Çocuklarda Çarpık Beslenme Alışkanlıklarını Nasıl Düzeltiriz ?
Takip Et : Üye Girişi

Merhaba değerli okurlar.

Çoğumuz çocuklarımıza kahvaltı yaptıramadığımızdan, sebze ve meyve yediremediğimizden yakınırız. Hatta çoğu zaman çevremizde sadece abur cuburla beslenen çocukları da çokca görürüz. Bu beslenme sorunu nasıl düzeltilir, çarpık beslenmenin önüne nasıl geçilir alt başlıklarla inceleyelim.

Çocuklar neden sağlıklı besinleri sevmezler ?

Çocukların sağlıklı besinleri sevmemelerinin sorumlusu aslında ebeveynleridir. Küçük yaşlardan itibaren yedirilen hazır mamalar, bebe bisküvileri vs hazır gıda bağımlılığına atılan ilk adımlar olarak değerlendirilebilir. Hazır gıdalarda bulunan, lezzeti arttıran ve doyma eşiğini yükselten katkı maddeleri (MSG gibi) çocukların tat alma işlevini bozup normal besinlerden tat alamamalarını sağlamaktadır. Ayrıca bu hazır besinlerdeki bağımlılık yapan maddeler sayesinde çocuklar binevi yoksunluk krizine girip sürekli abur cubur aramaktadırlar.

Bizim çocuk zaten yemek yemiyor, varsa yoksa çikolata diyorsanız aşağıdaki bölümü dikkatle okumanızı öneririm.

Abur cubur bir ödül değil cezadır !!!

Abur cubur bir ödül değil cezadır !!!

Abur cuburu ödül olarak vermeyin !

Aferin çocuğum, bugün çok uslu durdun, bir çikolatayı hakettin ! diyen bir anne, evladına en büyük kötülüğü yapmış sayılır. Daha sonra baba işten eve döndüğünde “Baba bana ne aldın ?” diye koşuşturan bir çocuk çoktan hazır gıda bağımlısı olmuş demektir.

Çocuklarınız övgüyü hakeder bir davranış sergilediğinde onlara pizza, hamburger, çikolata almak yerine bir kitap hediye etmeyi düşünebilirsiniz. Abur cubur niyetine evde hazırlayacağınız daha az zararlı tatlılar da aynı etkiyi uyandıracaktır.

Bırakın aç kalsın !

Aman benim oğlum sabahtan beri birşey yemedi, vah yavrucağızım diye boşuna yakınmayın. Aslında çocuklar sizin düşündüğünüz gibi masum değiller. Küserek, ağlayarak, bir köşeye çekilip susarak size yaptırmak istediğini fevkalade yaptırıyor ama siz farkında değilsiniz.

Bu gibi durumlarda çocuğun üzerine varıp onu sıkıştırmamak gerekir. Evde yemek saatlerini düzenleyerek ilk adımı atabilirsiniz. Sofra kaldırıldıktan sonra bir sonraki öğüne kadar çocuğunuza hiçbir şey ikram etmeyin ve yemesine de izin vermeyin. Akşama acıkınca zaten kendi isteğiyle yiyecektir. Bu arada çocuk aç kalıyor zararlı değil mi ? diye düşünmek yersiz. Zaten sokakta oynayan çoğu çocuk oyuna dalınca akşama kadar yemeyi içmeyi unutuyor. Birşey olacak olsa sokakta oynarken olurdu.

Kahvaltıların önemi

Çocuğunuz kahvaltıda krem çikolatadan başka birşey yemiyorsa çikolatayı az az kesip arada ödül olarak vermek en mantıklısıdır.

Her sabah tereyağlı ve çikolatalı ekmeğini bitirirse ona çikolatalı ekmek vereceğinizi söyleyerek işe başlayabilirsiniz. Biraz doyduğu için hem çikolatalı ekmeği az yiyecek hem de sizin istediğiniz sağlıklı besinleri de tüketmiş olacaktır. Zaman geçtikçe de çikolatalı ekmeği azaltıp tamamen bırakabilirsiniz. Yerine en sağlıklı şekerli besin kaynağı olan bal verebilirsiniz.

Markette fazla zaman geçirmeyin

Çocuğunuzla markete gidiyorsanız; alışveriş listenizi önceden hazırlamanız daha mantıklı olacaktır. Böylelikle hem ihtiyacınız olmayan şeyleri almazsınız hem de market arabanızı çeşitli abur cuburlarla doldurmanın önüne geçmiş olursunuz.

Çizgi film kanallarına dikkat !

Siz de hak verirsiniz ki çocuğumuzu zehirleyen en büyük etmen televizyon ! Çeşitli abur cuburları, çikolataları, cipsleri, yeni çıkan markaları hep televizyon sayesinde öğreniyor çocuklar. Çocuğunuzu televizyon başına oturtmak yerine onunla vakit geçirmeyi deneyin. Evde temizlik işiniz varsa bırakın size yardım etsin. Eviniz müsaitse bırakın sokakta oynasın. Özellikle yabancı çizgi film kanallarını izlemek yerine çocuğunuzun hiçbir şey yapmadan oturması bile daha iyidir.

Ayrıca bu çizgi film kanallarının çocuğunuzun psikolojik ve ahlaki yapısını da bozduğunu unutmayın. Oturup bir çizgi film izlerseniz ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız.

Yiyecekleri süsleyerek albenisini arttırabilirsiniz

Yiyecekleri süsleyerek albenisini arttırabilirsiniz

Yemeklerin albenisi

Çocuklarınıza sebze yemeklerini sevdirmenin bir diğer yolu da yemeğin albenisini arttırmaktır. Çocuğunuz için güzel bir tabak oluşturmak, süslemek, sebzelerden şekiller yapmak onun dikkatini daha çok çekecektir. Böylelikle yeme alışkanlıkları yeniden şekillenecektir.

Abur cubur yerine taze meyve

Evinizde oturma odasına, salona, mutfağa tabaklar içinde meyveler koyun. Çocuğunuzun canı tatlı çektiğinde bırakın meyve yesin. Hem şeker ihtiyacını karşılar hem hazır gıdalardan uzaklaşmasına yardımcı olur hem de meyvelerdeki faydalı içeriklerden almış olur.

Sonuç

Geleceğimizin tohumları çocuklarımıza lütfen daha çok dikkat edelim. Kendi ellerimizle onları zehirlemek yerine zihinsel ve fiziksel tüm zehirli aşılardan onları kurtarmaya çalışalım.

Okuduğunuz için teşekkürler.

No votes yet.
Please wait...

Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.