Fast Food Tüketiminin Zararları
Takip Et : Üye Girişi

Fast-food, Amerika’da başlayan ve hızla tüm dünyaya yayılan, özellikle çocuklar ve gençler arasında oldukça yaygın olarak tüketilen hızlı tüketim ürünleridir.

Günümüzde hayatın yoğun temposuna yetişebilmek adına, kolay beslenme olarak tercih edilen Fast-food’un önüne geçmek gerçekten zor. Özellikle çalışan kesim için gün içerisindeki koşuşturmalar, yetiştirilmesi gereken işler nedeniyle evde yemek hazırlamak için çok vakit olmadığından dolayı hazır yiyecekler iyi bir alternatif olarak görülüyor. Elbette ki bu durum hem ebeveynler hem de çocuklar için yetersiz ve dengesiz beslenme ile birlikte ciddi sağlık sorunlarına da yol açıyor.

Fast-food yiyecekler enerji ve bazı besin öğeleri yönünden dengeli olmaması nedeniyle uzun dönemde sağlık problemlerine neden olabilmektedir. Bu ürünlerin sodyum, kolesterol ve özellikle doymuş yağ miktarı, diğer besin öğelerine göre oldukça fazladır. Bu durum başta kroner kalp hastalıkları ve kanser olmak üzere, birçok kronik hastalık için risk faktörüdür.

Fast-food olarak tüketilen besinler, A ve C vitamini ile kalsiyum yönünden yetersiz olup posa içeriği de düşüktür. Bu vitaminlerin düşük düzeyde alınımı, bağışıklık sistemi yetersizliğine, kalp-damar hastalıkları ve katarakt riskinin artmasına yol açmaktadır. Özellikle büyüme çağında kalsiyumun yetersiz alınımı, büyümeyi olumsuz etkilemektedir. Düşük posalı beslenme ise bağırsak kanseri riskini artırmaktadır.

Yine fast food ürünleri yüksek miktarda sodyum içerdiği için, yüksek kan basıncının oluşmasına neden olmakta ve mide kanseri riskini artırmaktadır.

Dürüm ve döner gibi yiyeceklerin de fast-food olduğunu unutmayın

Yüksek düzeyde şeker ve yağ içermesi nedeniyle özellikle ilkokul çağındaki çocuklar için kilo problemi, hatta uzun süre tüketim sonucu obeziteye neden olmaktadır. Özellikle kantinlerde satılan hamburger tarzı yiyecekler çocuklarda obeziteye zemin hazırlamaktadır ve bel, karın ve bacak bölgelerinde aşırı yağ birikmesine neden olur.

Ayrıca fast-food gıdaların içerisindeki yoğun korucuyu maddeler, renklendiriciler ve diğer kimyasallar vücut gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir.

Hem sağlıklı ev yemekleri varken fast-food yemek neden?

No votes yet.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.