El Titremesi Neden Olur? Sebepleri nedir?
Takip Et : Üye Girişi

Özellikle ilerleyen yaşlarda sık rastlanan el titremesi genel olarak genç yaşlarda da oluşabilmektedir. Kasların istemsiz olarak hareket etmesi sebebi ile el titremesi meydana gelir. Bunun sebepleri nelerdir, nasıl tedavi edilir bu konulara değineceğiz.

El Titremesi Sebepleri Nelerdir?

El titremesi sağlık açısından pek çok farklı madde ile bağlantısı vardır. Basit bir sorun gözükse de aslında ciddi bir sorundur. Hafife almamak gerekir. Şimdi sebeplerine geçelim:

1:B12 Vitamini Eksikliği

El titremesinin en sık rastlanan sebeplerinin başında B12 eksikliği yer alır. B12 vitamini sinir sistemini kontrol eden bir vitamindir. Eksikliğinde ise sinir sistemi tam olarak çalışmaz veya dengesiz çalışır. Ülkemizde de et tüketimi az olduğu için B12 eksikliği sık gözükmektedir. Bunun sonucunda bu gibi sorunlar meydana gelmektedir.

2: Açlık

Uzun süre yemek yemediyseniz ve eneriniz düştüyse yine bu titremeler meydana gelebilir. Bu yüzden harcadığınız enerjiye göre beslenmeye dikkat etmek gerekir. Bununla birlikte kan şekerinin düşmesi de aynı şekilde sebep olur. Eğer şeker hastalığı sorunu varsa bu daha net olarak belli olmaktadır.

3: Stres

Aşırı sinir, üzüntü hali, heyecan, iş stresi gibi durumlarda titremeler meydana gelebilir. Stres vücudu tamamıyla etkileyen olumsuz bir durumdur. Bu yüzden hayatınızdan stresi çıkarmanızı öneriyoruz.

4: Bazı Haplar

Bazı ilaç ve haplar da yan etkilerinden dolayı el titremesine sebep olabilir. İlaç kullanırken reçeteyi dikkatli okumalı, yan etkilerine göz gezdirerek el titremelerine sebep olup olunmadığı kontrol edilmelidir.

5: Kalsiyum Eksikliği

Yine kan ve sinir sistemi ile bire bir alakalı olan kalsiyum eksikliği el titremelerine sebep olabilir. Bu yüzden kalsiyum açısından zengin gıdalar tüketilmesini tavsiye ediyoruz.

Parkinson İle El Titremesi Farkı Nedir? Parkinson Nasıl Anlaşılır?

Eğer el titremesi sadece kullandığınız anlarda meydana geliyorsa parkinson değildir. Ancak elinizi sabit olarak bir yere koyduğunuzda yani kullanmadığınızda yine titremeler meydana geliyorsa parkinsondan şüphelenebilirsiniz.

El Titremesi Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi yöntemi için öncelikle titremenin sebebini tespit etmekte fayda var. Öncelikle kan testi yaptırıp vücutta eksik olan vitamin ve minerallerin kontrol edilmesi gerekiyor.

Genel olarak titremelerinin % 60 ı B12 eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bu yüzden et, tavuk, yumurta, balık gibi gıdaları daha sık tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Çayı çok içiyorsanız mutlaka limon damlatıp için. Çünkü çaydaki kafein B12 emilimini azaltıp kansızlığa sebep olur ve sinir sistemine olumsuz etkileri olur. Bu konuda dikkat edin.

Son olarak spor yapmanızı tavsiye ediyoruz. Spor yaparak kan akışını hızlandırmalı, eklem ve kas sistemini harekete geçirerek sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

Rating: 2.8/5. From 16 votes.
Please wait...
Son düzenleme : 23 Şubat, 2019
Facebook Yorumları

*** Fikirlerinizi belirtmekten çekinmeyin

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.