Duygusal Açlık Mı?
Takip Et : Üye Girişi
Güncel Haberler

Merhabalar;
Günlük yaşantımız ,gün içindeki fiziksel ve zihinsel yorgunluğumuz ruh sağlığımızı olumsuz etkiliyor.Bu gibi durumlara bağlı olarak gelişen birçok sorun yaşıyoruz.İşte onlardan biri de ‘Duygusal Açlık’.

 

Tanımına gelecek olursak; daha çok duymuş olduğumuz anoreksiya ve blumia nevroza türünde bir beslenme bozukluğudur.Acıkmanın fiziksel olarak değilde psikolojik yaşanması kaynaklıdır.Çoğunlukla stres ,sıkıntı,moral bozukluğu,depresyon,gerginlik gibi sebeplere dayanan bir durumdur.Çünkü az önce saydığımız psikolojik sıkıntılar bireyi aç olmadığı halde yemek yemeye sürüklüyor.

 

Aslında düşündüğümüz zaman bize uzak gelen bir durum değil duygusal açlık.Muhtemelen çoğumuz evde yalnız kalıp buzdolabını açıp kapamaktan sıkıldığımız ,gece kalkıp yine buzdolabında arandığımız günleri hatırlar gibiyiz 🙂
Televizyon izlerken ,bilgisayar başında ,ders çalışırken …her yerde ağzımızın boş olmasına fırsat vermedik.Tırtıkladığımız cipsler,şişelerce kolalar ve tatlılar en çok tercih ettiğimiz yiyecekler oldu belkide.
Bunlar ve sayamadığımız birçok durumun temelindeki sebep işte bu.

ÇÖZÜMLERİNE BAKALIM BİRAZDA

Sandığınız kadarda zor olmayacak bu bozukluktan kurtulmak.ilk olarak fiziksel açlıkla duygusal açlığı ayırt etmemiz çok önemli.Bu ayrımı yapmakta çok kolay;
1)Fiziksel açlık yavaş yavaş hissettirerek gelirken,duygusal açlık hissi bir anda ne olduğunu anlamına gelir.
2)Fiziksel açlıkta midemiz dolduğu zaman yemeyi keseriz ancak duygusal açlıkta mide hacminin çok çok üzerine çıkacak kadar yiyebiliriz.Bu durum oldukça önemli rahatsızlıklara problemlere yol açabilir.Bu yüzden dikkat edilmelidir.

Diğer bir yolunu kendimizi sorgulayarak bulabiliriz.Yani yapmamız gereken acaba gerçekten aç mıyım? diye kendimize sormamız.Böyle bir soruya hayır diyorsak o an ki açlık hissimizi bir bardak soğuk suyla bastırabiliriz.Diğer bir yöntem olarak aç kaldığımız süre üzerinden düşünerek açlığımızın fiziksel mi duygusal mı olduğuna karar vermemiz.Duygusal açlığa hiç yakalanmamak için yapılabilecek şeylere de beraber bakalım.Yediğimiz yiyecekleri not alabiliriz,bu yöntem daha az yememiz için güzel ve de kolay bir yol.Ve tabiki en önemlisi psikolojik sorunlardan arınmaya çalışmak.Bunu başarmak için kendinize yeni hobiler ,uğraşlar, kafa dağıtıcı etkinlikler edinebilirsiniz.Tavsiye verecek olursak ,bol yürüyüş sizin için hiç fena olmayacaktır :)Bol yürüyüş demişken sakın buradan kendinizi çok yormanız gibi bir durum anlamayın.Çünkü aşırı hareket sonrası oluşan yorgunluklar da stres yapmanıza neden olup duygusal açlığınızı tetikleyebilir.

ÖĞÜN SAYISI na değinelim…öğün sayılarımızı arttıralım.Günde 4-5 öğün az az beslenmek açlık hissetmenizi engelleyecek en önemli faktörlerden birisidir.Bu tür beslenme aynı zamanda kan şekeri düzeyimizi de dengede tutmuş oluruz.Yani bakacak olursak sağlığımız içinde bu tür beslenme gayet doğrudur.
Bol lif tüketelim.Diğer adıyla posalı besinler suyu tutucu özellikleriyle birlikte tok hissetmemizi sağlayacaktır.
Beslenme alışkanlıklarınızı düzenlerken fazla psikolojik sıkıntınız varsa eğer bir psikologdan destek almanız faydalı olabilir.Son olarak mutlu olun, iyi beslenin kaliteli bir yaşam hiçte zor değil …sağlıklı günler dilerim.

Rating: 1.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Son düzenleme : 20 Haziran, 2018
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.