle tavuk etleri fazlasıyla tercih edilmektedir.Bu tüketimle beraber Dünya genelinde üretimi karşılamak için çeşitli yollara başvurulmaktadır.Bu durum tüketicilerin kafasında soru işaretlerinin kalmasına sebep olmaktadır.Ülkemizle birlikte tüm Dünya tavuk tüketimi konusunda tereddütler yaşamaktadır.Bu konuda birine değinerek yaptığımız araştırmaları sizlerle paylaşacağız.

Tavuk Üzerindeki Beyaz Çizgiler Tam Olarak Nedir

Satılan tavukların genel olarak açık kırmızı bir renkte olduğunu bilmekteyiz.Ancak tavuk üzerinde rast geldiğimiz beyaz çizgilerin sebebini hiç merak ettiniz mi?

Araştırmalar sonucunda bu beyaz çizgilerin bir kas bozukluğu olduğu ortaya çıkmaktadır. Dikkatli olarak baktığınızda bu çizgilerin özellikle kas üzerinde olduğu gözükmektedir. Bu çizginin içeriği olarak yağ olduğu düşünülmektedir.

Bu Kas Bozukluğu Sağlık Açısından Zararlı Mıdır?

Amerika’da çalışma yapan bir hayvan sağlığı kuruluşu bu beyaz çizgilerin sağlığa zararlı olduğunu düşünmektedir.Bu beyaz çizgilerin sebebi olarak sağlıksız yetiştirilme koşulları, tavuğun beslenmesi, beslenme esnasında verilen besinlerin besleyici özelliğin kötü olması, aşırı hızlı gelişme gibi sebeplerin bu çizgilere sebep olduğu düşünmektedir.

Uzmanlar Bu Konuda Ne Düşünüyor?

İtalya’da bilimsel çalışmalar yapa bir şirket beyaz çizgilerin fazla olduğu etin, normal ete göre %200 civarında daha fazla yağ içerdiğini düşünmektedir.Özellikle hareketsizlik ve beslenme koşulları sebebiyle ortaya çıkan bu durum hızla yükselmektedir.Amerika’da yapılan araştırmalarda çiftlikte 300 tavuk üzerinde incelenen verilere göre tavukların% 95′ inde beyaz çizgilere rastlanmıştır. Özellikle hızlı büyümenin tamamen gelişemeyen kas hücresi sebebiyle bu beyaz çizgilerin oluştuğunu düşünmekteyiz.

Geçmişten Günümüze…

70 yıllardan günümüze kadar tavuk tüketimi 3-4 kat artmış durumdadır. Aşırı talebin karşılanması için seri üretimin sonuçları olan bu beyaz çizgiler meydana gelmektedir.Bu fazlaca tüketimin sonucu hızlı büyümesini istenen tavukların oluşmasına sebep olmaktadır.

Tüketici Bu Konuda Neler Yapmalıdır?

Fiyatı fazla olsa da mümkün olduğunca kırmızı et tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Ek olarak tavuk alacaksanız renginin daha kırmızı olanları ve üstünde beyaz çizgilerin olmadığı veya az olduğu tavukları tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Satın alırken ufak kontrol yeterli olacaktır.

Mutlu ve sağlıklı günlere… Gıda Müh. Emir Kaboğlu

Rating: 5.0/5. From 3 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 24 Kasım, 2019
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.