Omega 6 İçeren Besinler ve Faydaları Nelerdir? Görevi nedir?
Takip Et : Üye Girişi

Omega 6 yağ asidi vücudumuz tarafından üretimi yapılmayan, dışarıdan yani yiyecekler ve alınan haplarla vücuda alınması gereken çoklu yağ asidi grupları içerisinde bulunan bir çeşit yağ asidi türüdür. Omega 6 ‘nın vücuttaki görevlerini sıralayacak olursak eğer saçların uzaması ve bakımı,vücutta metabolizmasının düzenli olarak işlevini yerine getirebilmesi , üremenin yapılması, kemik ve cilt yapısının korunması olarak gösterilebilmektedir. Ayrıca bu yağ asidi beyindeki fonksiyonların işlevlerini yerine getirebilmesin de  önemli rol oynaması yapılan araştırmalar sonucunda ortaya konmuştur.

Yağ asitleri vücudun sağlıklı bir şekilde işlevlerini yerine getirebilmesinde önemli katkı sağlamaktadır.Vücudumuzun üretimini yapamadığı iki tane yağ asidi vardır: Omega 3 ve Omega 6

Bu yağ asitleri beynin gelişmesi,bağışıklık sistemi ve kan basıncı için oldukça önemlidir.Bu yağ asitleri vücudumuzda üretilmediği için dışarıdan yani sebzeler , ek gıdalar yardımıyla almak çok önemlidir.

Omega 6’nın Faydaları Nelerdir ?

-Yapılan birçok araştırma 6 ay ve daha uzun bir süre omega 6 türünden bir tanesi olan linolenik asit (GLA)  almanın  diyabetli hastalarda periferik sinir sisteminde meydana gelen yapısal ve fonksiyonel bozukluklarda oluşan sinir ağrılarını giderdiğini ortaya koymuştur. GLA  özellikle çuha çiçeği yağında bolca bulunmaktadır.

-Kalp rahatsızlıkları sorunu yaşayanlar,kanser,diyabet,artrit ve alzheimer gibi hastalıkalrın oluşmasına karşı engelleyici özelliği bulunmaktadır.

-Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

-Vücuda alınan GLA  romatoid artrit semptomlarını büyük oranda yok ettiği görülmektedir.Yine unutulmamalıdır ki uzman doktor gözetimi altında omega 6 yağ asidi tüketimi yapılmalıdır.

-Özellikle kadınlarda meme kanseri sorunu yaşayanların tedavi etmesinin yanında ,ilaçla beraber GLA alınması meme kanserine karşı savaşta önemli bir yere sahiptir.

-GLA tek olarak alınması yanında  omega 3 ile beraber tüketildiğinde yüksek tansiyon ve kan basıncını düşürerek düzenlediği görülmektedir.

-Kroner kalp rahatsızlıkları riskini azalttığı görülmektedir.

-Omega 6 ve Omega 3  yağ asitlerinin düzenli bir şekilde tüketimi yapıldığında kemik ve omurgalarda iyileşmeler görüldüğü saptanmıştır.Bu yüzden bu yağ asitlerinin kemik ve iskelet sistemi için büyük ölçüde önemli olduğu düşünülmektedir.

-GLA’da bulunan birçok etken maddenin kanser tedavisinde kemoterapi ilaçlarının etkilerini arttırdığı görülmektedir.

Omega 6 Kaynakları Nelerdir ? Hangi Gıdalar Bulunur?

Zeytin yağı, Susam yağı , Haşhaş yağı, Ayçiçek yağı, Soya yağı, Mısır yağı vs. gibi doğal bitkisel yağlar

-Buğday tohumu,Üzüm çekirdeği, Kabak çekirdeği,Chia tohumu vs. gibi tohumlar

-Dana eti,tavuk ve yumurta gibi birçok hayvansal gıdalar

-Eşek otu yağı,Siyah üzüm yağı

-Safran

-Spirulina(mavi ve yeşil yosun olarak bilinmektedir)

-Fındık,Ceviz,Badem,Yer fıstığı,Kaju,Antep fıstığı vs. gibi kuru yemiş çeşitleri

-Yeşil yapraklı sebzeler (marul,brokoli,ıspanak,lahana gibi )

Omega 6’nın Fazla Alımında Olası Yan Etkileri

-Daha önceki yukarıdaki yazımızda belirtiğimiz üzere omega 3 ve omega 6  yağları beraber dengeli bir şekilde tüketimi yapılmalıdır.Dengeli tüketilmediği takdirde  obezite,depresyon,hiperaktive,disleksi ve şiddete eğilim gibi rahatsızlıklara sebep olmaktadır.Bu yağ asitleri arasındaki oran Omega 6’dan 2, Omega 3’ten 1 biçiminde olmaktadır.

-Genel manada dengeli ve düzenli bir beslenme şeklinde yeteri kadar vücuda omega 6 takviyesi yapılmış olur fakat egzama,sedef hastalığı,artrit,diyabet ve meme rahatsızlıkları gibi hastalıklar için herhangi bir tedavi uygulanmamışsa eğer omega 6 takviyesi yapılası gerekli değildir.

-Hamile kadınlar omega 6 almadan önde uzman bir doktora danışmaları gerekmektedir.

-Yine prostat kanseri olan bireylerin bu yağ asidini tüketmemeleri gerekmektedir.Bu rahatsızlıkta olan biri kendine bir beslenme planı uygulamadan önce uzman bir doktora danışmalara daha sağlıklı olacaktır.

-Birey kan inceltici ilaç kullanıyorsa eğer yine uzman bir doktorun görüşü alınmadan omega 6 takviyesi yapılmamalıdır.

Günlük Olarak Ne Kadar Omega 6 Alınmalı ?

-6 aylıktan küçük bebekler için 4.3 gr.

-7-12 aylık bebekler için 4.5 gr

-Anne sütü veya ek besin tüketen bebekler ihtiyacını bunlardan alabildiği için ayrı olarak omega 6 almalarına gerek yoktur.

-1-3 yaş arası bebekler 6 gr

-4-8 yaş arası 11 gr

-8-13 yaş arası kız çocukları için 10, erkek çocuklar için 13gr

-14-18 yaş arası kız çocukları için 14 , erkek çocuklar için 17 gr

-19-50 yaş arası yetişkin kadınlar için 13 gr, yetişkin erkekler için 18 gr,

-51 yaş üstü  kadınlar için 11 gr , erkekler için 14 gr,

-Her yaşta hamile veya emziren kadınlar için 13 gr.’dır.

Sağlıkla kalın ..

 

 

No votes yet.
Please wait...

Facebook Yorumları

Ziyaretçi Görüşleri 2 • Sebahat
  14 Kasım, 2018

  Omega 3 ve Omega 6 için tavsiye tavsiye edeceğiniz ilaçlariniz varmı b12 ve d vitamini de istiyorum ala bilecegim yerleride ilgikeriniz ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim

  No votes yet.
  Please wait...
  Cevapla
  • Emir Kaboğlu
   15 Kasım, 2018

   Eczaneden rahatlıkla bulabilirsiniz.

   No votes yet.
   Please wait...
   Cevapla

NOT: Yorumlarınızda: Kullanım Koşul & Şartlarımız'ı kabul etmiş sayılırsınız.

2019 © Diyet – Faydaları Nelerdir – Zararları Nelerdir – Nedir Tüm hakları saklıdır. Hiçbir içerik izinsiz kopyalanamaz & paylaşılamaz.